Americký „deep state“ je v panike!
S budúcim americkým prezidentom Donaldom Trumpom rozhodne nuda nebude. Keďže je presvedčený, že v súvislosti s jeho zvolením nedôjde k žiadnej vlne masových protestov, vďaka drvivej porážke demokratov vo voľbách, začal zostavovať svoj „tím snov“, ktorý bude riadiť krajinu. Okamžite šokoval svojich odporcov. ale aj priaznivcov svojim „revolučným rozsahom“ plánovaných reforiem. Taký originálny tím, ktorý sa skladá zatiaľ výlučne z takých „mini-Trumpov“ na čele Spojených štátov, už veľmi dlho nebol, ak vôbec niekedy existoval.
Trump si je dobre vedomý početných podrazov a zrád zo strany svojich spolupracovníkov počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia (2016-2020). Vtedy Bielemu domu vládla elementárna neschopnosť mnohých ľudí z jeho tímu vyrovnať sa so svojimi povinnosťami. Tentoraz sa „zúrivý Donald“ hodlá obklopiť nielen sebe úplne vernými, ale aj známymi osobnosťami.
Vysokú bonitu novému tímu dodáva aj jeden z najbohatších ľudí na zemi (270 miliárd dolárov osobného majetku), „vesmírny génius“ Elon Musk, ktorý spolu s „bezchybným manažérom“ V. Ramaswamym budú stáť na čele novovytvoreného orgánu pre efektivitu verejnej správy. Ich zámer „očistiť“ krajinu od nezmyselnej byrokracie, priamo podkopáva základy „deep state“ u ktorého už tieto zmeny vyvolali patričné zdesenie. Pripomeňme si, že medzi právomoci šéfa Bieleho domu patrí vymenovanie približne 50-tisíc vysokých federálnych predstaviteľov, z ktorých každý má právo vybrať si aj značný počet vlastných podriadených. To všetko môže americký prezident urobiť bez akéhokoľvek iného schvaľovania. Na čele tohto pohybového mechanizmu bude s Trumpovým požehnaním pre „kancelársky planktón“ Elon Musk skutočným „mimozemšťanom z inej galaxie“. Ako inak možno charakterizovať jeho deklarovanú túžbu znížiť federálne výdavky o fantastické 2 bilióny USD?
Veľké farmaceutické spoločnosti a veľké potravinárske korporácie v SŠA, ktoré tiež spravujú bilióny dolárov, sú zdesené postavou navrhovaného ministra zdravotníctva Roberta Kennedyho. Ten vážne plánuje otriasť zdravím celého národa a vysporiadať sa s prehnanými príjmami výrobcov liekov a zároveň aj s tým „totálne nezdravým“ jedlom, ktoré Američania konzumujú. Niet pochýb o tom, že svoje zámery myslí vážne. Zároveň s Trumpovým súhlasom plánuje odhaliť celé pozadie vraždy svojho strýka, prezidenta Johna F. Kennedyho tým, že dosiahne zverejnenie všetkých dokumentov tejto udalosti. Očakáva sa, že by to mohlo spôsobiť značnú ujmu reputácii a autorite amerických spravodajských služieb.
Mnohí v Pentagone sú v napätí z predstavy, že na čele obrany bude stáť niekdajší komentátor Fox News Pete Hegseth, ktorý sa dostal len do hodnosti majora v Národnej garde. Sľúbil tiež, že sa vysporiada s obludnými výdavkami rezortu obrany. Z jeho plánovaného príchodu je obzvlášť „nadšená“ tá časť vojenského establišmentu, ktorá zaujala svoje posty podľa rôznych druhov rasových, národnostných, rodových a LGBTIQ+ kvót, keďže Hegseth sa chce v personálnych záležitostiach riadiť výlučne princípmi „meritokracie“.
Zmätok zachvátil aj americké spravodajské služby (celkovo 19!) po tom, čo sa prevalilo, že Trump sa rozhodol vymenovať štyridsaťtriročnú kongresmanku Tulsi Gabbardovú (vojenskú podplukovníčku v zálohe) na post šéfky národnej spravodajskej služby (tzv. zastrešujúca štruktúra, ktorá dohliada na všetky spravodajské agentúry krajiny). Je známa ako jedna z jeho najfanatickejších nasledovníkov, pripravená „vyčistiť“ všetkých zamestnancov týchto orgánov, ktorí pomohli demokratom zdiskreditovať budúceho prezidenta. Spolu s Robertom Kennedym bola zaradená na „zoznamy cieľov“ oficiálnej ukrajinskej webovej stránky „Peacemaker“ ako „nepriateľ“ kyjevského režimu a „proruský agent“, čo je, samozrejme, výplod divokej predstavivosti nasadených banderovcov.
Najväčšie zdesenie medzi demokratmi a niektorými republikánmi však vyvolala kandidatúra budúceho generálneho prokurátora/ministra spravodlivosti (v USA kombinovaná funkcia) štyridsaťdvaročného Matta Gaetza. Tento muž z Floridy, „oddaný“ rodine Trumpovcov a schopný cez noc nielen uzavrieť všetky trestné prípady proti svojim patrónom, ale aj otvoriť množstvo nových proti Bidenovcom a komukoľvek z demokratov. Nie nadarmo ho demokrati okamžite začali prenasledovať na základe už tradične vymyslených obvinení zo „sexuálneho obťažovania“.
