Emisár amerického prezidenta Donalda Trumpa v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN taktiež zdôraznil, že pred spustením ruskej špeciálnej vojenskej operácie sa veľa hovorilo o vstupe Ukrajiny do NATO, čo pre Rusko predstavovalo existenčnú hrozbu a preto reagovalo tak, ako reagovalo.
Vojenský konflikt na Ukrajine bol „vyprovokovaný“ a je nesprávne obviňovať výlučne Rusko, povedal Steve Witkoff, ktorý je poradcom amerického prezidenta Donalda Trumpa. Rusko podľa neho muselo reagovať na bezpečnostnú hrozbu, ktorú spôsobil prísľub Západu o prijatí Ukrajiny do NATO.
Witkoff sa takto vyjadril v rozhovore, ktorý v pondelok 24. februára 2025 zverejnila televízia CNN a v ktorom dostal otázku, či si Washington vybral správnu stranu, keď viedol rozhovory s Moskvou namiesto toho, aby pokračoval v poskytovaní pomoci Kyjevu.
Situácia nie je čierno-biela, pričom Rusi sú „tí zlí“, povedal Witkoff v rozhovore s Jakeom Tapperom zo CNN.
„K vojne nemuselo dôjsť, bola vyprovokovaná,“ dodal. „Nemusí to nevyhnutne znamenať, že ju vyprovokovali Rusi.“
Podľa Witkoffa „pred konfliktom prebiehali rôzne rozhovory… o vstupe Ukrajiny do NATO“, ktoré Moskva považovala za priame ohrozenie svojej bezpečnosti a podnietili ju k reakcii.
Americký predstaviteľ tiež hovoril o pripravenosti Ruska rýchlo ukončiť konflikt prostredníctvom rokovaní, pričom poukázal na rozhovory, ktoré sa konali v Istanbule na jar 2022, krátko po tom, ako Rusko spustilo vojenskú inváziu.
Mierový proces sa náhle skončil v máji toho istého roku, keď Kyjev od rokovaní odstúpil po tom, ako ho vtedajší britský premiér Boris Johnson vyzval, aby pokračoval v bojoch.
Ruskí predstavitelia „naznačili, že reagujú“ na ukončenie konfliktu tým, že sa zapojili do „presvedčivých a vecných rokovaní“ v Istanbule, uviedol Witkoff a dodal, že obe strany „boli veľmi, veľmi blízko k tomu, aby niečo podpísali“.
Výsledkom rusko-ukrajinských mierových rozhovorov v roku 2022, ktoré sprostredkovala Turecko, bola predbežná dohoda o zmluve, na základe ktorej by sa Ukrajina stala neutrálnym štátom s obmedzenou armádou, podporovaným bezpečnostnými zárukami od hlavných svetových mocností vrátane Ruska.
Podľa Witkoffa by USA mohli predbežnú istanbulskú dohodu použiť ako rámec a „návod“ pre budúcu mierovú dohodu.
Viac vo videu:
Celý rozhovor:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň označil rokovania v Istanbule za „dôležitý referenčný bod a platformu, na ktorej sa strany najviac priblížili k dohode“. Taktiež označil Turecko za „ideálneho hostiteľa“ pre prípadné rokovania medzi Kyjevom, Moskvou a Washingtonom.
Ruský prezident Vladimir Putin sa opakovane odvolával na istanbulské dohody ako na možný základ akejkoľvek budúcej mierovej dohody s Ukrajinou.
Zdroj: rt.com / InfoVojna