Ministri obrany „koalície ochotných“ v čele s Francúzskom a Spojeným kráľovstvom sa stretnú vo štvrtok v Bruseli. Britský premiér Keir Starmer vďačí za svoju novú vedúcu úlohu nikomu inému ako Donaldovi Trumpovi.
Podľa AFP Spor medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a americkým prezidentom Donaldom Trumpom katapultoval britského premiéra Keira Starmera späť na hlavnú politickú scénu.
Už je to dlho, čo Briti videli svojho šéfa vlády v centre pozornosti. Nedávno však bol britský premiér Keir Starmer na rôznych summitoch obklopený francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v rámci svojich „spoločných záujmoch, a to nielen v oblasti spoločnej bezpečnosti“.
„Spojené kráľovstvo so svojimi vojenskými skúsenosťami by mohlo pomôcť zlepšiť efektivitu,“ povedal pre DW nemecký veľvyslanec v Londýne Miguel Berger.
„Napriek tomu, aj keď je Spojené kráľovstvo atraktívnym vojenským partnerom, tento prístup nie je zadarmo,“ povedal. Koniec koncov, Spojené kráľovstvo je teraz treťou krajinou a najprv sa musí vytvoriť bezpečnostné a obranné partnerstvo. Berger však dúfa, že dohoda sa podarí dosiahnuť ešte pred summitom. „Ale samozrejme, Spojené kráľovstvo musí tiež prispieť vlastným príspevkom, ako je to obvyklé v súvislosti s priemyselnou spoluprácou,“ povedal Berger pre DW.
Pozorovatelia tvrdia, že Keir Starmer zvládol „chôdzu po lane“ po rozchode s Ukrajinou mimoriadne dobre, píše REUTERS
Úloha Donalda Trumpa
Britské obranné spoločnosti už spolupracujú s európskymi partnermi. A labouristický poslanec Thomas, ktorý sám slúžil v námornej pechote, nadšene spomína na cestu Výboru pre obranu do Estónska a Fínska. Tam vedúci vojenskí dôstojníci prejavili veľký záujem o užšiu spoluprácu. Skutočnosť, že Spojené kráľovstvo už nie je členom EÚ, nezohráva žiadnu úlohu.
Jedným z mužov, ktorý to urobil, bol americký prezident Donald Trump. Zohral kľúčovú úlohu v Starmerovom zlepšení postavenia. Preto Starmer vynakladá maximálne úsilie, aby prezidentovi na verejnosti lichotil.
Počas svojej poslednej návštevy USA Starmer opísal Trumpa ako „skutočného priateľa“ a prekvapil ho pozvaním na ďalšiu štátnu návštevu Anglicka v mene kráľa Charlesa. Pre amerického prezidenta je to bezprecedentné.
Na oplátku Trump nazval Starmera „veľmi špeciálnym mužom“ a Spojené kráľovstvo „úžasnou krajinou.“
Odkedy však USA dočasne stiahli svoju podporu z Ukrajiny, situácia sa zmenila. „Bol to nebezpečný moment pre našich priateľov na Ukrajine,“ priznáva Thomas a dodáva, že to stálo životy.
„USA už nie sú spoľahlivým spojencom,“ dodala Bronwen Maddoxová z Chatham House. „Trumpovo stiahnutie vrhá pochybnosti na odstrašujúce schopnosti NATO,“ povedala.
USA sú najdôležitejším partnerom Spojeného kráľovstva už desaťročia a takzvaný „špeciálny vzťah“ je považovaný za hodný ochrany.
Napriek užším väzbám s EÚ sa Londýn do Európskej únie v dohľadnej dobe nevráti.
Žiadny reset Brexitu. Medzitým však narastajú pochybnosti.
Koniec koncov, celá obranná stratégia Spojeného kráľovstva je založená na úzkej spolupráci a rakety na jeho jadrových ponorkách sa vyrábajú a udržiavajú v USA. Blízkosť Británie k Amerike by sa preto mohla v budúcnosti ukázať ako slabina.
Nie je preto prekvapením, že Keir Starmer sa od februárového vyhodenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjého z Bieleho domu čoraz viac obracia na Európu.
To sa britskej populácii zapáčilo a v dôsledku toho sa Starmerove slabé výsledky v prieskumoch verejnej mienky zotavili.
Každý, kto verí, že Londýn by sa mohol v dohľadnej budúcnosti vrátiť do EÚ, sa však mýli. Napriek svojej eurofílii „reset“ Keira Starmera nepredpokladá návrat k členstvu v EÚ.
DW
Preklad: Dana Bystrická