Od začiatku samitu NATO vo Washingtone neuplynulo ani dvadsaťštyri hodín, aby sa rozhodujúci – a trúfam si povedať historický význam tohto fóra ukázal v celej jeho dráme.
Úvodom bola oznámená a ilustrovaná Obranná dohoda, podpísaná medzi Poľskom a Ukrajinou. Kľúčovým bodom je právomoc, ktorú Poľsku udelila Ukrajina, zostreliť akýkoľvek objekt, letiaci nad oblohou západnej Ukrajiny a považovaný za nebezpečný (dron, lietadlo, raketa atď.).
Možnosť, ktorá je už sama o sebe predzvesťou obrovských rizík vzhľadom na skutočnosť, že Rusi už povedali, že v prípade, že jedno z ich lietadiel alebo rakiet zasiahne protilietadlo, rozmiestnené cez hranicu (vo vzťahu k Ukrajine), nebudú váhať paľbu opätovať. Netreba dodávať, že Rusi vždy považovali predvídateľnosť za nástroj riadenia konfliktov, aby protivníci mohli lepšie zvážiť svoje kroky a vedieť, proti čomu stoja. Je zrejmé, že zásada predvídateľnosti znamená, že to, čo sa deklaruje, sa urobí, ak sú splnené podmienky, ktoré sa považujú za potrebné; Vzhľadom na to si môžeme byť istí, že Rusi, ak ich zasiahne poľské územie, urobia to, čo verejne vyhlásili, aby nestratili dôveryhodnosť.
Ďalší kľúčový prvok washingtonského summitu dnes odhalil americký minister zahraničných vecí Blinken, ktorý povedal, že od tohto leta budú nad oblohou západnej Ukrajiny lietať F-16 z Dánska a Holandska, čo sú krajiny s absolútnou anglosaskou lojalitou.
Tu sa dohoda stáva skutočne nebezpečnou z nasledujúcich dôvodov:
1) Je jasné, prečo bolo naliehavé vyhlásiť, že Poľsko môže zasiahnuť lietadlá letiace nad oblohou západnej Ukrajiny. Musí byť poskytnutá maximálna ochrana F-16, ktoré budú lovené ruským letectvom.
2) Letiská západnej Ukrajiny, z ktorých F-16 vzlietnu a odkiaľ budú samozrejme vyzbrojené a udržiavané, musia byť tiež chránené poľskou protilietadlovou paľbou. Neberúc pritom do úvahy hypotézu, že F-16 budú udržiavané a vyzbrojované na letiskách, nachádzajúcich sa na území NATO, pretože Moskva už vyhlásila, že ak sa tak stane, zasiahnu tieto letiská tak či tak.
3) Nakoniec, z čítania dvoch včerajších a dnešných oznámení z Washingtonu jednoznačne vyplýva, že NATO v skutočnosti vytvára bezletovú zónu na západnej Ukrajine. NFL, ktorú Rusi určite napadnú, a to aj vzhľadom na ďalší vážny prvok: ako už bolo spomenuté pred viac ako rokom, Rusi berú do úvahy skutočnosť, že F-16 sú lietadlá, schválené na prepravu a použitie taktických jadrových zbraní, a preto budú tieto lietadlá považovať za potenciálnych nosičov jadrového útoku a následne budú musieť byť eliminované za každú cenu.
Nezdá sa pritiahnuté za vlasy tvrdiť, že NATO vykonáva obrovskú provokáciu proti Rusku, ktorá má zjavný zámer prinútiť Moskvu, aby vystrelila prvý výstrel a tým prevzala bremeno začatia otvorenej vojny s NATO.
Objektívne dobre premyslený plán, ktorý má aj vnútropolitické ciele, vytvorené v USA: začiatok priameho konfliktu medzi krajinami NATO (alebo priamo s NATO ako celkom) a Ruskom postaví ďalšieho účastníka pred situáciu, z ktorej už nebude cesty späť. Nie je možné vylúčiť, že ide o októbrové prekvapenie typické pre roky, v ktorých sa v Spojených štátoch konajú prezidentské voľby.
Ďalšie správy z Washingtonu nás tiež vedú k pesimizmu: nový britský premiér Stormer potvrdil povolenie pre Ukrajinu použiť britské riadené strely Strom Shadow na zasiahnutie hlboko do ruského územia. Rusi však už odpovedali, že ak budú britské zbrane použité na zasiahnutie ruského územia, budú reagovať proti Veľkej Británii.
Veľmi dôležitá je aj žiadosť generálneho tajomníka NATO, adresovaná krajinám aliancie, vrátane Talianska, o nové protilietadlové systémy, ako je napr. taliansky Samp-T (stojí „len“ 800 miliónov eur). Je jasné a evidentné, že vojenskí stratégovia chcú pokryť západnú Ukrajinu akousi Železnou kupolou NATO, železnou kupolou, ktorá by mala byť pre Rusov nepreniknuteľná.
Na obzore je skutočne veľmi pochmúrny scenár: figúrky na šachovnici sú už zjavne dokonale pripravené na to, aby v Európe vyvolali nový všeobecný konflikt.
Nakoniec treba poznamenať, že Čína, ktorú v záverečnom dokumente pripravovanom vo Washingtone definujú krajiny NATO ako „rozhodujúceho komplica“ Ruska, umiestnila svoj vojenský kontingent v Breste na protiteroristické cvičenie s Bieloruskom, novým členom SCO (Šanghajská organizácia spolupráce).
Vojakov z Ďalekého východu nebolo v Európe vidieť od čias Džingischána, čo je tiež znakom skutočne mimoriadnych čias.
L ´Antidiplomatico
Preklad: Dana Bystrická