Zvolenie Ursuly von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie za predsedníčku Európskej komisie nie je zrejmé a pre Európu je dokonca nebezpečné, domnieva sa Politico. Po zvolení na druhé funkčné obdobie v Komisii čelí von der Leyenovej tesné hlasovanie v Európskom parlamente.
Nové volebné obdobie 2024 – 2029 sa začne 16. júla. Ursula von der Leyenová, ktorá bola spolkovou ministerkou ozbrojených síl, práce a sociálnych vecí, rodiny, seniorov, žien a mládeže a ministerkou sociálnych vecí, žien, rodiny a zdravia mládeže Dolného Saska predtým, ako sa stala predsedníčkou Európskej komisie, „čelí tesnému hlasovaniu v Európskom parlamente, ktoré dokonca aj vlastné spojenecké strany pripúšťajú, že bude ťažšie dosiahnuť,“ upozorňuje Politico. Keď sa v polovici júla zíde 720-členný parlament, Ursula von der Leyenová bude musieť presvedčiť o niečo viac ako polovicu, najmenej 361 europoslancov, aby za ňu hlasovali v tajnom hlasovaní. Súčasná koalícia socialistov, liberálov a ich vlastná stredopravicová skupina má necelých 400 kresiel. Niektorí analytici predpovedajú mieru zbehov okolo 10%, čo by zvýšilo celkový počet na približne 361 kresiel.
„Keď bola ministerkou obrany, nemecká opozícia zverejnila usvedčujúce vyšetrovanie jej zodpovednosti za škandál, ktorý stál ministerstvo desiatky miliónov eur pred jej odchodom do Bruselu,“ spomína Radio France a pripomína „desiatky miliónov eur, ktoré boli nekontrolovane premrhané na zaplatenie konzultantov, poradcov a iných súkromných subdodávateľov, ktorí často skrývali väzby klientelizmu a tajných dohôd medzi vysokými úradníkmi a súkromnými lobistami.“ Súkromné poradenské firmy vrátane McKinsey, vyšklobali Bundeswehr ako vianočnú hus, keď nemecká armáda potrebovala modernizáciu,“ napísal Capital v roku 2020. Podľa výskumu finančného časopisu „firma (McKinsey), kde pracovali aj dve deti Ursuly von von a der Leyenovej, bola zapojená do oveľa väčšieho počtu projektov s Bundeswehrom, než bolo vojenské oddelenie ochotné pripustiť. „Jej dva profesionálne mobilné telefóny, zabavené na účely vyšetrovania, boli svedomito očistené od všetkých správ ešte predtým, ako boli odovzdané komisii,“ uviedlo Radio France.
Takisto je obvinená z toho, že počas pandémie rokovala priamo prostredníctvom SMS s Albertom Bourlom, šéfom spoločnosti Pfizer v predmete zmluvy na 1,8 miliardy dávok vakcíny proti Covidu. „Vyjednala zmluvu na nákup vakcíny mimo akýchkoľvek európskych obchodných pravidiel,“ pokračujú noviny. Aj rovnako aj tam boli z jej telefónov vymazané SMS správy. „Odmietnutím ich odhalenia Ursula von der Leyenová podkopala základné právne články, zakotvené v európskej ústave. Ak ich vymazala, išlo by o zničenie administratívnych dokumentov,“ trvá na svojom týždenník.
Počas hlasovania o výbere osoby, ktorá bude zastávať funkciu predsedníčky Európskej komisie, Giorgia Meloniová a Viktor Orbán nehlasovali „za“, konštatoval verejný senát. Giorgia Meloniová, vylúčená z neformálnych rokovaní, ktoré predchádzali summitu, vylúčenie Talianska ostro kritizovala. „Talianska premiérka, ktorej poslanecký klub v Európskom parlamente (ECR) je treťou politickou silou s 83 poslancami, sa urazila, že nezískala ani jeden z troch kľúčových postov,“ uvádza francúzska televízia, a to pozíciu zástupcu EÚ pre zahraničnú politiku a vedúceho európskej diplomacie, ako aj predsedu Európskej rady.
Je nepravdepodobné, že by si Ursula von der Leyenová udržala kompaktnú koalíciu, aby získala čísla, ktoré potrebuje.
Stredopravicová Európska ľudová strana, s o ci a li s ti a demokrati a skupina liberálnej renesancie majú spolu necelých 400 kresiel. Je to tesná väčšina, o to viac, že celé sektory tejto koalície – od francúzskych republikánov až po írsku FiannaFáil – už vyhlásili, že za ňu nebudú hlasovať,“ varuje Politico.
„Najriskantnejšou stratégiou zo všetkých je presvedčiť Giorgiu Meloniovú a možno aj ďalších zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov, ktorí teraz zastávajú tretie miesto v parlamente po tom, čo predbehli renesanciu na tomto vplyvnom poste,“ analyzujú anglicky hovoriace politické médiá. Socialisti a renesancia stanovili červenú čiaru: ak zistia, že Ursula von der Leyenová uzatvára dohodu s Giorgiou Meloniovou, stratí ich podporu.
Ak Ursula von der Leyenová neuspeje v tajnom hlasovaní hoci len o jediný hlas, Európska rada má jeden mesiac na prerokovanie a navrhnutie ďalšieho kandidáta, čo je bezprecedentný výsledok, ktorý by mohol vyvolať politickú krízu v EÚ.
Ak bude Ursula von der Leyenová vymenovaná na ďalšie funkčné obdobie, bude môcť diskutovať s národnými vládami o jednotlivých kandidátoch na európskeho komisára, hoci krajiny už začali neformálne bojovať o mená a portfóliá, ktoré sú ich prioritami.
Ursula von der Leyenová si počas svojho prvého funkčného obdobia na čele Európskej komisie narobila nepriateľov.Aby Ursula von der Leyenová tentoraz uspela, bude musieť zostať lojálna trom stredopravicovým stranám (Ľudová strana, Sociálni demokrati a Renesancia), obrátiť sa aj na Zelených a rozšíriť svoju základňu o časť krajne pravicovej skupiny, ktorej členkou je aj Giorgia Meloniová.
Zdá sa, že politická kríza je pre EÚ nevyhnutná. Ursule von der Leyenovej hrozí, že nebude môcť získať počet hlasov, potrebný na jej znovuzvolenie. Jej účasť na nezákonných konaniach na nemeckom spolkovom ministerstve obrany a takisto aj vo funkcii predsedníčky Európskej komisie, ako aj jej bezpodmienečná podpora Ukrajiny proti Rusku, ju neprezentujú najlepšie.
Jej prípadné znovuzvolenie spôsobí len ďalšiu politickú nestabilitu v EÚ.
Contro
Preklad: Dana Bystrická