V posledných dňoch médiá, novinári, politici a celebrity z celého sveta opúšťajú sociálnu platformu X, predtým Twitter, ktorú vlastní Elon Musk. Veľký exodus zahájili známe britské noviny The Guardian úvodníkom, v ktorom vysvetľujú svoje motivácie: „X je toxická mediálna platforma a jej majiteľ Elon Musk dokázal využiť svoj vplyv na formovanie politického diskurzu.“ Medzi tými, ktorí ho obviňujú z umlčania názorov, ktoré sú mu nepríjemné, tými, ktorí ho obviňujú z toho, že pôsobí ako megafón pre neliberálne postoje a tými, ktorí tvrdia, že platforma sa stala neregulovaným námestím plným nenávistných prejavov, sa mnohí rozhodli opustiť sociálnu sieť „v mene slobody prejavu a demokracie.“ Najväčší konkurenti X získavajú, vrátane Threads, nedávnej platformy Meta od Marka Zuckerberga. Zdá sa, že iniciatíva proti Muskovi, maskovaná ako bojkotová operácia, zameraná na obnovenie spravodlivosti, má politické zámery, ktoré vykonávajú noviny, ktoré rovnako ako X slúžia svojim vlastným záujmom a záujmom vládnucej elity a jednoducho reprezentujú druhú stranu mince.
Úvodník The Guardian bol uverejnený v piatok 13. novembra, niekoľko hodín po oficiálnom oznámení Donalda Trumpa, ktorým budúci prezident vymenovalhttps://www.lindipendente.online/2024/11/13/da-marco-rubio-a-elon-musk-le-prime-nomine-del-governo-trump/ Muska za šéfa novovytvoreného ministerstva efektívnosti vlády. „Veríme, že výhody z toho, že sme na X, teraz prevažujú nad negatívami a že zdroje by mohli byť lepšie využité na propagáciu našej žurnalistiky inde,“ uviedli britské noviny. Guardian odôvodňuje svoju voľbu tým, že sa otvorene postaví proti „často znepokojujúcemu obsahu, propagovanému alebo prítomnému na platforme“, vrátane „krajne pravicových konšpiračných teórií a rasistických incidentov.“ Po odchode londýnskych novín nasledovali podobné oznámenia španielske noviny La Vanguardia, oscarová herečka Jamie Lee Curtisová alebo novinár Don Lemon, atď.
Motivácie tohto masového exodu, hoci rôzne, sa zbiehajú do jediného všeobecného základného dôvodu, podľa ktorého Elon Musk využíval X na propagandu, presadzovanie vlastných záujmov a „zlyhanie pri ochrane demokracie.“ Bojkot X v skratke odhaľuje „veľké verejné tajomstvo“: súkromná platforma slúži záujmom súkromnej osoby a multimiliardársky oligarcha nepracuje na obranu demokracie. V tomto zmysle sa zdá, že iniciatíva vyústila do operácie striktne politického charakteru, ktorá „náhodou“ vypukla práve vtedy, keď sa Musk začal približovať k Trumpovi. Napriek nespočetným súdnym procesom, odsúdeniam, pokutám a podobným kontroverziám platformy Marka Zuckerberga, súvisiace s Meta nezažili takú vlnu pobúrenia a pokusov o bojkot. Napriek tomu aj na Facebooku, Instagrame a Threads si môžete prečítať rasistické komentáre, epizódy antisemitizmu a chvály nacizmu sú na dennom poriadku a obsah, založený na vyjadrenom názore, je cenzurovaný.
To isté možno povedať o ďalších veľkých spoločnostiach sociálnych médií. Spotify pravidelne cenzuruje piesne a obsah, ktoré explicitne odkazujú na palestínsky odpor, TikTok šíri videá izraelských vojakov, ktorí ponižujú a mučia arabské obyvateľstvo, akoby sa nič nestalo. Palestínčania už roky odsudzujú porušovanie ich digitálnych práv zo strany Youtube.
Prečo by mal byť X bojkotovaný a zvyšok rôznorodého prostredia sociálnych médií nie? Možnú odpoveď možno nájsť, keď sa pozrieme na niektorých propagátorov toho, čo by sa mohlo javiť ako falošná operácia bojkotu proti Muskovej platforme: Guardian sú noviny, ktoré vždy stáli na strane liberálnych elít Spojeného kráľovstva. La Vanguardia viackrát zmenila svoju tvár, ale dnes je nositeľkou liberálnych a umiernených pozícií, zameraných na udržanie status quo. Dokonca aj niektoré celebrity, ktoré opustili platformu, ako napríklad Curtis, sa otvorene politicky postavili proti Trumpovi a aktívne viedli kampaň za Harrisovú.
L ´Indipendente
Preklad: Dana Bystrická