spot_img

WikiLeaks: Západ dlhé roky vie o tom, čo môže spôsobiť rozšírenie NATO na Ukrajinu

Americkí diplomati varovali pred silným odporom Moskvy voči vstupu Ukrajiny do NATO už v polovici 21. storočia. Podľa nich by to ovplyvnilo kľúčové záujmy Ruska, ktorých ignorovanie môže viesť k vojne v Európe.

Americkí a aj európski predstavitelia si už dlho uvedomujú vysoké riziko vzniku konfliktu, ktoré predstavujú snahy Kyjeva o vstup do NATO. Oznámila to v pondelok platforma Wikileaks. S odvolaním sa na obrovské množstvo dokumentov zverejnených na portáli vrátane diplomatických depeší portál vysvetlil, ako Washington hľadal spôsoby, ako prekonať odpor voči úsiliu napriek varovaniam západných diplomatov.

Moskva opakovane varovala diplomatov, že prijatie Ukrajiny do aliancie vedenej USA by mohlo vyvolať občiansku vojnu alebo destabilizovať celý región a prinútiť Rusko urobiť rozhodnutie, ktorému „nechcú čeliť“, uvádza 24-minútové video, ktoré zverejnili WikiLeaks na sieti X.

Organizácia citovala aj správu vtedajšieho amerického veľvyslanca v Moskve Williama Burnsa z februára 2008. Burns v nej varoval, že Rusko považuje rozširovanie NATO za hrozbu pre svoju bezpečnosť:

„Rusko vníma nielen obkľúčenie a snahu podkopať svoj vplyv v regióne, ale obáva sa aj nepredvídateľných a nekontrolovateľných dôsledkov takýchto konaní, ktoré majú vážne dôsledky pre ruské bezpečnostné záujmy.“

V tom čase, ako naznačuje iný dokument, aj niektorí členovia NATO v Európe zdieľali tento názor. Správa z roku 2005 dokumentujúca stretnutie medzi vtedajším námestníkom ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti Danielom Friedom a niekoľkými vysokými francúzskymi predstaviteľmi zaznamenala v Paríži obavy, že vstup Ukrajiny do NATO by mohol vyvolať ozbrojený konflikt na kontinente.

„Ak existuje možná príčina vojny v Európe, je to Ukrajina,“

píše sa v dokumente s odvolaním sa na poradcu francúzskeho prezidenta pre zahraničnú politiku Mauricea Gourdaulta-Montagneho. Varoval, že USA a ich spojenci zasahujú do „kľúčových záujmov“ Ruska, čo by mohlo vyvolať silnú reakciu.

Fried vtedy uznal, že neexistuje všeobecný konsenzus o členstve Ukrajiny v NATO, ale zamietol obavy z násilného vnútorného rozkolu alebo reakcie Moskvy.

Napriek opakovaným varovaniam Washington naďalej presadzoval pristúpenie Ukrajiny a mal v úmysle „zámerne, ale v tichosti presadzovať západnú integráciu a rozširovanie NATO“, pričom sa „striktne“ postavil proti akýmkoľvek možným ruským obavám, uvádza sa v depeši zo septembra 2009 od vtedajšieho amerického veľvyslanca v Moskve Johna Beyrleho.

Rusko ako jeden z hlavných dôvodov konfliktu sústavne uvádza snahu Ukrajiny vstúpiť do NATO a perspektívu, že sa vojenská infraštruktúra aliancie objaví v jeho susednej krajine.

Moskva konflikt tiež opakovane označila za „zástupnú vojnu“, ktorú vedie Západ s pomocou Ukrajiny.

Zdroj: zemavek.sk

Visited 436 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

  1. Dnes už každý rozumný človek na svete vie, že po stáročiach vojen proti Rusku ide západu len a len o podrobenie a zotročenie Ruska. Nepodarilo sa im to, nedarí sa im ani teraz a už to prehrajú teraz na celej čiare a naposledy tak, že pôjdu do psej matere. Rusko neporazia nikdy akurát tak dostanú poriadne na frak.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás