Výsledok rumunských prezidentských volieb by mohol pokaziť potenciálne plány eskalácie USA

Populistický konzervatívno-nacionalistický predák by mohol odmietnuť umožniť vojakom NATO tranzit cez Rumunsko v rámci konvenčnej intervencie na Ukrajine, ak budúci mesiac vyhrá druhé kolo.

Prekvapivé víťazstvo populistického konzervatívneho nacionalistu Calina Georgesca v prvom kole rumunských prezidentských volieb dáva tomuto heterodoxnému outsiderovi šancu vstúpiť do úradu budúci mesiac. Mainstreamové médiá sú apopletické, pretože kritizoval rumunské hosťovanie infraštruktúry protiraketovej obrany USA a sú proti udržiavaniu zástupnej vojny NATO proti Rusku cez Ukrajinu. Je tiež oddaným pravoslávnym kresťanom a ocenil niektoré z najkontroverznejších postáv svojej krajiny z obdobia druhej svetovej vojny.

Zaujímavé je, že bol obľúbený aj v diaspóre, s pridaným zvratom, že zaňho hlasovalo viac ľudí v západnej Európe ako vo východnej Európe. To naznačuje, že jeho príťažlivosť je spôsobená aj nádejou, že prinesie dlho očakávanú zodpovednosť do svojej neslávne skorumpovanej krajiny a konečne pomôže jej ľuďom zlepšiť ich životnú úroveň prostredníctvom efektívnejších ekonomických, finančných a rozvojových politík. Zahraničná politika je dôležitá, ale miestne problémy a ekonomika pre priemerných voličov výrazne prevyšujú tú prvú.

Ak sa Georgescu stane prezidentom Rumunska, je preto oveľa pravdepodobnejšie, že sa pokúsi zmeniť vnútorné fungovanie svojej krajiny, ako radikálne zmeniť jej zahraničnú politiku, ale tiež nemožno vylúčiť, že jeho potenciálne víťazstvo by mohlo nepriaznivo ovplyvniť zástupnú vojnu NATO. Rusko cez Ukrajinu. Tým, ktorí ho volili, sa nepáči, ako ukrajinské obilie zaplavilo ich domáci trh na úkor miestnych farmárov, a tiež nie sú spokojní s tým, že vláda finančne podporuje ukrajinských utečencov.

Okrem toho najnovší vojensko-strategický vývoj v tomto konflikte vyvolal u mnohých obavy z prízraku tretej svetovej vojny, v ktorej prípade by bolo Rumunsko priamo zapojené kvôli tomu, že nachádza už spomínanú infraštruktúru protiraketovej obrany USA. Ich krajina tiež zohráva dôležitú logistickú úlohu pri vyzbrojovaní Ukrajiny a jej novovybudovaná „moldavská diaľnica“ by tam mohla uľahčiť nasadenie jednotiek NATO, ak sa tam blok alebo „koalícia ochotných “ rozhodne konvenčne zasiahnuť.  

Aj keby Rumunsko nevyslalo vojakov, tranzitná úloha, ktorú by tam mohlo zohrať pri zásahoch iných, by mohla položiť ruský cieľ na chrbát, najmä ak to povedie k priamemu nepriateľstvu medzi NATO a Ruskom. Z tohto dôvodu as ohľadom na svoju kritiku zástupnej vojny NATO proti Rusku cez Ukrajinu nemusí ako najvyšší veliteľ tieto plány schváliť. Koniec koncov, je to populistický konzervatívec-nacionalista, ktorý uprednostňuje to, čo úprimne považuje za národné záujmy, s čím je tento scenár v rozpore.

Ak vyhrá, ujme sa úradu 21. decembra, čo by teda mohlo znemožniť USA spoliehať sa na Rumunsko vo vyššie uvedenom ohľade. To by bolo významné, za predpokladu, že Georgescu bude mať politickú vôľu takúto politiku realizovať, pretože to znamená, že odchádzajúca Bidenova administratíva môže mať na to len menej ako mesiac, ak chce. Koniec koncov, aj keby sa Trump rozhodol „eskalovať až deeskalovať “ takýmito prostriedkami, nemusí byť schopný.

Vždy existuje možnosť, že Poľsko môže slúžiť ako jediná cesta, ktorou by konvenčné jednotky NATO mohli vstúpiť na Ukrajinu, aj keď nevyslali svoje vlastné, ale ani odchádzajúci konzervatívno-nacionalistický prezident, ani jeho liberálno-globalistickí rivali vo vládnej koalícii by to nedokázali. dovoliť toto. Dôvodom je, že obaja chcú pred budúcoročnými prezidentskými voľbami osloviť ukroskeptických voličov, prvý s cieľom udržať druhého na uzde, druhý chce byť konečne neviazaný.

Preto sa každý z nich snažil predbehnúť toho druhého v populistickej rétorike, pričom vládna koalícia zašla dokonca tak ďaleko, že tromfla bývalú konzervatívno-nacionalistickú vládu, ktorej súčasťou je odchádzajúci prezident, tým, že zaujala ešte tvrdší postoj voči Ukrajine. Za týmto účelom požadovali, aby exhumovali a riadne pochovali pozostatky obetí volyňskej genocídy, ako to bolo predtým pre 100 000 vojakov Wehrmachtu, a teraz ponúka len ďalšiu vojenskú pomoc výmenou za pôžičku a už nie zadarmo.

V skutočnosti jeden z podpredsedov vlády zašiel tak ďaleko, že obvinil Zelenského z toho, že chcel vyvolať poľsko-ruskú vojnu na Ukrajine, čo výrazne signalizuje, že vládnuca liberálno-globalistická koalícia v skutočnosti nemá záujem o uľahčenie konvenčnej intervencie NATO. preto sa na to nedá spoliehať. Ak bude Rumunsko vylúčené aj v tomto ohľade, ak by Georgescu vyhral, ​​prevzal úrad budúci mesiac a zverejnil navrhovanú politiku, potom by USA mohli byť ochotnejšie uzavrieť dohodu s Ruskom.

V tom spočíva celosvetovo najvýznamnejší dôsledok, ak sa tento populistický konzervatívec-nacionalista stane prezidentom Rumunska, pretože by to mohlo značne obmedziť spôsoby, akými by USA – či už za odchádzajúcej Bidenovej administratívy alebo nastupujúcej Trumpovej – mohli „eskalovať až deeskalovať“. viac jeho podmienok. Odstránením pravdepodobnosti konvenčnej intervencie NATO by sa potom mohla výrazne zvýšiť šanca, že Rusko namiesto toho ukončí tento konflikt podľa vlastných podmienok, čo by mohlo viesť k trvalejšiemu riešeniu.

Andrew Korybko

Prevzaté od: progresivne.com

Visited 381 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás