Prvé lietadlá F-16, ktoré viaceré západné krajiny sľúbili kyjevskej vláde, už dorazili na Ukrajinu. Oznámil to včera pri príležitosti Dňa vzdušných ukrajinských ozbrojených síl prezident Volodymyr Zelenskyj bez toho, aby uviedol ďalšie podrobnosti o množstve prijatých lietadiel a štátoch, zapojených do operácií presunu. Ako dokazujú zábery, zverejnené ukrajinskou vládou pri príležitosti slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal na nezverejnenom mieste – preleteli nad oblohou stíhačky F-16, MiG-29 a Su-27. Medzitým na Zelenského slová prišla tvrdá reakcia Kremľa. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov uviedol, že „môže prísť čas, keď Rusko bude musieť v reakcii na akcie Západu rozmiestniť jadrové rakety“ na Ukrajine, čo je jasným príznakom opätovného rozhorenia eskalácie.
„Uskutočnili sme stovky stretnutí a rokovaní s cieľom posilniť schopnosti nášho letectva, posilniť schopnosti našej protivzdušnej obrany a našich obranných síl. Často sme počuli slovo „nemožné“ ako odpoveď, ale umožnili sme to, čo bolo našou ambíciou, našou potrebou obrany, a teraz je to skutočne realita, realita na našej oblohe. F-16 sú na Ukrajine,“ povedal ukrajinský prezident Zelenskyj počas ceremónie, pričom nešpecifikoval, koľko lietadiel dorazilo na Ukrajinu alebo kde boli umiestnené.
Podľa správ časopisu The Economist dostala kyjevská vláda desať stíhačiek F-16 zo západných krajín a očakáva sa, že do konca roka 2024 získa ďalších desať. Zelenskyj verejne poďakoval Spojeným štátom, krajine, ktorá lietadlá vyrobila, ako aj Dánsku a Holandsku, prvým dvom štátom na zozname za presun svojich lietadiel na Ukrajinu, pričom zdôraznil, že počet F-16 a vycvičených pilotov je stále nedostatočný. Ukrajinský prezident poukázal na to, aké dôležité je pre Kyjev, aby sa jeho spojenci zaviazali k rýchlemu rozširovaniu výcvikových programov a príležitostí pre ukrajinských pilotov aj ženijné tímy.
Celkovo za štyri roky západné krajiny sľúbili Zelenskému až 95 F-16: 30 dorazí z Belgicka, 24 z Holandska, 22 z Nórska a 19 z Dánska.
Verejné diskusie o vyslaní F-16 na Ukrajinu začali naberať na sile v roku 2023 s vyhláseniami rôznych západných lídrov o dôležitosti posilnenia protivzdušnej obrany Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin už v marci minulého roka povedal, že dodávky nových zbraní a vybavenia do Kyjeva, vrátane F-16, nezvrátia situáciu na fronte, ale skôr vyprovokujú predĺženie konfliktu. Putin konkrétne informoval, že F-16, dodané na Ukrajinu, sa stanú „legitímnym cieľom“ pre Rusko, ak ich „použijú letiská tretích krajín bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú“. Podľa šéfa Kremľa by prípadné dodávky F-16 na Ukrajinu v skutočnosti nezmenili scenár na bojisku, keďže Rusko „ich zničí tak, ako to už robí so západnými tankami a inými zbraňami.“
V máji 2023 americký prezident Joe Biden konečne schválil plán výcviku ukrajinských pilotov na F-16, čo predstavuje významný krok vpred v porovnaní s presunom vojenských lietadiel. Ďalšie krajiny, vrátane Holandska a Dánska, krátko nato deklarovali ochotu zúčastniť sa výcvikového procesu a možného vyslania F-16. Čo sa, aspoň vo svojej prvej fáze, zhmotnilo v posledných týždňoch.
Medzitým na 75. samite NATO, ktorý sa konal začiatkom júla vo Washingtone, bolo oznámené, že v Nemecku bude zriadené nové veliteľstvo na výcvik a vybavenie ukrajinských jednotiek s cieľom „poskytovať Ukrajine bezpečnostnú podporu na trvalom základe a tým zabezpečiť lepšiu, predvídateľnú a konzistentnú podporu.“
Konkrétne sa stanovilo, že okrem posilnenia vojenskej a finančnej podpory Kyjeva vyslaním lietadiel F-16 bude Ukrajina podporovaná „“ svojej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO“ a v Nemecku budú v roku 2026 rozmiestnené rakety dlhého doletu.
L ´Indipendente
Preklad: Dana Bystrická
Rusi tie americké haraburdy pošľú do šrotu tak, ako aj preposraté americké tanky.
Zelenskyj verejne poďakoval Spojeným štátom, krajine, ktorá lietadlá vyrobila???
Mohol by tiež svetu pripomenúť svetu, že americké armádne letectvo 6. 81945 zhodilo na mesto Hirošimu atómovú bombu s „utešeným“ názvom Little Boy -v preklade Chlapček.
Po zhodení bomby zomrelo v Hirošime 90 000 – 166 000 ľudí. Zdravotnícke oddelenie Hirošimy odhaduje, že ľudia, ktorí zomreli v prvý deň v 60 % zomreli na ožiarenie alebo zhoreli v plameňoch, 30 % zahynuli pod padajúcimi troskami a 10 % z ostatných príčin. https://1gr.cz/fotky/lidovky/12/081/c460/JV4500da_p201207310231201.jpg
https://cdn.sita.sk/sites/32/2014/08/hirosima-si-pripomina-zhodenie-atomovej-bomby-usa-4.jpg 🖤🪖🤑🤢😢
Mohol by tiež svetu pripomenúť svetu, že americké armádne letectvo 6. 81945 zhodilo na mesto Hirošimu atómovú bombu s „utešeným“ názvom Little Boy -v preklade Chlapček.
Po zhodení bomby zomrelo v Hirošime 90 000 – 166 000 ľudí. Zdravotnícke oddelenie Hirošimy odhaduje, že ľudia, ktorí zomreli v prvý deň v 60 % zomreli na ožiarenie alebo zhoreli v plameňoch, 30 % zahynuli pod padajúcimi troskami a 10 % z ostatných príčin.
https://cdn.sita.sk/sites/32/2014/08/hirosima-si-pripomina-zhodenie-atomovej-bomby-usa-4.jpg