V čase, keď sa pozornosť médií sústredila na Bidenovo odstúpenie z prezidentských volieb, Ukrajina sa vyhla platobnej neschopnosti. Svetové médiá si dávali pozor, aby túto správu nezverejnili. Napriek tomu o tom Financial Times informovali s určitými dôkazmi a množstvom podrobností: „Ukrajina uzavrela dohodu o reštrukturalizácii dlhu vo výške 20 miliárd dolárov.“ Už tu sa opýtajte sami seba prečo. Uzavretá vec.
22. júla, zatiaľ čo jedinou správou, ktorá zjavne zaujímala tento svet, bola dvojica Biden-Harrisová, Ukrajina sa vyhla platobnej neschopnosti. A viete ako? Doviedlo sa to k reštrukturalizácii zahraničného dlhu na poslednú chvíľu za podmienok, ktoré takmer nikdy predtým nevideli. Prinajmenšom podozrivé načasovanie, ak sa dá do súvislosti s tým, čo sa dialo v zámorí. A triumfalistickým tónom to potvrdil minister financií. Serhij Marčenko, podľa ktorého „Ukrajina dosiahla zásadnú dohodu s výborom držiteľov eurobondov.“
Kyjevský premiér Denys Šmyhal v záverečnom maile poukázal na to, že „dohoda zahŕňa zrážky pre investorov, ktoré našej krajine zaručia úspory viac ako 11,4 miliardy v priebehu nasledujúcich troch rokov a 22,75 miliardy do roku 2033.“
V čele tanca sú hlavní svetoví investiční hráči, vrátane spoločností Black Rock, Amundi a Amia Capital, ktorí dali zelenú odpísaniu časti z 23,4 miliardy dlhu do splatnosti prostredníctvom výmeny dlhopisov medzi starými dlhopismi, ktorým hrozí nesplácanie a novými papiermi, ktoré budú splatné až 12 rokov od aktuálnej emisie.
Od 22. júla si Kyjev vydýchol vo verejných financiách. Zahraničným veriteľom nie je čo platiť za tento rok a len 200 miliónov za rok 2025, pričom prvá tranža je stanovená na február. Aké podmienky namiesto toho ukladala predchádzajúca dohoda? Niečo okolo 5 miliárd má byť vyplatených v nasledujúcich 12 mesiacoch.
Minimálne rok a pol je však ukrajinská pokladnica v bezpečí. A výnosy zo všetkého, čo pochádza zo Západu, zisky z ruských aktív, reinvestovaných G7 v čele, by mohli skončiť vo vojnovej mašinérii. Alebo, ako poznáme Ukrajinu, kto vie kde.
Naozaj šťastie. Pretože predchádzajúci plán reštrukturalizácie zahraničného dlhu by vypršal 1. augusta. A bez obdobia odkladu, ktoré by NATO zaručilo svojím morálnym presviedčaním voči veriteľom by to znamenalo povinnosť zaplatiť držiteľom dlhopisov dva roky nedoplatkov. V opačnom prípade v skutočnosti by sa považovalo za zlyhanie. To, čo západné médiá predznamenali pre Moskvu vďaka energetickým a finančným sankciám. Nie zlý nepriateľ. Predovšetkým riskantné odhalenie pravdy o celej ukrajinskej operácii, riadenej USA a ich spojencami na účely, ktoré sú všetko, len nie ušľachtilé. Takýto epilóg však nebolo možné akceptovať najmä teraz, keď sa americká volebná kampaň skutočne rozbiehala nezvyčajným odchodom Joea Bidena do dôchodku a potenciálnym návratom atlantických jastrabov na Pennsylvania Avenue.
A že sa niečo muselo urobiť, a to rýchlo, dokazuje odblokovanie v rekordnom čase v slepej uličke, spojenej s formálnymi rokovaniami, ktoré sa v skutočnosti podarilo sprostredkovať MMF a ktoré uviazli v tlačení a ťahaní podmienok reštrukturalizácie medzi Kyjevom a veriteľmi. Čas sa rýchlo krátil. Natoľko, že 18. júla minulého roka, pravdepodobne na návrh zdroja vo Washingtone, ktorý si je istý priaznivým epilógom, dal ukrajinský parlament zelenú zákonu, ktorý umožnil vláde pozastaviť všetky platby, súvisiace so zahraničným dlhom do 1. októbra. Koreňom kontrastov sú podmienky, súvisiace so znížením výnosov dlhopisov. Ukrajinské ministerstvo financií požiadalo o zníženie o 60 %, veritelia reagovali ponukou maximálneho zníženia o 22 %. Pat. Veľmi nebezpečné vzhľadom na blížiaci sa termín 1. augusta. Natoľko, že Kyjev znížil svoje požiadavky na 40 %.
Štyri dni a zázračne dohoda. Veritelia z nehnuteľných pozícií nad 22 % akceptovali nominálnu zrážku vo výške 37 %, aby sa zabezpečilo okamžité zníženie dlhu Ukrajiny o 8,5 miliardy. Ale vypočítaná a vážená na základe takzvanej NPV (čistá súčasná hodnota) je reálna nominálna hodnota v skutočnosti takmer 60 %. Jediným ústupkom Ukrajiny veriteľom je vydanie warrantov viazaných na HDP, ktoré by veriteľom zaručili dodatočný príjem. Ale iba v prípade oživenia miery hospodárskeho rastu krajiny. Skrátka uvidíme. A to len prostredníctvom zvýšenia objemu dlhopisov so splatnosťou v rokoch 2035 a 2036. Zatiaľ čo strih je skutočný. A okamžite. A to umožní Kyjevu dať prepadnúť aj ďalšiu tranžu EEF, nástroj MMF na rozšírenie financovania, ktorý by mal menšie procedurálne problémy pri vyplácaní ďalšej pomoci krajine, ktorá zlyhala. Pravidlá ochrany veriteľov sú v tomto zmysle jasné. A namiesto toho teraz dostáva zelenú 2,2 miliardy štvrtej časti, ktorá bola oznámená po ďalšej fraškovej revízii a potvrdená tlačovou správou z 28. júna.
Od začiatku nepriateľských akcií už Kyjev dostal od MMF približne10,2 miliardy dolárov. Aby bolo jasné, posledný finančný manéver viedol k takému zvýšeniu výdavkov (z toho 60 % na obranu), že nakonfigurovala deficit 43 miliárd dolárov, ktorý je do značnej miery pokrytý 38 miliardami medzinárodnej podpory, plánovanej na rok 2024. Zahraniční veritelia však museli byť splatení. A tak ďalšie kolo, ďalší darček. Dohoda o reštrukturalizácii, ktorú doteraz žiadna krajina nezískala. V podstate rok a pol celkového obdobia odkladu. A potom platba nových kupónov a prísľub zvýšenia prostredníctvom warrantov spojených s HDP. Ale viete, nič nie je manipulovateľnejšie ako rastový údaj. Možno len inflácia indexujúca BTP pre hlupákov.
Pridajte k tomu 50-miliardový megafond G7 prostredníctvom pôžičky, spojenej s konfiškáciou ruských aktív a použitím vytvorených ziskov a sami pochopíte, ako sa krajina, ktorej územie videlo 70 % ruských rakiet len vo večerných správach, čoskoro zmení na postsovietske Švajčiarsko. A ktorá ako poďakovanie za zľavu z dlhu teraz blokuje tok Lukoilových ropovodov Maďarsku a Slovensku – teda tej Európy, ktorá ju financuje. Zatiaľ čo Vy rok čakáte na CT vyšetrenie alebo mamografiu.
Pamätajte si to o pár mesiacov, keď Def začne žať škrty. Kyjev sa ani zďaleka nepotí.
Oficiálny záver je nasledovný:
S&P znížila rating Ukrajiny na „selektívny bankrot.“
Zníženie prichádza po nezaplatení kupónu na eurobondy verejnej cestnej spoločnosti Ukravtodor. Pre kyjevskú ekonomiku sa tým veľa nezmení.
Americká ratingová agentúra S&P znížila rating zahraničného dlhu Ukrajiny na úroveň SD, čo znamená „selektívny bankrot“. Je to predposledný krok ratingu S&P, tesne nad úrovňou D, čo znamená default.
Zníženie prichádza po tom, čo ukrajinská vláda 1. augusta nezaplatila kupón na eurový dlhopis verejnej agentúry Ukravtodor, ktorá sa zaoberá dopravnými značkami. Kaucia je splatná v roku 2026. Kyjev vysvetlil, že má v úmysle predložiť veriteľom ponuku na výmenu: jeho cieľom je dosiahnuť nominálne zníženie hodnoty dlhopisu o 37 %, úľavu na úrokoch a predĺženie dlhu.
Niektoré z týchto parametrov už schválila skupina veriteľov Ukrajiny, veritelia G7 a členovia Parížskeho klubu, ktorý združuje 22 najbohatších krajín sveta a zaoberá sa pohľadávkami medzi štátmi. Musí sa však nájsť komplexná dohoda, ktorá zahŕňa aj súkromných veriteľov.
Konkrétne sa vo financiách ukrajinskej vlády veľa nemení: v kontexte vojnovej ekonomiky medzinárodná pomoc naďalej prichádza v rôznych formách a nie je naliehavé umiestňovať nové dlhopisy.
S&P vo svojej analýze tiež pripomína svoje odhady vyhliadok ukrajinskej ekonomiky: „Reštrukturalizácia ukrajinského dlhu sa uskutočňuje v kontexte významných hospodárskych, vonkajších a fiškálnych tlakov, vyplývajúcich z ruskej vojenskej agresie. Oblasti, okupované ruskými silami predstavujú približne 15 % ukrajinského územia a 8 % – 9 % jej predvojnového HDP. Takmer tretina ukrajinskej populácie bola vysídlená a približne 15 % opustilo krajinu a teraz sú utečenci. Ak sa ekonomika začne zotavovať, vzhľadom na cenu, ktorú vojna spôsobila ukrajinskej ekonomike, neočakávame, že sa reálny HDP v našom prognózovanom období vráti na predvojnovú úroveň do roku 2027.“
ilSussidiario.net
preklad: Dana Bystrická