Ruské ministerstvo zahraničia sa zapojilo do reakcií na pád režimu sýrskeho vodcu Baššára al-Asada. Na komunikačnej platforme napísalo, že al-Asad opustil krajinu po rokovaniach s povstaleckými skupinami a dal inštrukcie na „pokojné odovzdanie moci“.
Moskva, ktorá je hlavným spojencom zvrhnutého sýrskeho vodcu, sa podľa rezortu na rokovaniach priamo nezúčastnila. „Dramatické udalosti“ však podľa jeho slov sleduje s „mimoriadnym znepokojením“.
Ministerstvo tiež uviedlo, že ruskí vojaci v Sýrii sú vo vysokej pohotovosti, ale bezpečnosť na ruských vojenských základniach v krajine nie je vážne ohrozená.
Rusko vedie v Sýrii vojenskú kampaň od septembra 2015, pričom sa spojilo s Iránom, aby umožnilo al-Asadovej vláde bojovať proti ozbrojeným opozičným skupinám a získať späť kontrolu nad väčšinou krajiny. V súčasnosti Rusko sústreďuje väčšinu svojich vojenských zdrojov na Ukrajine, udržiava si však aj vojenskú prítomnosť v Sýrii.
Velenie sýrskych povstalcov v nedeľu oznámilo, že v sýrskej metropole Damask bude od 16.00 h do pondelka 05.00 h miestneho času platiť zákaz vychádzania, informovali spravodajské televízie Sky a CNN a agentúra Reuters, citované TASR.
Podľa videozáznamov, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach, sa po Damasku pohybuje veľmi veľa ozbrojených ľudí a prakticky nepretržite tam zaznieva streľba – zrejme aj na oslavu pádu režimu prezidenta Bašára Asada, doplnila CNN.
Sýrska štátna televízia vo svojom vysielaní apeluje na ozbrojencov, aby „nestrašili“ civilistov streľbou zo zbraní na námestiach a v uliciach.
Podľa dostupných informácií po páde režimu bol povstalcami i civilistami v Damasku vyrabovaný jeden z prezidentských palácov, ako aj veľvyslanectvo Iránu, ktorý bol roky Asadovým spojencom. V mnohých sýrskych mestách a dedinách ľudia strhávajú plagáty s fotografiou Bašára Asada či jeho otca Háfiza, ktorý Sýrii vládol do roku 2000. Ľudia ničia aj sochy postavené na počesť Háfiza Asada.
Zdroj: Nový čas