spot_img

Putin podpisuje bezpečnostné záruky pre Bielorusko

Bielorusko sa začleňuje do ruskej stratégie jadrového odstrašovania. Vyplýva to z bezpečnostnej zmluvy medzi oboma krajinami, ktorú v piatok ratifikoval Vladimir Putin. V tejto dohode si zmluvné strany navzájom zaručujú vzájomnú ochranu.

Ruský prezident Vladimir Putin ratifikoval bezpečnostnú zmluvu s Bieloruskom. Zmluva posilňuje vojenské vzťahy medzi dvoma susednými krajinami. Bielorusko sa tiež začlení do ruskej stratégie jadrového odstrašovania.

Dohoda, ktorá bola podpísaná v piatok, bola dohodnutá v decembri 2024 na zasadnutí v Minsku. Obe zmluvné strany zaväzuje k vzájomnej ochrane suverenity a územnej celistvosti. Zmluva tiež umožňuje použitie ruských jadrových zbraní na ochranu Bieloruska pred možným útokom.

Hovorkyňa Ruskej federácie Valentina Matvijenková uviedla, že dohoda je kľúčová vzhľadom na súčasné geopolitické napätie.

Zmluva má platnosť desať rokov a môže byť automaticky obnovená, ak nie je podaná výpoveď.

Dôležité ustanovenie zmluvy umožňuje umiestnenie ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku. V rámci partnerstva už Rusko v krajine rozmiestnilo balistické rakety. Podľa dohody by Bielorusko mohlo požiadať o ich nasadenie, ak to bude považovať za potrebné. Obe krajiny vnímajú ruský jadrový arzenál ako odstrašujúci prostriedok proti hrozbám, ktorý by sa mal použiť len ako posledná možnosť.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko po podpise zmluvy vyzval na rozmiestnenie ruských balistických rakiet stredného doletu s názvom Orešnik v krajine. Podľa Putina by nové nadzvukové systém mohli byť umiestnené v Bielorusku v druhej polovici tohto roka.

Orešnik bol predstavený minulý rok a testovaný na Ukrajine, kde bol v novembri použitý pri útoku na obranný závod Južmaš v Dnepropetrovsku.

Poslanec Dumy Vjačeslav Volodin uviedol:

„Ustanovenia zmluvy budú chrániť suverenitu a územnú celistvosť, najmä tvárou v tvár provokáciám zo strany krajín EÚ susediacich s Bieloruskom.“

Rusko a Bielorusko tiež oznámili, že v septembri usporiadajú spoločné vojenské cvičenie na ktorom sa zúčastní viac ako 13 000 vojakov. Na pozorovanie cvičenia bola pozvaná Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Lukašenko umožnil Rusku využívať bieloruské územie na vojenské operácie a rozmiestniť v krajine taktické jadrové zbrane. Vodca kyjevského režimu Zelenskyj vo februári tvrdil, že na prípravu útoku by sa mohlo použiť aj nahromadenie ruskej armády v Bielorusku, ktoré hraničí s členmi NATO Lotyšskom, Litvou a Poľskom. Rusko však poprelo obvinenia, že plánuje zaútočiť na členov NATO.

V septembri 2024 prezident Putin oznámil aktualizáciu ruských zásad v oblasti jadrového odstrašovania.

Zdroj: zemavek.sk

Visited 133 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás