spot_img

Rokovania v Džidde a bombardovanie Moskvy

Pred stretnutím Američanov a Ukrajincov v Saudskej Arábii útok na Moskvu –francúzsko-britský mierový plán: trik na pokračovanie vojny.

V Džidde sa začínajú rokovania medzi Američanmi a Ukrajincami. Včera prišiel aj Zelenskyj po tom, čo Trumpovi poslal formálny ospravedlňujúci list. Je malá šanca na dosiahnutie kompromisu, tento prvý samit môže predstavovať nanajvýš prvý prístup k tejto otázke. Na signalizáciu slabých možností okrem neočakávaných pozitív, tu existuj: dva faktory:

Útok na Moskvu

Po prvé, Zelenského príchod sa zhodoval s najmasívnejším útokom dronov na Moskvu. Niekoľko lietadiel bolo zachytených, málo obetí, ale útok nemal iný účel ako šíriť strach v ruskom hlavnom meste a prinútiť Putina nariadiť masívny protiútok. Masaker ukrajinských civilistov, ktorý by sa chválil pred svetovou verejnou mienkou, by Trumpovej administratíve sťažil strávenie dohody.

V tom je precedens z Buče, keď inscenácia ukrajinských civilistov brutálne zabitých Rusmi spôsobila zraniteľnosť rokovaniam, prebiehajúcim v Istanbule, ktoré boli úplne zmarené, keď Boris Johnson niekoľko dní po šírení údajných ruských zverstiev prinútil Zelenského, aby vyhodil dohodu do vzduchu.

A zdá sa, že Briti stále pracujú na tom, aby rokovania zlyhali. Je viac než pravdepodobné, že oni, a možno aj Francúzi, stoja za útokom na ruské hlavné mesto, pretože bez podpory sofistikovanej zahraničnej rozviedky by to nebolo možné, pričom USA pracujú na dohode medzi Kyjevom a Moskvou, takže nemajú záujem na ďalšom zhoršovaní nálady (a navyše, stiahli podporu ukrajinským silám).

Okrem predpokladov o útoku je isté, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia otráviť studne saudských rokovaní, keďže Zelenskyj sa na stretnutí objavil a priniesol so sebou údajný mierový plán, vypracovaný medzi Londýnom a Parížom.

Francúzsko-britský plán

Plán predpokladá prímerie vo vzduchu a na mori, pričom bojujúcim stranám umožňuje pokračovať v stretoch na súši. Pre Rusko je ťažké ho prijať, pretože viac ako mierový plán je to manéver na obmedzenie jeho vojnových schopností z dôvodu, že majú plnú nadvládu nad oblohou.

Naopak – moratórium na útoky z mora by malo za následok len oživenie ukrajinského námorného obchodu, oslabeného ruskou blokádou Čierneho mora a otvorenie nových zásobovacích trás pre vyčerpané jednotky.

„Autori tohto plánu – vysvetľuje Strana – očakávajú, že Rusko návrh odmietne, pretože ruské letecké útoky spôsobujú Ukrajine väčšie škody ako ukrajinské útoky Rusku. Potom budú môcť Vladimír Zelenskyj a Európania povedať Trumpovi: pozrite, sme za mier, ale Rusko je proti, tak zastavte rokovania s Vladimírom Putinom, obnovte pomoc Ukrajine, poskytnite viac zbraní a zaveďte nové sankcie proti Ruskej federácii na vynútenie mieru, medzitým bude vojna pokračovať.“

Čo sa týka dohody o využívaní zdrojov Kyjeva, ktorú požadovali Spojené štáty, Kyjev bude pravdepodobne oveľa flexibilnejší ako predtým, pretože by to mohol byť spôsob, ako pripútať Trumpovu administratívu k jej osudu. Ak Trump dúfa, že s ním získa konvergenciu so svojou vyhliadkou na mier, Ukrajinci dúfajú, že si ho takýmto spôsobom kúpia.

Witkoff v Moskve a Kurská ofenzíva

Po stretnutiach v Džidde, o ktorých čakáme správy, Trumpov vyjednávač Steve Witkoff odcestuje do Moskvy, aby sa stretol s Putinom. Oznámil to Axios a je pravdepodobné, že stretnutie sa zameria na najchúlostivejšie otázky súčasnosti: Ukrajinu a Gazu (jeho hlavnou misiou je snaha vyriešiť krízu druhej).

Počas čakania na vývoj treba poznamenať, že minister zahraničných vecí Marco Rubio vyhlásil, že Ukrajina sa musí zmieriť s postúpením časti svojich území, ako si to vyžaduje realita, zatiaľ čo rozsiahla ruská ofenzíva v Kurskej oblasti pokračuje.

Tisíce ukrajinských vojakov riskujú, že budú obkľúčení, po ktorom nebudú mať inú možnosť ako sa vzdať alebo byť zdecimovaní. Tento masívny útok slúži na vymazanie ukrajinskej možnosti, ktorá bola základom útoku na ruský región spustený vo viere, že môže kontrolovať ruské územie až do prípadného vyjednávania, v ktorom by bolo ruské územie postúpené výmenou za návrat Donbasu Kyjevu.

Obeť desiatok tisíc mužov, toľko stála táto kyjevská stratégia, bola zmarená súčasnou ruskou ofenzívou. Ak príde čas a dosiahne sa prímerie, Kursk bude opäť pod kontrolou Moskvy. Nebola to jediná tragická chyba Kyjeva, ktorý od začiatku konfliktu urobil viacero chýb.

To však neznamená, že ustupuje zo svojej svalnatej pózy –  rovnako ani tí, ktorí sú zodpovední za toľko zbytočnej krvi a neboli volaní na zodpovednosť za svoje katastrofálne chyby: byť miláčikmi Západu ich robí nenapadnuteľnými. A to nie je tragická chyba Kyjeva, ale jeho sponzorov.

Piccole Note

Preklad: Dana Bystrická

Visited 448 times, 1 visit(s) today
spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás