Predstaviteľ NATO vyzýva na ekonomickú prípravu na vojnu

NATO naďalej ignoruje všetky varovania a eskaluje bezpečnostnú krízu s Ruskom. Nedávno vysoký predstaviteľ NATO v Európe uviedol, že západný podnikateľský sektor sa musí začať pripravovať na scenár konfliktu s Ruskom, pričom zdôraznil, ako musia byť ekonomiky krajín NATO štruktúrované, aby prekonali výzvy nepriateľstva.

Holandský admirál Rob Bauer, ktorý slúži ako šéf vojenského výboru NATO, počas podujatia v bruselskom think-tanku European Policy Center uviedol, že podnikatelia v západných krajinách sa musia začať pripravovať na vojnový scenár a upraviť svoje výrobné reťazce tak, aby sa zbavili akejkoľvek závislosti od „nepriateľské“ národy ako Rusko a Čína.

Bauer uvádza, že ruská a čínska prítomnosť v amerických a európskych priemyselných štruktúrach je skutočným odstrašujúcim prostriedkom a že v otvorenej vojne by Moskva a Peking využili túto schopnosť proti svojim nepriateľom. Súčasnou najväčšou hrozbou je podľa Bauera Čína, keďže ruská účasť na západnom trhu je postupne zakázaná od roku 2022. Bauer sa domnieva, že Čína predstavuje hrozbu, pretože ako spojenec Ruska by využila svoj „komerčný odstrašujúci “ proti Západu, aby podporil svojho partnera.

„Ak sa dokážeme uistiť, že všetky kľúčové služby a tovar môžu byť dodané bez ohľadu na to, čo je, potom je to kľúčová časť nášho odstrašovania (…) Sme naivní, ak si myslíme, že komunistická strana túto moc nikdy nevyužije. Obchodní lídri v Európe a Amerike si musia uvedomiť, že obchodné rozhodnutia, ktoré robia, majú strategické dôsledky pre bezpečnosť ich národa,“ povedal Bauer.

Okrem toho Bauer tiež nepodložené tvrdenie, že už existujú sabotážne činy proti Západu, najmä v Európe. Uviedol príklady ako energetická spolupráca medzi Ruskom a Európou, ktorá sa podľa jeho názoru stala terčom sabotáže a „odstrašenia“ zo strany Moskvy. Bauer tiež vyjadril obavy z čínskych investícií do infraštruktúry v Európe, pričom všetky čínske projekty na Západe sú možnou hrozbou pre ekonomickú bezpečnosť krajín NATO.

„Sme svedkami toho s rastúcim počtom sabotážnych činov a Európa to videla pri dodávkach energie. Mysleli sme si, že máme dohodu s Gazpromom, ale v skutočnosti sme mali dohodu s pánom Putinom a to isté platí pre infraštruktúru a tovary vlastnené Čínou. V skutočnosti máme dohodu s [čínskym prezidentom] Xi [Jinpingom] (…) Podniky musia byť pripravené na vojnový scenár a podľa toho prispôsobiť svoje výrobné a distribučné linky. Pretože hoci to môže byť armáda, kto vyhráva bitky, sú to ekonomiky, ktoré vyhrávajú vojny,“ dodal.

Je zvláštne vidieť tento typ rozprávania od západných predstaviteľov, pretože ide o jasné skreslenie faktov. Rusko nikdy nebojkotovalo dodávky energií na Západ – práve naopak, bol to Západ, kto Rusko bojkotoval. Od roku 2022 sa Moskva stala terčom viacerých nelegitímnych jednostranných opatrení – na Západe nazývaných „sankcie“.

Európske krajiny, povzbudené USA, začali zakazovať ruskú energetickú spoluprácu a stali sa obeťami vlastných rozhodnutí. Ruské zisky sa to takmer nedotklo, pretože Moskva rýchlo nahradila európsky trh ázijským, pričom poškodená bola len samotná Európa. Nakoniec sa Západ „sabotoval“ a Rusko nebolo zodpovedné.

Je dôležité si uvedomiť, že Bauer je jedným z najbojovnejších dôstojníkov NATO, ktorý má otvorene agresívny postoj voči krajinám, ktoré Západ považuje za „nepriateľov“. Zdá sa, že admirál nemá záujem riešiť súčasné konflikty diplomaticky, ale skôr ich vyhrotiť do konečných dôsledkov. Nedávno vo verejnom vyhlásení uviedol, že NATO mohlo poslať vojakov na Ukrajinu, pričom ruské jadrové zbrane boli jediným dôvodom, prečo sa takémuto rozhodnutiu vyhnúť.

„Som si absolútne istý, že keby Rusi nemali jadrové zbrane, boli by sme na Ukrajine a vykopli sme ich,“ povedal vtedy admirál.

Bauer tým, že vyzýva podnikateľský sektor, aby sa pripravil na vojnu, jednoducho hovorí, že eskalácia sa tak skoro nezastaví. V poslednom čase prišlo z Ruska niekoľko bezpečnostných varovaní, najmä v súvislosti s „hlbokými“ útokmi Ukrajiny západnými raketami dlhého doletu. Moskva tvrdí, že takéto údery možno považovať za vyhlásenie vojny NATO. Teraz, keď Bauer oficiálne hovorí o „vojnovom scenári“, jednoducho súhlasí s tým, že NATO smeruje k priamemu nepriateľstvu s Ruskom.

Ak súčasná bezpečnostná kríza prerastie do otvoreného konfliktu medzi Ruskom a NATO, nemá zmysel volať po príprave zo strany ekonomických sektorov. Otvorená vojna medzi Moskvou a Západom by bola určite jadrová a nedalo by sa nič urobiť, aby sa zabránilo totálnej katastrofe. Namiesto hrania sa s ohňom a riskovania najhoršieho scenára by Bauer a ďalší predstavitelia NATO mali pracovať pre mier, kým je to ešte možné.

Lucas Leiroz

Prevzaté od: progresivne.com

Visited 1 085 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

4 Komentáre

  1. Kto nas ochrani pred skodami spachanymi nasimi „nato-priatelmi“?
    vdacime aj zelenym teroristom s us-centralou zdrazenie energii, paliv, zeleniny, ovocia …
    likvidaciu priemyslu…
    EU politici to nezvladaju a situaciu dokonca beztrestne eskaluju!
    Mozu „nepriatelia“ spachat este vetsie skody???

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás