spot_img

WHO schválilo znenie pandemickej dohody

Po viac ako troch rokoch intenzívnych rokovaní urobili členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization, WHO) údajne „významný krok vpred v úsilí o zvýšenie bezpečnosti sveta pred pandémiami“ – dohodli sa na znení návrhu tzv. pandemickej dohody. Informovala o tom organizácia na svojej webovej stránke

Návrh dohody bude predložený na posúdenie na nadchádzajúcom Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji. Cieľom návrhu je posilniť globálnu spoluprácu v oblasti prevencie, pripravenosti a reakcie na budúce pandemické hrozby, píše WHO.

V decembri 2021, na vrchole pandémie COVID-19, členské štáty WHO zriadili Medzivládny rokovací orgán (Intergovernmental Negotiating Body, INB), ktorého cieľom bolo „vypracovať a prerokovať návrh dohovoru, dohody alebo iného medzinárodného nástroja“ v súlade s Ústavou WHO a mal byť zameraný „na posilnenie prevencie, pripravenosti a reakcie na pandémie“.

V noci z 15. na 16. apríla INB dokončil návrh Dohody WHO o pandémii ( tzv. pandemickej dohody). Výsledok práce INB bude v máji predložený na posúdenie sedemdesiatemu ôsmemu Svetovému zdravotníckemu zhromaždeniu.

Znenie

„Národy sveta sa dnes v Ženeve zapísali do histórie!,“ povedal Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO.

„Dosiahnutím konsenzu o pandemickej dohode nielenže zaviedli generačnú dohodu, ktorá má zvýšiť bezpečnosť sveta, ale tiež ukázali, že multilateralizmus je živý a zdravý a že v našom rozdelenom svete môžu národy stále spolupracovať, aby našli spoločný základ a spoločnú odpoveď na spoločné hrozby. Ďakujem členským štátom WHO a ich rokovacím tímom za ich prezieravosť, odhodlanie a neúnavnú prácu. Tešíme sa, že Svetové zdravotnícke zhromaždenie dohodu zváži a – dúfame – prijme,“ uviedol.

WHO zároveň informuje, že v rámci textu návrh zahŕňa „vytvorenie systému prístupu k patogénom a zdieľania prínosov; prijatie konkrétnych opatrení v oblasti prevencie pandémií, a to aj prostredníctvom prístupu „Jedno zdravie“ (One Health); budovanie geograficky rôznorodých výskumných a vývojových kapacít; uľahčenie prenosu technológií a súvisiacich poznatkov, zručností a odborných znalostí na výrobu zdravotníckych produktov súvisiacich s pandémiami; mobilizáciu kvalifikovaných, vyškolených a multidisciplinárnych národných a globálnych zdravotníckych pracovníkov v núdzových situáciách; zriadenie koordinačného finančného mechanizmu; prijatie konkrétnych opatrení na posilnenie pripravenosti, pohotovosti a funkcií a odolnosti zdravotníckeho systému; a vytvorenie globálneho dodávateľského reťazca a logistickej siete…“

Návrhu pandemickej dohody „potvrdzuje zvrchovanosť krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc a stanovuje sa, že žiadne z ustanovení návrhu dohody sa nesmie vykladať tak, že WHO má právomoc usmerňovať, nariaďovať, meniť alebo predpisovať vnútroštátne právne predpisy alebo politiky, alebo poverovať štáty, aby prijali konkrétne opatrenia, ako napríklad zákaz alebo prijímanie cestujúcich, ukladanie povinnosti očkovania alebo terapeutických či diagnostických opatrení alebo vykonávanie tzv. lockdownu.“

O prijatí návrhu budú rokovať v máji

Ako sme spomenuli vyššie, INB bola zriadená v decembri 2021 na mimoriadnom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia , ktoré združuje členské štáty a príslušné zainteresované strany vrátane medzinárodných organizácií, súkromného sektora a občianskej spoločnosti.

Na Svetovom zdravotníckom zhromaždení v júni 2024 prijali vlády konkrétne záväzky, že do jedného roka ukončia rokovania o globálnej dohode o pandémii. Nadchádzajúce zhromaždenie, ktoré sa začne 19. mája 2025, posúdi návrh vypracovaný INB a prijme konečné rozhodnutie o prijatí nástroja podľa článku 19 Ústavy WHO.

Rokovaní o pandemickej dohode sa zúčastnili aj Čína či Ruská federácia – ktoré v októbri 2024 vyhlásili, že plne „podporujú ústrednú koordinačnú úlohu Svetovej zdravotníckej organizácie“ .

Na rokovaniach nebol prítomný predstaviteľ Spojených štátov amerických. Prezident Donald Trump totiž 20. januára 2025 výkonným nariadením č. 14155 zahájil vystúpenie USA z organizácie.

Rokovaní sa nezúčastnil ani prezident Argentíny Javier Milei, ktorý 5. apríla oznámil, že jeho krajina z organizácie vystupuje.

Zdroj: HS

Visited 264 times, 1 visit(s) today
spot_img

1 Komentár

  1. Návrhu pandemickej dohody „potvrdzuje zvrchovanosť krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc a stanovuje sa, že žiadne z ustanovení návrhu dohody sa nesmie vykladať tak, že WHO má právomoc usmerňovať, nariaďovať, meniť alebo predpisovať vnútroštátne právne predpisy alebo politiky, alebo poverovať štáty, aby prijali konkrétne opatrenia, ako napríklad zákaz alebo prijímanie cestujúcich, ukladanie povinnosti očkovania alebo terapeutických či diagnostických opatrení alebo vykonávanie tzv. lockdownu.“ …velmi dolezity bod, ktorym WHO dava jasne najavo, ze po ohlaseni USA a Argentiny o vystupeni z WHO budu asi vsetky dokumenty vydavane touto „zdravotnickou“ organizaciou len odporucane vyjadrenia pre jednotlive zvrchovane clenske krajiny a teda aj tento dokument uz bude len odporucana formulka, co je zasadny krok, ktory mozu ale aj nemusia krajiny akceptovat… …zrazu, ake jednoduche riesenie…

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás