„Teraz je úlohou EÚ presvedčiť Zelenského, aby prijal mierový plán s Moskvou“

Scholz po dohode s G7 hovorí s Putinom. EÚ sa snaží získať miesto v mierových rokovaniach s Ukrajinou. Ale môže to dopadnúť zle.

Trump chce mier na Ukrajine  a Európa sa snaží dostať z izolácie, aby nezostala na okraji rokovaní. Vysvetľuje to telefonát nemeckého kancelára Scholza Putinovi, dohodnutý s krajinami G7 a predchádzalo mu aj stretnutie so Zelenským. EÚ si zatiaľ nevytvorila úlohu v rokovaniach, aj keď prípadné rokovania s Moskvou by mohli byť prvou skúškou na nájdenie potrebnej jednoty aj keď v súčasnosti nepravdepodobnej, aby odolala vplyvom príchodu nového amerického prezidenta. Vincenzo Giallongo, generál vo výslužbe, ktorá má na svojom konte misie v Iraku, Albánsku, Kuvajte a Kosove: „Ak Európa nebude schopná vyjadriť jednotné stanovisko, riskuje, že bude čoraz viac strácať na váhe a z dlhodobého hľadiska smerovať k rozpadu.“

Generál, ako vysvetľujete túto Scholzovu iniciatívu?

Telefonát Putinovi bol dohodnutý so spojencami. Je to pokus Európy nebyť odrezaný od možného mieru na Ukrajine. Zelenskyj sa tiež pokúsil dostať do Trumpovej priazne, aby sa pokúsil dosiahnuť čestný mier. Vzhľadom na zámery amerického prezidenta je dobré, že Európa je vypočutá. Samozrejme, dnes je Európa v kríze identity a dokonca ani Nemecko nie je tým, čím bolo predtým.

Výzva Scholz-Putin bola v týchto dňoch dohodnutá najmä s USA, Veľkou Britániou a Francúzskom, a to aj vzhľadom na stretnutie G20, ktoré sa začína v nedeľu v Brazílii, kde bude prítomný nemecký kancelár, aj ruský minister zahraničných vecí Lavrov. Nie je to teda improvizovaná iniciatíva?

Toto je prvý kontakt, ktorý sa bude rozvíjať neskôr, budeme o tom hovoriť znova, aj keď musíme mať na pamäti, že Trump ešte nie je prezidentom. Vzhľadom na možné rokovania prebieha celá prípravná činnosť zo strany ministrov zahraničných vecí a predtým námestníkov ministrov. Ale sme na začiatku. Európa sa však musí pokúsiť zohrať úlohu a hľadať v nej súdržnosť.

Súdržnosť, ktorú doteraz nepreukázala. Dokáže sa tam dostať?

Najväčším nepriateľom Európy je samotná Európa, ktorá si nedokázala vytvoriť skutočne jednotnú štruktúru. Teraz dôjde k zrýchleniu týmto smerom alebo aspoň k pokusu. Trumpovo zvolenie je pre EÚ otrasom: buď bude mať silu prezentovať sa jednotne alebo pôjde smerom k jej rozpadu. Americký prezident nechce hovoriť s EÚ, radšej to robí s jednotlivými krajinami. Ak sa však Brusel dokáže preskupiť, bude to musieť vziať do úvahy. Mierový stôl na Ukrajine bude prvým testom, v ktorom sa uvidí, či sú schopní Európania zmeniť rýchlosť.

Poľský prezident Tusk však v súvislosti s telefonátom zopakoval, že o Ukrajine sa bez Ukrajiny nedá nič rozhodnúť. Začínajú sa už rozdiely od iných krajín?

Predpokladám mnoho ďalších rozdielov. Zrážky budú na dennom poriadku pred dosiahnutím mierovej zmluvy: uplynú mesiace. Zelenského však určite bude treba počúvať. Ak chce Európa vyjadriť svoj názor, musí pripraviť dôveryhodný plán, ale nebude to veľmi rýchly proces.

Putin tiež údajne povedal Scholzovi, že je pripravený obnoviť spoluprácu z energetického hľadiska, ak si to Nemecko želá. Mohli by Nemci uvažovať o opätovnom nákupe ruského plynu?

Nemecko sa postavilo za seba, takže sa zdá, že Putin by chcel Európe urobiť láskavosť. V skutočnosti by skutočnými príjemcami návratu k ruskému plynu boli Nemci. Nemci však čoskoro pôjdu voliť a Scholz nie je v dobrej kondícii: z posledných troch alebo štyroch predsedov vlád je určite najmenej prestížnou osobnosťou. Tento telefonát je tiež pokusom priniesť vodu do jeho mlyna.

Rusko si chce udržať dobyté územia: na akom základe možno dosiahnuť dohodu, v ktorej sa Európa, hoci politicky porazená, môže dostať z krízy a obmedziť škody?

Európa musí presvedčiť Zelenského, aby prijal mierový plán

s Ruskom, ktorý by Američania chceli, ale napriek tomu prejde cez EÚ. Na oplátku môže ponúknuť peniaze, vstup do Únie a mikro Marshallov plán.

Niektorí dokonca tvrdia, že Ukrajina by mohla za pár mesiacov vyrobiť atómovú bombu a zaujať silnú pozíciu. Falošné správy alebo aspoň teoretická možnosť?

Na Ukrajine boli navrhnuté, koncipované a postavené atómové zariadenia Sovietskeho zväzu. V tejto oblasti to nie je také naivné. Do roku 2014 sa bývalý sovietsky atómový potenciál udržiaval na Ukrajine, potom bol celý odovzdaný Rusom. Existujú mozgy, schopné zorganizovať takúto operáciu.

Ak je problémom EÚ jednota, NATO má tiež svoje rozdelenia. Spôsobí táto aféra ich výbuch?

Vieme, čo si Trump myslí o NATO, takže sa vyskytnú nejaké problémy. Rozdelenie sa prejaví do šiestich mesiacov. Teraz musíme myslieť na Ukrajinu a Blízky východ, po ktorom sa tieto rozpory objavia. Atlantická aliancia sa zrodila z rovnakého príspevku niekoľkých krajín: keď chce Nemecko alebo nejaký iný člen prehovoriť, menšie krajiny, najmä ak sú blízko ruských hraníc, sa právom cítia znevažované.

IlSussidiario

Preklad: Dana Bystrická

Visited 306 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás