Chce odradiť od ešte väčších provokácií, ktoré by teraz Západ mohol pripravovať, ako je destabilizácia a následná invázia do Bieloruska, s úmyslom prinútiť ho, aby zmrazil existujúcu LOC a potom prípadne akceptoval rozmiestnenie mierových jednotiek Západu/NATO.
Putin vo štvrtok prekvapil svet, keď sa obrátil na národ, aby ich informoval, že Rusko v ten deň ráno testovalo novú hypersonickú raketu stredného doletu pri útoku na známy priemyselný komplex zo sovietskej éry v ukrajinskom meste Dnepropetrovsk. Vysvetlil, že ide o reakciu na to, že USA a Spojené kráľovstvo nedávno umožnili Ukrajine použiť svoje rakety dlhého doletu v Rusku. Ich rozhodnutie podľa jeho slov vyústilo do zástupnej vojny NATO-Rusko na Ukrajine, ktorá „preberá prvky globálnej povahy“.
Ako tu bolo vysvetlené v súvislosti s „momentom pravdy“, ku ktorému viedla táto posledná fáza konfliktu, stál pred voľbou, či bude eskalovať, alebo bude pokračovať vo svojej politike strategickej trpezlivosti, z ktorých prvá by mohla zmariť Trumpove pokusy dosiahnuť mierovú dohodu, zatiaľ čo druhý by mohol vyvolať väčšiu agresiu. Putin si vybral to prvé a urobil to kreatívnym spôsobom, ktorý málokto predvídal. Raketový systém Oreshnik, o ktorého existencii informoval vo štvrtok, má viacero nezávislých návratných vozidiel (MIRV).
Je to v podstate rovnaký druh zbrane, aký by Rusko mohlo použiť v prípade jadrového konfliktu so Západom, pretože vyššie uvedená vlastnosť spojená s jej nadzvukovou rýchlosťou znamená, že nie je možné ju zachytiť. Inými slovami, Putin zaštrkotal ruskou jadrovou šabľou tým najpresvedčivejším možným spôsobom, okrem testovania jadrovej zbrane, o čom jeho vláda predtým potvrdila, že to neurobí z dôvodov, ktoré tu boli vysvetlené. Preto konečne stúpa po eskalovacom rebríku.
Putin doteraz odmietol eskalovať v reakcii na viac ako 1000 dní trvajúce ukrajinské provokácie podporované NATO, ktoré okrem mnohých iných citlivých cieľov zahŕňali bombardovanie Kremľa, systémy včasného varovania, strategické letiská, jadrové elektrárne a Krymský most. vyhnúť sa tretej svetovej vojne. Dovtedy tiež uprednostňoval politické ciele pred vojenskými, ale to sa teraz zmenilo, pretože si uvedomil, že jeho strategická trpezlivosť bola interpretovaná ako slabosť a len vyvolala väčšiu agresiu.
Vzhľadom na to, že najnovšie použitie západných zbraní na Ukrajine na území Ruska pred rokom 2014 nie je bezprecedentné, pretože HIMARS už boli použité v regiónoch Belgorod a Kursk, z ktorých Ukrajina v lete napadla s podporou NATO, vzniká otázka. prečo trvalo viac ako tri mesiace, kým sa jeho názory zmenili. Malo by sa tiež poznamenať, že Rusko výrazne nereagovalo na to, že Ukrajina postavila F-16, napriek tomu, že Lavrov predtým varoval, že môžu mať jadrové vybavenie.
Rusko preto mohlo dostať informácie, že Západ chystá v budúcnosti ešte väčšiu provokáciu. Bieloruské médiá práve odvysielali dokument odhaľujúci sprisahanie Západu s cieľom destabilizovať a napadnúť ich krajinu, o ktorom sa čitatelia môžu dozvedieť viac, keď si prečítajú sedem analýz, ktoré sú uvedené v tejto tu. V súlade s tým sa usúdilo, že „Cieľom aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny je odstrašiť neprijateľné provokácie zo strany NATO“ a vyššie uvedené by to určite predstavovalo.
Putinova strategická trpezlivosť by konečne dosiahla svoje hranice, keby zachytil vietor, že sa niečo také deje, čo by vysvetľovalo, prečo nariadil použiť Orešnik proti priemyselnému komplexu zo sovietskej éry na strednej Ukrajine s cieľom poslať nezameniteľný správu Západu, aby prehodnotil svoje plány. Pripomínajúc, ako veľmi ho znepokojuje vyhýbanie sa tretej svetovej vojne, dáva tiež zmysel, prečo jeho hovorca potvrdil, že Rusko o tom informovalo USA približne pol hodiny vopred.
