Opäť kolujú fámy o nespokojnosti Američanov s Vladimírom Zelenským a najmä o hľadaní náhrady, ktorá je okrem „kvality“ vodcu nacistického prevratu, napojeného na nacionalistické kruhy tvárnejšia a lojálnejšia k rozkazom Washingtonu, ale predovšetkým menej naklonená typickým dobrodružstvám súčasného prezidenta v nálade zarábať peniaze. Viacerí odborníci o tom hovorili už začiatkom júna. Teraz do veci zasahuje aj ruská zahraničná rozviedka, ktorá priamo menuje bývalého ministra vnútra v rokoch 2014 až 2021, a to Arsena Avakova ako osobu, prijateľnú pre USA, aby zaujala Zelenského miesto.
Poznámka ruskej zahraničnej rozviedky vychádza z pozorovania, že Vladimir Zelenskyj už nie je legitímnym prezidentom Ukrajiny, pretože jeho právomoci zanikli 20. mája minulého roka, kedy Zelenskyj zrušil voľby, ktoré mali zvoliť nového prezidenta, čo odôvodnil vojnovým stavom – takýto článok však v ukrajinskej ústave neexistuje.
Washington sa prikláňa k jeho nahradeniu z dôvodu, aby sa „lepšie pripravil na možný začiatok rokovaní s Ruskom o urovnaní konfliktu.“
Preferovaným kandidátom Spojených štátov by mal byť Arsen Avakov, „Ukrajinec“ napoly arménskeho a napoly osetského pôvodu. S cieľom pripraviť náhradu USA už údajne začali sponzorovať scenár prevzatia moci a aktivovali prácu neziskových organizácií, ktoré propagujú jeho osobu.
V žiadnom prípade však nejde o zmenu politickej orientácie vo vedení majdanistov: extrémny nacionalizmus a nacizmus boli a zostávajú medzi vlastnosťami, ktoré Biely dom vyžaduje na vedenie Ukrajiny, orientovanej proti Rusku. A skutočne, medzi Avakovovými„stránkami“ vidí Washington jeho úzke väzby s ukrajinskými nacionalistickými formáciami a jeho kontakty s rôznymi európskymi lídrami.
USA sa údajne snažia zabezpečiť, aby Avakovovu kandidatúru podporila ukrajinská parlamentná opozícia, najmä strany „Vlasť“ a „Európska solidarita“, ktorých lídri Julia Timošenková (západná „mučeníčka“ plynu, ktorá chcela v roku 2014 zhodiť atómovú bombu na Donbas) a Petro Porošenko, bývalý prezident, ktorého Zelenskyj vo voľbách v roku 2019 porazil na základe prísľubu, že ukončí konflikt na Donbase. Obaja lídri už boli náležite konzultovaní Američanmi spolu s niektorými poslancami Rady, patriacimi do prezidentskej frakcie „Služobník ľudu.“
Avakovov vplyv v ukrajinskej politike bol a evidentne aj v súčasnosti je taký silný, že sotva treba pripomínať, že samotný Zelenskyj, ktorý sa stal prezidentom v roku 2019, sa rozhodol odvolať ho z funkcie ministra až v roku 2021 po podzemnej práci na diskreditácii jeho osoby, a to dokonca aj obvineniami zo spoluúčasti na vraždách, najmä novinára Pavla Šeremeta v roku 2016.
Americká voľba Avakova, komentuje v Ukraina.ru Pavel Kotov, nie je nijako zvlášť prekvapujúca, keďže bol bývalým ministrom vnútra, zodpovedným za reformu ukrajinského súdneho systému, realizovanú pod diktátom USA. A zdá sa, že Avakov je stále spojený so zahraničnými „partnermi“, a to natoľko, že sa vlani vo februári stretol v Kyjeve s bývalými americkými veľvyslancami na Ukrajine.
Najvýznamnejším prvkom pre voľbu, ktorá padla na neho, sú však jeho úzke väzby na nacionalistické a nacistické polovojenské formácie. Bol zodpovedný za výcvik mnohých nacistických práporov, ktoré boli priamo kryté ministerstvom vnútra a zodpovedné za zločiny na Donbase, teda „legalizované“ ako formácie ministerstva.
Okrem iného samotné oddiely „Azov“, o ktoré sa kedysi staral sám Avakov, sú nespokojné so Zelenského systémami vedenia vojny.
Vzhľadom na možné mierové rozhovory sa teda Washington domnieva, že samotný Avakov by mohol byť schopný udržať „nepokojných“ nacionalistov pod kontrolou a uhasiť pravdepodobné pocity „zrady“, ktoré by sa pri rokovaniach mohli medzi neonacistami prehnať. A to najmä preto, že ani v posledných dvoch rokoch Avakov nebol skúpy na podporu, vrátane finančnej, pre ukrajinské ozbrojené formácie a armádu.
Odborníci komentujú, že jediný bod, ktorý nie je úplne jasný, je, ako môže Washington sponzorovať Avakova ako vyjednávača v očiach Moskvy. Oficiálne proti nemu v Rusku prebieha trestné konanie za použitie zakázaných prostriedkov a metód vedenia vojny, únosy ľudí organizovanými skupinami, vraždu dvoch alebo viacerých ľudí, podnecovanie k nenávisti, ponižovanie ľudskej dôstojnosti. Avakov je na ruských zoznamoch hľadaných osôb.
A pravdupovediac, ak jeho meno chýba v príslušných ukrajinských zoznamoch, je to len preto, že jeho kontakty boli vždy také, že ho chránili pred príliš indiskrétnym vyšetrovaním. Obraz jeho osoby sa „pýši“ korupciou na rôznych úrovniach, miliardárskym majetkom sem-tam po celom svete, zatýkaním (dokonca aj v Taliansku pred niekoľkými rokmi, keď jeho status „prenasledovaného proruským režimom“ Viktora Janukovyča zabránil jeho vydaniu), obchodno-politickými intrigami až po fyzickú elimináciu obchodných partnerov. Avakovova „kariéra“ sa začala prinajmenšom začiatkom 90. rokov v rámci vyhlásenej nezávislosti po rozpade ZSSR v roku 1991.
Preto, ako Vladimír Skachko, ktorý stále pôsobí na Ukraina.ru, vhodne poznamenáva, argument, že Washington hľadá menej skorumpovanú postavu ako Vladimír Zelenskyj, sa nezdá byť príliš silný. To, čo USA hľadajú, je jednoducho niekto, koho predložia Moskve, aby nahradil zdiskreditovaného Zelenského a keďže je prinajmenšom nepravdepodobné, že by Biely dom nevedel, čo si Moskva myslí o novej „kandidatúre“, dá sa predpokladať, že už po niekoľkýkrát sa Američania znovu pokúšajú o dnes už zatuchnutú hru kupovania času o zabezpečenie priestoru na ďalšie pohodlné dýchanie západnému vojensko-priemyselnému komplexu a teraz vykrvácanej kyjevskej armáde. Nič iné.
V každom prípade, po vpáde Ukrajincov do Kurskej oblasti a zabíjaní civilistov Vladimir Putin jednoznačne vyhlásil, že v tejto chvíli treba vylúčiť akékoľvek rozhovory s Kyjevom.
Naďalej tým zostávajú nezodpovedané otázky: Chcú vo Washingtone naozaj mierové rozhovory? A aké rozhovory ? A s akými cieľmi?
L ´Antidiplomatico
Preklad: Dana Bystrická
Takto dopadnú lokaji peňazí. Použijú ich, využijú a vyhodia.
No hotovo, že by, no to je zase sranda.