Viac než 20 hláv štátov sa v utorok 20. októbra 2024 stretáva v ruskom meste Kazaň, kde otvoria trojdňový summit skupiny BRICS. Schôdzka na najvyššej úrovni v takomto rozsahu sa uskutoční v Rusku prvýkrát od začiatku invázie jeho síl na Ukrajinu vo februári 2022.
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že posilnenie obchodného vyrovnania v národných menách medzi členmi skupiny BRICS je strategickou nevyhnutnosťou, a dodal, že odklon od amerického dolára by posilnil finančnú nezávislosť a znížil geopolitické riziká.
Rusko v súčasnosti hostí 16. výročný samit BRICS v meste Kazaň. Skupinu tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, ako aj noví členovia Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty, ktoré sa pripojili v januári.
V utorkovom rozhovore s prezidentkou Novej rozvojovej banky BRICS Dilmou Rousseffovou Putin zdôraznil, že používanie lokálnych mien namiesto dolára alebo eura „pomáha udržať hospodársky rozvoj čo najviac nezávislý od politiky v kontexte dnešného sveta“.
Bezprecedentná sankčná kampaň vedená Spojenými štátmi proti Rusku v dôsledku konfliktu na Ukrajine prinútila Rusko a ostatných členov BRICS hľadať alternatívne spôsoby obchodovania. Popredné ruské banky boli v rámci reštrikcií ešte v roku 2022 úplne vylúčené z medzinárodného platobného systému SWIFT.
Putin v septembri uviedol, že Rusko už aktívne prechádza na používanie národných mien v cezhraničnom obchode so svojimi partnermi zo skupiny BRICS a že členovia skupiny spoločne vyvíjajú rámec platieb a zúčtovania, ktorý sa bude používať pri obchodovaní.
Ruský premiér Michail Mišustin v auguste vyhlásil, že viac ako 95 % vzájomných zúčtovaní medzi Ruskom a jeho najväčším obchodným partnerom, Čínou, sa uskutočňuje s použitím rubľa alebo jüanu.
Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar začiatkom októbra uviedol, že Naí Dillí sa snaží chrániť svoje záujmy a nájsť „okľuky“ pri zúčtovaní s globálnymi partnermi vrátane Ruska.
Viac než 20 hláv štátov sa v utorok stretáva v ruskom meste Kazaň, kde otvoria trojdňový summit skupiny BRICS. Schôdzka na najvyššej úrovni v takomto rozsahu sa uskutoční v Rusku prvýkrát od začiatku invázie jeho síl na Ukrajinu vo februári 2022.
Hostiteľom summitu rozvíjajúcich sa ekonomík je ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa jeho zorganizovaním snaží dokázať Západu, že pokusy izolovať Rusko v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zlyhali. Moskva zároveň podľa AFP dúfa, že skupina BRICS sa stane akousi protiváhou k „hegemónii“ Západu.
Do Kazane prídu čínsky prezident Si Ťin-pching, indický premiér Naréndra Módí či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Na okraj schôdzky sa Putin stretne aj s generálnym tajomník OSN Antóniom Guterresom, čo bude jeho prvá návšteva v Rusku od apríla 2022.
Skupinu BRICS pôvodne tvorili iba Brazília, Rusko, India a Číny, neskôr sa pridala Juhoafrická republika a za posledný rok aj Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Práve rozšírenie skupiny si Moskva stanovila ako pilier svojej zahraničnej politiky. AFP konštatuje, že BRICS je plná vnútorných rozporov, napríklad medzi Indiou a Čínou.
Jednou z hlavným tém summitu bude Putinova myšlienka vytvoriť platobný systém, ktorý by konkuroval systému SWIFT. Od neho boli ruské banky odrezané v roku 2022. Lídri sa budú zaoberať aj eskalujúcim konfliktom na Blízkom východe.
Západ sa domnieva, že Rusko sa snaží BRICS využiť na rozšírenie vlastného vplyvu a presadzovanie svojich naratívov o vojne na Ukrajine, ktorú Moskva označuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Politický analytik z Moskvy Konstantin Kalačev pre AFP povedal, že stretnutím v Kazani sa Kremeľ „snaží ukázať, že Rusko nielenže nie je izolované, ale má aj partnerov a spojencov“.
Kremeľ tvrdí, že globálne záležitosti by sa mali riadiť medzinárodným právom a nie „pravidlami, ktoré stanovujú jednotlivé krajiny, menovite Spojené štáty americké“.
„Sme presvedčení, že BRICS je prototypom multipolarity, štruktúrou spájajúcou južnú a východnú pologuľu na princípoch suverenity a vzájomného rešpektu,“ povedal poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov. Skupina podľa neho „postupne buduje most k demokratickejšiemu a spravodlivejšiemu svetovému poriadku“.
Spojené štáty odmietajú myšlienku, že z BRICS by sa mohol stať jeho „geopolitický rival“. Zároveň však vyjadrujú obavy z toho, že Moskva v čase, keď pokračuje konflikt na Ukrajine, predvádza svoj vplyv na poli diplomacie.
Zdroj: rt.com / info.sk / InfoVojna