Koniec koncov, odpálenie hypersonickej rakety stredného doletu na západ bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia mohlo podnietiť USA k panike, pretože to interpretovali ako začiatok potenciálneho jadrového prvého úderu Ruska, čím by sa dal do pohybu presne ten istý scenár, na ktorom tak tvrdo pracoval. vyhnúť sa. Jeho motívom bolo odradiť Západ od vykonávania neprijateľných provokácií, ktoré prekračujú najcitlivejšie hranice Ruska a ktoré Západ mohol zo zúfalstva zosnovať, aby podľa svojich podmienok „eskaloval až deeskaloval“.
Bolo to napísané tu, tu a tu, že Trump by sa k tomu mohol uchýliť, ale posledná eskalácia ATACMS – ktorú možno považovať za provokáciu, pretože tieto rakety majú oveľa väčší dosah ako HIMARS – naznačuje, že „kolektívny Biden“ rozhodol urobiť tak najskôr zo strachu, že akákoľvek dohoda, ktorú by mohol dosiahnuť s Putinom, by ohrozila príliš veľa záujmov USA. V súlade s tým by sa teraz Putin mohol rozhodnúť poraziť USA tým, že namiesto toho „eskaluje až deeskaluje“ za ruských podmienok.
Vo štvrtok ráno bolo prvýkrát použité v boji MIRV, čo je oveľa dôležitejšie ako americké „varenie žaby“ rozšírením doletu rakiet, ktoré Ukrajina už mohla použiť v rámci ruských hraníc spred roku 2014 po opäť signalizuje svoje eskalačné plány s dlhým predstihom, najmä preto, že len málokto videl, že sa blíži, a USA mali len asi 30-minútové oznámenie. Putin tiež varoval, že nová doktrína Ruska mu umožňuje použiť takéto zbrane proti tým, ktorí vyzbrojujú Ukrajinu.
Je nepravdepodobné, že zahodí opatrnosť vypustením Orešnikov proti vojenským cieľom v krajinách NATO s rizikom rozpútania tretej svetovej vojny, ale nedá sa vylúčiť, že ďalšia eskalácia, o ktorej uvažuje v reakcii na väčšiu agresiu, by mohla namiesto toho bombardovať Moldavsko. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Zacharová začiatkom týždňa uviedla , že tamojšia vláda podporovaná Západom „rýchlym tempom mení krajinu na logistické centrum používané na zásobovanie ukrajinských ozbrojených síl“.
Nie je to však člen NATO, takže Rusko by ho mohlo zbombardovať bez toho, aby prekročilo červené čiary Západu, pričom by stále signalizovalo, že nie je ten presadzovač, o ktorom sa presvedčili, že si zle prečítal dôvody svojej strategickej trpezlivosti, ak ho stále provokujú aj po štvrtkovej eskalácii . Chcú, aby prijal príslušníkov mierových síl Západu/NATO pozdĺž Kontaktnej línie (LOC), pokračujúcej militarizácii Ukrajiny, jej budúce členstvo v NATO a žiadnu zmenu v jej protiruskej legislatíve.
Naopak, Putin chce vyhnať Ukrajinu zo štyroch regiónov, ktoré v septembri 2022 hlasovali za pripojenie k Rusku, žiadne západné/NATO mierové jednotky pozdĺž LOC, demilitarizáciu Ukrajiny, obnovenie jej ústavnej neutrality a zrušenie jej protiruskej legislatívy. Poraziť Západ na plnej čiare „eskaláciou k deeskalácii“ alebo aspoň konečne vyšplhať sa na eskalačný rebrík v reakcii na ich provokácie je preto zamerané na dosiahnutie čo najväčšieho počtu týchto maximálnych cieľov.
Ak sa bude držať svojich zbraní a nezakolísa vo svojom novoobjavenom prístupe, ktorý je už pravdepodobne dávno prekonaný, keďže niektorí veria, že ho mal začať uplatňovať po zlyhaní mierových rokovaní na jar 2022, potom má oveľa väčšiu šancu dosiahnuť aspoň časť tých najdôležitejších. NATO môže vždy konvenčne zasiahnuť na Ukrajine západne od Dnepra, aby zachránilo časť svojho geopolitického projektu, takže Rusko by malo predpokladať, že nebude schopné demilitarizovať alebo denacifikovať túto časť krajiny.
Čo však môže urobiť, je použiť vojenské a diplomatické prostriedky (ako jednotlivo, tak aj v kombinácii prostredníctvom vyššie uvedeného novoobjaveného prístupu) na získanie kontroly nad celým územím, ktoré si nárokuje ako svoje vlastné východne od Dnepra, možno aj vrátane rovnomenného mesta Záporožie. 700 000 ľudí. Nové LOC by potom mohli hliadkovať čisto nezápadné sily nasadené v rámci mandátu OSN, zatiaľ čo Ukrajina môže byť donútená demilitarizovať všetko, čo zostáva pod jej kontrolou východne od Dnepra.
Všetky ťažké zbrane by museli byť stiahnuté na západ ako súčasť masívnej demilitarizovanej zóny (DMZ), pričom existuje aj možnosť, že tento región „Podnepra“ by mohol získať aj politickú autonómiu alebo aspoň kultúrnu autonómiu na ochranu práv etnických Rusov a tých, ktorí hovoria týmto jazykom. Tento scenár tu bol prvýkrát predložený v marci a mohol by mať podobu zobrazenú nižšie, pričom západná časť krajiny v modrej farbe by mohla hostiť jednotky NATO ako súčasť usporiadania, ktoré bude potom opísané:
Ukrajina by mohla byť odradená od porušenia prímeria kvôli znevýhodneniu DMZ, zatiaľ čo Rusko by bolo odrádzané „bezpečnostnými zárukami“, ktoré Ukrajina tento rok získala s množstvom krajín NATO a ktoré predstavujú de facto podporu článku 5. Zatiaľ čo Rusko by mohlo vtrhnúť do DMZ, NATO by tiež mohlo vtrhnúť na západnú Ukrajinu alebo možno dokonca prekročiť Dneper, či už v dôsledku rýchlej intervencie alebo už rozmiestnenia svojich jednotiek na západ od rieky na základe tichej dohody s Ruskom.
To, čo bolo podrobne uvedené v troch predchádzajúcich odsekoch, je maximum, ktoré môže Rusko reálne dosiahnuť vzhľadom na nové vojensko-strategické okolnosti, v ktorých sa nachádza viac ako 1000 dní od začiatku špeciálnej operácie. Putin konečne začal stúpať po eskalovacom rebríku, aby odradil ešte väčšie provokácie, ktoré by teraz Západ mohol zosnovať s úmyslom prinútiť ho, aby zmrazil existujúcu LOC a potom možno akceptoval rozmiestnenie mierových jednotiek Západu/NATO.
Takýto scenár by bol pre neho úplne neprijateľný z hľadiska záujmov národnej bezpečnosti Ruska a jeho vlastných reputačných záujmov po prísľube kontroly rozširovania NATO na Ukrajine. Udržať tento blok na západ od Dnepra a zároveň demilitarizovať všetko na východ od neho a na sever od administratívnych hraníc štyroch bývalých ukrajinských regiónov, ktoré sa pripojili k Rusku v septembri 2022, predbežne známe ako región „Podnepra“, by však bolo prijateľným kompromisom.
Trump by to mohol považovať za dostatočne pragmatickú dohodu, s ktorou by súhlasil, pretože ju mohli všetky relevantné strany konfliktu utočiť ako víťazstvo (napr. Rusko získalo pôdu a vytvorilo DMZ hlboko vo vnútri Ukrajiny; Ukrajina naďalej existovala ako štát a USA de facto začlenili západnú Ukrajinu do NATO). Mohla by dokonca nadobudnúť platnosť ešte predtým, ak ktorákoľvek zo strán „eskaluje do deeskalácie“ pred jeho inauguráciou, a toto je kompromis „obojstranne zachraňujúci tvár“, ktorý dosiahnu, aby sa vyhli tretej svetovej vojne.
Samozrejme, bolo by lepšie, keby s tým súhlasili bez toho, aby vyvolali kubánsku krízu hraničného správania, ktorej hrozí, že sa vymkne spod kontroly, a preto by ich diplomati mali začať diskutovať už teraz, alebo by to mali navrhnúť v zákulisí tretej krajiny, ako je India. dostať loptu do pohybu. Putinov novoobjavený (a pravdepodobne už dávno prekonaný) prístup signalizuje, že nebude akceptovať zmrazenie existujúceho LOC, a najmä rozmiestnenie mierových síl NATO/západných síl tam, a bude eskalovať, aby tomu zabránil.
Mohol by dokonca zájsť tak ďaleko, že použije taktické jadrové zbrane na Ukrajine (a/alebo logistickom uzle NATO v Moldavsku), ak bude mať pocit, že ho meniace sa okolnosti, do ktorých by ho Západ mohol čoskoro postaviť, ho zahnali do kúta svojimi možno nadchádzajúcimi väčšími provokáciami (napr. a invázia do Bieloruska). Západ preto musí začať brať Putina vážne po tom, čo konečne začal stúpať po eskalácii, inak by sa najhoršiemu scenáru tretej svetovej vojny mohlo vyhnúť, ak by ho zatlačili príliš ďaleko.
Andrew Korybko
Prevzaté od:progresivne.com
Pán prezident Putin nevyliezol na žiaden eskalačný rebrík, al to urobí západ a USA, už od rozpadu SSSR. Pán prezident Putin len reagoval správne tak, ako už dávno mal.