spot_img

Po tom, čo USA zastavili financovanie, šéf WHO obhajuje požiadavku na rozpočet vo výške 2,1 miliardy dolárov ročne porovnaním s nákladmi na vojnu a tabak.

Agentúra Associated Press v Ženeve, 19.mája 2025: Svetová zdravotnícka organizácia v pondelok otvorila svoje výročné stretnutie ministrov vlády a ďalších najvyšších vyslancov, ktorí čelia jednej z najvážnejších kríz vo svojej 77 ročnej histórii v dôsledku škrtov vo financovaní Trumpovej administratívy a plánov zo stiahnutia Spojených štátov z WHO.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý bol zbavený amerických finančných prostriedkov,  v  pondelok vyzval členské krajiny, aby podporili jej „extrémne skromnú“ požiadavku na ročný rozpočet vo výške 2,1 miliardy dolárov tým, že túto sumu uvedú do perspektívy vedľa výdavkov na reklamné kampane na tabak alebo nákladov na vojnu.

Po takmer 80 rokoch snahy o zlepšenie ľudských životov a zdravia – čo kritici tvrdia, že to urobila zle alebo málo – zdravotnícka agentúra OSN bojuje za svoje po tom, čo americký prezident Donald Trump v januári zastavil financovanie zo Spojených štátov, ktoré sú tradične najväčším darcom WHO.

„Dve miliardy dolárov sú ekvivalentom globálnych vojenských výdavkov každých osem hodín,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Dva body miliardy dolárov je cena jedného stealth bombardéra, ktorý zabíja ľudí.“

„A 2,1 miliardy dolárov je štvrtina toho, čo tabakový priemysel každoročne vynakladá na reklamu a propagáciu. Opäť produkt, ktorý zabíja ľudí,“ povedal na výročnom zhromaždení WHO. „Zdá sa, že niekto zmenil cenovky na to, čo je v našom svete skutočne cenné.“

Tedros sa konkrétne nezmienil o amerických škrtoch, ale predtým povedal, že stiahnutie USA bolo „chybou“ a vyzval Washington, aby to prehodnotil.

WHO predstavila rozpočet na nasledujúce dva roky, ktorý je o 22 % nižší, ako sa pôvodne plánovalo najmä v reakcii na americké a iné západné škrty vo financovaní a tvrdí, že sa zaviazala na približne 60 % z toho. Stále však čelí rozpočtovej medzere vo výške 1,7 miliardy dolárov.

„Vieme, že v súčasnom prostredí bude mobilizácia tejto sumy výzvou. Nie sme naivní voči tejto výzve,“ povedal Tedros.

„Ale pre organizáciu, pracujúcu v teréne v 150 krajinách s rozsiahlym poslaním a mandátom, ktorý nám členské štáty dali, nie je 4,2 miliardy dolárov na dva roky – alebo 2,1 miliardy dolárov ročne – ambiciózne. Je to mimoriadne skromné,“ povedal.

Škrty, ktoré by mohli stáť životy

V dôsledku škrtov zaznamenala zdravotnícka agentúra OSN tento rok pokles svojej schopnosti vykonávať svoj rozsiahly mandát robiť všetko od odporúčania zníženia hladiny cukru v nealkoholických nápojoch až po globálnu reakciu na pandémie, ako je COVID-19 alebo ohniská ako detská obrna alebo ebola.

Tedros a jeho tím zápasia s reakciou na americké škrty, ako aj so zníženými výdavkami bohatých európskych krajín, ktoré sa obávajú expanzívneho Ruska a dávajú viac peňazí na obranu a menej na humanitárnu a rozvojovú pomoc.

Matthew Kavanagh, riaditeľ Centra pre globálnu zdravotnú politiku a politiku Georgetownskej univerzity, uviedol, že iné krajiny využili americké zníženie pomoci „ako zásterku na manévrovanie, pričom mnohé krajiny v Európe pomoc znižujú“.

„WHO čelí existenčnej kríze, ktorá ďaleko presahuje rozpočtovú medzeru až po otázku, či tento druh multilateralizmu môže uspieť pri riešení globálneho zdravia v tejto novej ére nacionalizmu a dezinformácií,“ povedal s narážkou na nezhody medzi mnohými krajinami, ktoré by mohli stáť životy.

„Doslova milióny ľudí pravdepodobne zbytočne zomrú na súčasnej trajektórii a svetoví ministri zdravotníctva sa nezdajú byť schopní koherentnej reakcie,“ dodal Kavanagh.

Pripravenosť na pandémiu na programe

Deväťdňové Svetové zdravotnícke zhromaždenie je pripravené na dva hlavné pokroky, ktorých cieľom je podporiť finančnú silu WHO a posilniť schopnosť sveta vyrovnať sa s budúcimi pandémiami.

Očakáva sa, že členské krajiny sa dohodnú na zvýšení ročných príspevkov, známych ako „vymerané príspevky“, o 20 % na podporu financií WHO a zníženie závislosti od dobrovoľných príspevkov vlád, ktoré sa každý rok menia a tvoria viac ako polovicu rozpočtu.

Očakáva sa tiež, že budú súhlasiť s vypracovanou „Pandemickou zmluvou“, ktorá sa zrodila z túžby vyhnúť sa akémukoľvek opakovaniu nerovnomernej a nerovnakej reakcie na COVID-19, keď zasiahne ďalšia – a podľa väčšiny odborníkov nevyhnutná – pandémia.

Zmluva by okrem iného zaručila, že krajiny, ktoré zdieľajú kritické vzorky vírusov, dostanú všetky výsledné testy, lieky a vakcíny a poskytne WHO až 20 % takýchto produktov, aby sa zabezpečilo, že chudobnejšie krajiny k nim budú mať prístup.

„Každé Svetové zdravotnícke zhromaždenie je významné, ale tohtoročné je obzvlášť dôležité,“ povedal Tedros. „Toto je skutočne historický okamih.“

Účinnosť zmluvy bude pravdepodobne čeliť pochybnostiam, keď USA, ktoré naliali miliardy do rýchlej práce farmaceutických spoločností na vývoji vakcín proti COVID-19, budú sedieť, pretože krajinám doteraz nehrozili žiadne sankcie, ak ju ignorovali, čo je bežný problém v medzinárodnom práve.

Kavanagh povedal, že prijatie zmluvy „by mohlo byť významným víťazstvom – dôkazom, že americká vláda už nemusí byť nevyhnutná pre globálne zdravie“ a mohla by ponúknuť príležitosť pre rozvojové krajiny na „globálnom Juhu“ v dlhodobom horizonte.

Otrasy v manažmente, keď kritici kritizujú WHO

Trump sa WHO už dlho vysmieval, a to aj počas svojho prvého funkčného obdobia, keď stiahol Spojené štáty za ich údajné klaňanie sa Číne a ďalšie údajné prešľapy v pandémii Covid. Prezident Joe Biden však vrátil USA späť do WHO.

V prvý januárový deň po návrate do úradu Trump podpísal výkonný príkaz na pozastavenie budúcich prevodov amerických vládnych fondov WHO, odvolanie zamestnancov americkej vlády, ktorí s ňou spolupracovali a oznámenie o formálnom stiahnutí do januára budúceho roka podľa ročného harmonogramu požadovaného americkými zákonmi.

Ostatní oponenti naďalej útočia na WHO. CitizenGo, aktivistická skupina, ktorá podporuje otázky práva na život a náboženskej slobody, protestovala v pondelok proti pandemickej zmluve pred areálom OSN v Ženeve, kde sa konalo zasadnutie WHO.

Zhromaždenie zahŕňalo balónovú sochu v tvare sveta a transparent útočiaci na „globalistické elity“ a zobrazujúci obrázok Tedrosa a miliardára a spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, hlavného podporovateľa WHO, ktorí si podávajú ruky, zatiaľ čo sú obsypaní dolármi.

„Po Covide sa WHO spojila a myslela si, že je dobrý nápad centralizovať ešte viac moci,“ povedal aktivista CitizenGo Sebastian Lukomski a obvinil WHO zo snahy „odstrániť viac základných slobôd a nepoučiť sa z chýb, ktoré sa diali počas COVID.“

Pred montážou WHO upratovala dom a znižovala náklady.

Na stretnutí o rozpočte minulý týždeň Tedros, bývalý etiópsky minister zdravotníctva a zahraničných vecí, oznámil zmenu vrcholového manažmentu, ktorá zahŕňala odchod kľúčového poradcu Dr. Michaela Ryana z funkcie šéfa pre mimoriadne situácie.

Tedros minulý týždeň povedal, že strata amerických finančných prostriedkov a ďalšej pomoci zanechala WHO s platovým deficitom viac ako 500 miliónov dolárov.

Jamey Keaten – hlavný reportér agentúry Associated Press v Ženeve.

Preklad: Dana Bystrická

Visited 298 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás