spot_img

Tragédia v Kyjeve, summit NATO a Módího cesta do Mosky

V predvečer summitu NATO išiel indický premiér za svojím priateľom Putinom, ale „sporná“ raketa, ktorá zasiahla nemocnicu v Kyjeve, prekryla túto správu.

Správa o bombovom útoku v Kyjeve, ktorý si vyžiadal 19 mŕtvych a viac ako 80 zranených, obletela celý svet najmä kvôli rakete, ktorá dopadla na detskú nemocnicu. Správa, ktorá dostala viac priestoru ako všetky zbombardované nemocnice v Gaze dohromady (bolo ich doteraz 24). Masaker bol pripísaný Rusom, ktorí zase vyhlásili, že nebombardujú civilné ciele a že to, čo sa stalo, bolo spôsobené ukrajinskými protivzdušnými systémami.

Ruskej verzii možno veriť tým, čo bolo zaznamenané za takmer dva roky vojny, v ktorej boli cieľmi zariadenia vojenského alebo infraštruktúrneho charakteru. Pokiaľ ide o Ukrajincov, ich sklon pripisovať Rusom viac, ako by mali, je dobre známy, od „ruskej“ rakety, ktorá dopadla na Poľsko a ktorá sa neskôr ukázala ako ukrajinská až po zostrelenie lietadla Il 76, vezúceho ukrajinských zajatcov, falošne pripisované Moskve.

A je samozrejmé, že zatiaľ čo úmrtia ukrajinských civilistov sa dostávajú na titulné stránky novín, ruskí civilisti, spadajúci pod bezohľadné ostreľovanie Kyjeva v Donbase alebo Belgorode, sa ani neregistruje. Netreba dodávať, že úzkosť západného vedenia nad raketou, ktorá, žiaľ, tragicky zasiahla detskú nemocnicu  – dve deti boli zabité – sa nezhoduje s podobným smútkom nad americkými bombami, ktoré každý deň hádžu na deti v Gaze.

MÓDIHO NÁVŠTEVA V MOSKVE A SAMIT NATO

Ak venujeme pozornosť tomu, čo sa stalo, nejde ani tak o napísanie týchto truizmov, ako o zdôraznenie niečoho iného, čo vykazuje snahy a poškodzovanie obrazu Moskvy. Titulok ukrajinskej Strany by teda mohol pomôcť vysvetliť, čo sa stalo: „V deň raketového útoku na Ukrajinu išiel indický premiér za Putinom a nazval ho priateľom“…

Už v deň masakru Putin zbieral geopolitický úspech prvoradého významu, a to nielen kvôli samotnej návšteve, ale aj preto, že rozhodnutie indického prezidenta ísť do Moskvy hneď po svojom znovuzvolení je jasným odkazom pre Západ. Obrazy zakrvavených detí tento úspech zatienili (ďalší dôvod, prečo by ruská armáda bola opatrná, aby masaker nevykonala).

V tomto bode sa titulok vo Washington Post, ktorý hovorí o návšteve Módího v Pekingu, ktorý sa už vrátil z Moskvy, javí ako významný: „S Orbánom v Číne a Módím v Rusku sa formuje Putinov multipolárny svet.“ Blokovanie tohto vývoja je pre aristokracie Západu kľúčové.

Na druhej strane je dôležité prikývnutie New York Times: „Útoky sa uskutočnili deň pred plánovaným stretnutím lídrov NATO vo Washingtone, na ktorom sa očakáva oznámenie nových rozhodnutí o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany.“ Vojna proti Rusku do posledného Ukrajinca si vyžaduje obete – teda aj ľudské obete.

Mediálna eskalácia korešponduje s novou, nebezpečnejšou eskaláciou na bojisku podľa doteraz používanej metódy na zintenzívnenie záväzku NATO v konflikte s cieľom zmeniť ho na veľkú európsku vojnu.

Po prvé, tlak na rozšírenie rozsahu použitia amerických zbraní so šialenou požiadavkou Kyjeva, aby bolo možné používať HIMARS na plnú kapacitu, to znamená až 300 km.

Ukrajinskému šialenstvu sa vyrovná šialenstvo Poľska, ktoré je už dlho základným pešiakom v tejto hre na zabíjanie. V posledných dňoch došlo k bezpečnostnej dohode  medzi Varšavou a Kyjevom, v ktorej sa Kyjev zaväzuje vytvoriť légiu ukrajinských dobrovoľníkov, ktorí sú už v Poľsku, posilnenú dobrovoľníkmi z iných krajín EÚ, najmä z pobaltských regiónov.

Malá iniciatíva sabotáže, ktorá by však mohla predstavovať zárodok v iných a menej oficiálnych podobách, tej „koalície ochotných“, o ktorej sníval generál David Petraeus na začiatku vojny, keď pre Ukrajinu znovu navrhol schému,  prijatú pre irackú inváziu.

Zlovestný pocit posilňuje klauzula v dohode, ktorá podľa Zelenského úradu stanovuje, že Poliaci môžu nasadiť svoje protilietadlové útoky proti „ruským raketám a dronom“, samozrejme z vlastného územia. V skutočnosti by to bolo priame zapojenie krajiny NATO do konfliktu.

Riziká, ktoré by takýto vývoj priniesol, sa exponenciálne zvyšujú, ak vezmeme do úvahy, že poľská protilietadlová paľba by mohla zostreliť ruské lietadlo, čo je možnosť, ktorá nie je ani zďaleka vzdialená od začiatku vojny, keď americkí jastraby, ktorým vďačíme za dohodu medzi Varšavou a Kyjevom, tlačili na vytvorenie bezletovej zóny nad ukrajinským nebom.

F-16, ELEKTRICKÁ SIEŤ A MULTILATERALIZMUS 

Pokiaľ ide o súčasnú vojnu, Rusko, okrem toho, že zo dňa na deň zvyšuje svoje územné zisky, sa nedávno zameralo na letecké základne,  čím znížilo nádeje, ktoré NATO vkladalo od príchodu najnovšej magickej zbrane F-16 na bojisko, zatiaľ čo súčasne zasiahlo elektrickú sieť, čo protistrane spôsobilo mnoho problémov.

7. júna premiér Denis Šmyhal oznámil, že takmer tri štvrtiny tepelných elektrární v krajine sú mimo prevádzky a že 42 elektrární bolo zničených, zatiaľ čo ďalších 20 vodných elektrární bolo poškodených.

Pokiaľ ide o tento posledný bod, treba poznamenať, že prokurátor Medzinárodného trestného súdu KarimKhan, ktorý zrejme nemá záujem naliehať na tribunál, aby vyhovel jeho žiadosti o zatykač na Netanjahua pre Gazu, požiadal o zatykač  na ruského generála a admirála za zločiny proti ľudskosti.

„Nepoznáme presné výpočty ruského generálneho štábu pri plánovaní tejto ofenzívy,“ píše Cockburn v Spoils of War „ale vieme, čo mali americkí stratégovia na mysli, keď spôsobili podobné škody na irackej energetickej sieti v roku 1991. Táto vojna takmer úplne zmizla z kolektívnej pamäte Spojených štátov, snáď s výnimkou „dobrej“ vojny, vedenej za obmedzené ciele.“

„Ale v našom dokumente PBS Frontline The War We Left Behind plukovník amerického letectva John Warden, stratég bombardovania, ktoré začalo v januári, vysvetlil, že „iracká elektrická sústava bola hlavným cieľom leteckej kampane.“ Dôvod, prečo je elektrina taká dôležitá, je ten, že prakticky všetko, čo potrebujete na prevádzku na strategickej úrovni, závisí od elektriny.“

Koniec hry je v nedohľadne, o čom svedčí nenávisť, vyvolaná návštevami Viktora Orbána v Kyjeve, Moskve a Pekingu, ktoré naopak – mali byť podporené, pretože mohli otvoriť cesty pre rokovania. Kyjev zostáva pripútaný k svojmu iluzórnemu maximalizmu a jeho bábkoví páni k ich lukratívnej nekonečnej vojne.

Piccole Note

Preklad: Dana Bystrická

Visited 13 times, 1 visit(s) today
spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás