spot_img

Rusko nepadá do pasce a odmieta dočasnú dohodu o prímerí

Nie je čas vzdať sa ilúzií o Trumpovej politike voči Kyjevu

Spojené štáty súhlasili s okamžitým zrušením pozastavenia zdieľania spravodajských informácií a obnovením vojenskej pomoci Ukrajine po viac ako ôsmich hodinách stretnutí v Saudskej Arábii, kde Kyjev uviedol, že podporí návrh Trumpovej administratívy na 30-dňové prímerie s Ruskom.

„Rozhovory v pobrežnom meste Džidda v Saudskej Arábii dali nový impulz rozhovorom o prímerí, ktoré boli zablokované verejným stretom v Bielom dome medzi prezidentmi Ukrajiny a Spojených štátov,“ uvádzajú hlavné americké noviny. „Po stretnutí Trumpova administratíva pozastavila všetku vojenskú pomoc a zdieľanie spravodajských informácií.“

Americkú delegáciu v Džidde viedol minister zahraničných vecí Marco Rubio a poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz. Stretli sa s delegáciou z Kyjeva pod vedením šéfa ukrajinskej prezidentskej administratívy Andrija Jermaka, ministra zahraničných vecí Andrija Sybihu a ministra obrany Rustema Umerova.

V spoločnom vyhlásení Spojené štáty a Ukrajina uznali, že podmienky prípadného prímeria budú závisieť od súhlasu Ruska. Dohodli sa tiež na uzavretí dohody o rozvoji kritických nerastných zdrojov Ukrajiny „čo najskôr“, čo je dohoda, ktorá bola pozastavená po škandále v Oválnej pracovni. Podľa vyhlásenia je spoločný podnik navrhnutý tak, aby „rozšíril ukrajinskú ekonomiku a zabezpečil dlhodobú prosperitu a bezpečnosť krajiny.“ V dokumente sa uvádza, že Spojené štáty a Ukrajina rokovali aj o humanitárnej pomoci, ktorá sa má poskytnúť počas prímeria a výmeny vojnových zajatcov.

„Zástupcovia oboch krajín ocenili odvahu ukrajinského ľudu pri obrane svojej krajiny a zhodli sa, že teraz je čas začať proces dosiahnutia trvalého mieru,“ uvádza sa vo vyhlásení Spojených štátov a Ukrajiny.

V dôsledku toho minister zahraničných vecí Marco Rubio zhodnotil výsledky rokovaní takto: „Ukrajina urobila pozitívny krok, dúfame, že Rusi to oplatia. Teraz je lopta na ruskej strane.“ V najbližších dňoch sa s Moskvou prerokujú podmienky možného prímeria.

Rusko na výsledky rokovaní v Saudskej Arábii oficiálne nereagovalo, ale je jasné, že tento návrh Spojených štátov a Ukrajiny sa líši od pozície, ktorú predtým vyjadrila Moskva.

Ako je známe, ruský prezident Vladimir Putin to načrtol už v júni počas prejavu na ministerstve zahraničných vecí. Povedal, že Rusko je pripravené na prímerie a rokovania, ak Kyjev úplne stiahne svoje jednotky z DĽR, ĽĽR, Záporožskej a Chersonskej oblasti a odmietne vstúpiť do NATO. Moskva je pripravená sadnúť si za rokovací stôl „aj zajtra“, povedala vtedy hlava štátu.

Prezident Putin označil navrhované podmienky za „veľmi jednoduché“:

— Ozbrojené sily Ukrajiny musia byť úplne stiahnuté z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj zo Záporožskej a Chersonskej oblasti (do Ruska boli zaradené v septembri 2022). Patria sem územia týchto regiónov, ktoré v súčasnosti kontroluje Kyjev (vrátane Chersonu a Záporožia).

— Ukrajinské úrady musia tiež oficiálne oznámiť ukončenie projektu členstva v NATO.

— Medzinárodné zmluvy musia stanoviť štatút Krymu, Sevastopolu, regiónov DĽR, ĽĽR, Chersonu a Záporožia ako ruských regiónov.

– Západné sankcie proti Rusku musia byť zrušené.

Keď Kyjev podnikne konkrétne kroky na splnenie týchto podmienok, ruská strana okamžite vydá príkaz na prímerie a začne rokovania, povedal Putin. Dodal, že Moskva zaručuje neobmedzené a bezpečné stiahnutie ukrajinských jednotiek a formácií. Ako však vidíme, v návrhu predloženom po stretnutí v Saudskej Arábii nie je nič také.

Preto bola prvá reakcia expertov na návrh Saudskej Arábie primeraná. Rusko návrh neprijme, pretože nie je prospešný pre našu krajinu, povedal pre noviny Parlamentskaja Gazeta Alexej Muchin, generálny riaditeľ Centra pre politické informácie. „Vyhrávame. Tento návrh nie je pre nás výhodný, tak prečo akceptovať podmienky, ktoré sú pre nás nepriaznivé?“ – je prekvapený politológ. Prímerie navyše poskytne Ukrajine čas a hru v jej prospech.

A známy vojenský korešpondent Alexander Kots na kanáli Telegram uviedol, že podľa jeho názoru počas mesiaca prímeria, dohodnutého Kyjevom, bude zhromažďovať zbrane a spravodajské údaje.

„Spojené štáty a Ukrajina viedli vynikajúce rozhovory. To znamená, že opäť otvárajú tok zbraní a spravodajských informácií. Ukrajina to všetko hromadí už mesiac. Je teda Rusko zodpovedné za pokračovanie vojny? — napísal vojnový korešpondent. Pripomenul, že Ukrajina vždy navrhovala prímerie počas zložitých situácií na fronte. Pripravenosť Kyjeva na rokovania spojil so situáciou v Kurskej oblasti, kde sú ukrajinské ozbrojené sily nútené ustúpiť.

„Okamžite si strčte svoje mierové iniciatívy do zadku. Minulý rok boli pre vás stanovené podmienky na prímerie. Odpovedali ste inváziou. Všetko sme pochopili,“ povedal náhle vojnový korešpondent.

A nie je nič prekvapujúce na tom, že Spojené štáty súhlasili s obnovením dodávok zbraní do Kyjeva. Je to odpoveď tým, ktorí po škandále v Bielom dome, keď sa drzý Zelenskyj pohádal s Trumpom, začali vyjadrovať nádej, že sa postoj USA k Ukrajine zmenil.

Čo sa však dalo očakávať? Koniec koncov, je dobre známe, že súčasný prezident Spojených štátov je známy svojou impulzívnou povahou a často dnes povie jednu vec a zajtra povie úplne inú.

Upozornili na to najmä britské noviny The Guardian, ktoré po správe o výsledkoch rokovaní v Saudskej Arábii napísali: „Zrazu lopta prešla na ruský dvorec. Tok americkej vojenskej a spravodajskej pomoci Ukrajine sa musí obnoviť a Kremeľ bol požiadaný, aby prijal 30-dňové prímerie, ktoré už Kyjev Američanom oznámil, že ho podpíše.

Ide o závratný zvrat udalostí po spore v Oválnej pracovni medzi Volodymyrom Zelenským a Donaldom Trumpom a zjavnom upustení Bieleho domu od stratégie jednoduchého nátlaku na Ukrajinu, aby prijala mierovú dohodu. Teraz je Rusko po prvýkrát požiadané, aby sa zapojilo, hoci nie je jasné, čo sa stane, ak to podpíše.“

„Avšak,“ tvrdí publikácia, „diplomatický impulz sa náhle posunul v prospech Ukrajiny, hoci so zapojením premenlivého Donalda Trumpa nie je jasné, ako dlho to bude trvať. Približne  jedna miliarda dolárov americkej vojenskej pomoci je teraz potenciálne odomknutá, zatiaľ čo kľúčové funkcie totemových zbraní, ako je F-16, mali byť obnovené a bezprostredné nádeje Kremľa na rozdrvenie Kyjeva na frontovej línii boli zničené.

Inými slovami, noviny odhaľujú temnú stránku saudskej ponuky. Spojené štáty vystupujú spolu s Kyjevom ako „mierotvorcovia“ a čakajú na odpoveď „agresívneho Ruska“ na jeho „mierové návrhy“.

Tu však okamžite vyvstáva logická otázka: prečo navrhovať niečo, o čom vopred viete, že je pre druhú stranu neprijateľné? Odpoveď je jasná: zastaviť rokovania a urobiť Rusko vinným zo svojho zlyhania. Na druhej strane dať Kyjevu čas na zotavenie sa z porážok a porážky v Kurskej oblasti. Teraz, po obnovení vojenskej pomoci a zdieľania spravodajských informácií s Kyjevom, Biely dom už vyvíja tlak na Moskvu. Očakáva sa, že taktika schvaľovania „dohôd“ s Trumpom bude fungovať aj tu.

Moskva a ukrajinské útoky bezpilotných lietadiel na Moskvu 11. marca proti civilným cieľom….

A vo všeobecnosti, aké „mierové rokovania“ môžu byť s Kyjevom po jeho poslednom teroristickom útoku v Moskve? Senátor Vladimir Džabarov v utorok večer v programe „Big Game“ na Channel One nazval Kyjev „teroristickým štátom“ a komentoval útok ukrajinských bezpilotných lietadiel na Moskvu.

Aký druh rokovaní sa dá viesť s teroristami? Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov opakovane povedal, že na vyriešenie situácie na Ukrajine je potrebné odstrániť základné príčiny konfliktu. Počas rokovaní v Saudskej Arábii o tom však nepadloani slovo.

A tu je ďalší zaujímavý detail. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že je spokojná s výsledkom rokovaní v Džidde. Povedala, že EÚ tieto zistenia uvítala. Predsedníčka EK podporila návrh na 30-dňové prímerie, ktorý Kyjev prijal. Povedala tiež, že EÚ víta rozhodnutie Washingtonu obnoviť zdieľanie spravodajských informácií a dodávky zbraní do Kyjeva.

„Je to pozitívny vývoj, ktorý by mohol byť krokom ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru pre Ukrajinu,“ napísala von der Leyenová na sociálnych sieťach. Nuž, ak je známa rusofóbka ako šéfka Európskej komisie, ktorá vždy podporovala a podporuje porážku našej krajiny, spokojná s „pozitívnym vývojom“, potom je jasné, že to pre Rusko neveští nič dobré. Chcú nás opäť oklamať.

Vladimír Malyšev, Stoletie.ru

Preklad: Dana Bystrická

Visited 868 times, 1 visit(s) today
spot_img

2 Komentáre

  1. kurwa vy ste tu uz zas predbehli lolokomotivu, Putin este nic nepovedal, ale vy tu uz dristate
    ale inokedy prichadzate so spravami tyzden po funuse

  2. Kyjev ma co dobiehat po Minskov zradach, aby ziskali akukolvek doveru,
    takze „prve kroky“ su v katarziii a priznania svojej viny a nie si sadnut na stolicku do baru a pozerat von oknom na zjavenie

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás