Úmrtia „pripísateľné“ prebiehajúcej vojenskej kampani v Gaze sú ďaleko nad tým, čo bolo doteraz hlásené a presne predstavujú viac ako 185 000 ľudí, čo je asi 7,9% celkovej populácie pásma Gazy. Vyplýva to z najnovšej štúdie, publikovanej vo vedeckom časopise The Lancet, ktorá sa týka pokračujúceho masakru civilistov v Gaze. Článok s názvom „Počítanie mŕtvych v Gaze: ťažké, ale nevyhnutné„, sa pokúša vytvoriť všeobecnú rovnováhu úmrtí, spôsobených prebiehajúcim konfliktom v Palestíne, vypočítajúc počet priamych a nepriamych úmrtí – t. j. v dôsledku chorôb, nedostatku služieb, nevyliečiteľných rán, hladomoru a vo všeobecnosti príčin priamo odvodených z vojny, ktoré spôsobil celkový stav obliehania pásma.
Štúdia hovorí, že tieto čísla budú rozhodne ďalej rásť, ak nebude zavedené „okamžité a naliehavé prímerie„, ktoré je schopné zaručiť „distribúciu zdravotníckeho materiálu, potravín, pitnej vody a dodatočných zdrojov pre základné ľudské potreby.“
Štúdia v časopise The Lancet bola publikovaná v piatok 5. júla a nesie podpis troch akademikov: Rasha Khatib (výskumník na Aurora Research Institute v USA), Martin McKee (profesor na School of Hygiene and Tropical Medicine v Londýne) a Salim Yusuf (lekár a profesor na Medical School of Mc Master University v Kanade). Po diskusii o platnosti údajov, zdieľaných ministerstvom zdravotníctva v Gaze a zjavných ťažkostiach pri ich zhromažďovaní článok prechádza k výpočtu možných úmrtí, ktoré možno pripísať prebiehajúcemu konfliktu v Gaze: „Ozbrojené konflikty majú nepriame zdravotné dôsledky, ktoré presahujú priame škody, vyplývajúce z násilia“; Vedú k takzvaným „nepriamym úmrtiam“, ktoré môžu okrem iného vyplynúť z „reprodukčných, prenosných alebo neprenosných chorôb“.
Ich konečný pôvod spočíva v „zničení zdravotníckej infraštruktúry, vo vážnom nedostatku potravín, vody a prístrešia, v neschopnosti obyvateľstva utiecť na bezpečné miesta, ale aj v zastavení financovania UNRWA, jednej z mála humanitárnych organizácií, ktoré sú stále aktívne v pásme Gazy“.
Ako vysvetľujú akademici, „v nedávnych konfliktoch sa tieto nepriame úmrtia pohybujú od troch do pätnásť násobkov počtu priamych úmrtí.“ Z tohto dôvodu, „aplikujúc konzervatívny odhad štyroch nepriamych úmrtí na jednu priamu smrť“ na viac ako 37 000 hlásených, nie je pritiahnuté za vlasy odhadnúť, že až 186 000 alebo dokonca viac úmrtí možno pripísať súčasnému konfliktu v Gaze“.
Skutočnosť, že v Gaze dochádza k skutočnej humanitárnej katastrofe, je známa a odsudzovaná už mesiace. V tejto súvislosti OSN nedávno zaradila Izrael na takzvaný „čierny zoznam“ krajín, ktoré zle zaobchádzajú s deťmi, zdôrazňujúc stav absolútneho hladomoru, v ktorom sa nachádza nielen palestínska mládež. Okrem používania hladu ako nástroja vojny podľa mnohých nezávislých správ a medzinárodných orgánov, je zničená väčšina humanitárnych prístreškov, nemocníc (najmenej 77% z celkového počtu), domov (najmenej 60%) a obytných budov (68%), univerzít (všetky) a iných štruktúr vo svete vzdelávania (60%). telekomunikačná infraštruktúra (68%), radnica (72%) a obchod a priemysel (76%), ako aj odopieranie prístupu Palestínčanom k vode a elektrine.
Preklad: Dana Bystrická
Prečo vojna v Palestíne zaujíma Slovákov oveľa menej ako tá na Ukrajine? Vojna je zlo, v ktorej umiera ľudskosť. V každej krajine!!!
https://ipravda.sk/res/2023/10/17/thumbs/izrael-palestina-utok-na-izrael-nestandard1.jpg