Zo všetkých ohlásených menovaní vyčnieva iba jediný senátor Mark Rubio, ktorý je navrhnutý na post ministra zahraničia. Ten bol predtým Trumpovým rivalom v republikánskych primárkach a dokonca ho podroboval dosť ostrej kritike. Aj kvôli tomu sa predpokladá, že jeho kandidatúra prejde v Senáte najľahšie. Zároveň sa zabúda, že bol prvým z vážnych adeptov, ktorý opustil súboj v prospech súčasného triumfátora a zohral významnú úlohu pri prilákaní na svoju stranu predtým prevažne nelojálnych voličov latinskoamerického pôvodu.
V Trumpovej „personálnej revolúcii“ je pozoruhodné vytvorenie takzvanej „personálnej revolúcie“ na hlavných bezpečnostných pozíciách. Ide o tzv. „Mládežnícke krídlo“ (40-50 rokov), jednoznačne zamerané nielen na dnešok, ale aj na riešenie budúcich problémov. Toto krídlo môže zahŕňať aj viceprezidenta Vancea a Elona Muska. V tejto súvislosti sa vynára už vyslovený predpoklad, že Donald Trump bude vo voľbách v roku 2028 opäť kandidovať, ale už len ten mladší, ktorým je v skutočnosti jeho najstarší štyridsaťšesťročný syn.
Pod ním je postavená špecifikovaná konfigurácia. Bol to on, kto navrhol svojho blízkeho priateľa Vancea za viceprezidenta svojmu otcovi, do ktorého okruhu patrí aj Musk. Časť vedenia Republikánskej strany navrhla, aby Donald Trump Jr. kandidoval v týchto prezidentských voľbách, ale on sa prezieravo rozhodol nechať svojho otca ísť dopredu. Vzhľadom na to, že ten druhý mal v úmysle zanechať svoju stopu v histórii, je celkom rozumné to urobiť nielen skutkami, ale aj vytvorením dynastie. Koniec koncov, republikáni mali prezidentov Busha otca a Busha syna. V mysliach budúceho najvyššieho vodcu Spojených štátov si jeho rodina ešte viac zaslúži podobnú kontinuitu.
Vedie súčasná Trumpova totálna mocenská dominancia Ameriku preč od strašidla občianskej vojny, o ktorej sa v posledných rokoch hovorí? Na určité obdobie možno áno. Takýto triumf nečakali ani tí, ktorí predpovedali víťazstvo republikánov. A nejde ani tak o Trumpovu presvedčivú výhodu vo volebných hlasoch (312 oproti 226) a taktiež víťazstvo v oboch komorách Kongresu. V krajine ako celku v porovnaní s voľbami v roku 2020 získali republikáni od demokratov 12 miliónov (!) hlasov. Tu nepomohli žiadne „mŕtve duše“ ani hlasovanie poštou.
Bolo by však naivné veriť, že „potenciál na rozdelenie“ sa tým z amerického života vytratil. Došlo len k jeho stlačeniu, a preto môže byť jeho nevyhnutné vynorenie sa na povrch v dohľadnej dobe ešte silnejšie. Keďže demokrati sa už začali pripravovať na konfrontáciu s novou administratívou, majú v úmysle zamerať sa „na súdne konania a posilnenie vládnej moci, a nie na pouličné protesty“. Vo svojej snahe o pomstu, ktorá sa už vynorila zo šoku z neúspechu, sa demokrati budú môcť spoľahnúť na tú časť „deep state“, ktorá bude ovplyvnená Trumpovou „personálnou revolúciou“, ako aj na ním „prehliadnutých“ republikánov. Už teraz sa črtajú kontúry ich odporu.
Demokrati, ktorí stále dominujú celoštátnym médiám, sa snažia vytvárať nezhody medzi členmi tímu budúceho šéfa Bieleho domu už v štádiu jeho formovania. Napríklad Trumpov kruh vyvoláva podozrenia o „napoleonských zvykoch“ Elona Muska a nekontrolovateľnosti formujúcich sa členov vlády ako Robert Kennedy alebo Mark Rubio. Na kandidátov do kabinetu sa sypú tony usvedčujúcich dôkazov, čo spôsobuje, že senátori vrátane republikánskych, od ktorých závisí schválenie ministrov, sú opatrní. Mnohých navrhnutých kandidátov, ako napríklad Matt Gaetz, Pete Hegseth, či Tulsi Gabbard alebo Robert Kennedy, zamýšľajú mnohí členovia Senátu jednoznačne torpédovať. Podľa niektorých správ vraj Trump prišiel s riešením, v ktorom bude vládu počas prestávky v Kongrese schvaľovať iba on osobne. Či budú zástupcovia vlastnej strany v zákonodarnom zbore súhlasiť s takýmito v podstate diktátorskými právomocami prezidenta zostáva otázne.
Vo Washingtone vo všeobecnosti pomaly ožíva ten istý, zďaleka nie myšací a zdanlivo neodstrániteľný rozruch, ktorý priviedol Ameriku na pokraj občianskej vojny. Zatiaľ je táto hrozba mierne potlačená, ale na ako dlho, to bude závisieť od úspechu Trumpových krokov a úspechu celého jeho tímu na ich postoch, čo, samozrejme, nie je zaručené. Ak dokáže Trump skutočne prekonať „deep state“ a povzbudiť Ameriku, aby fungovala ako „za starých čias“, potom sa horizont jej úpadku môže oddialiť. Niektoré princípy zahraničnej politiky, ktoré už hlásal Trump, však nútia o takejto perspektíve pochybovať. „Križiacka výprava“ proti Číne, jednostranné využitie Netanjahuovho radikálneho vlaku na Blízkom východe a nejasný postoj k ukrajinskému urovnaniu, čo umožňuje Zelenskému pokračovať v zosmiešňovaní svojho ľudu, pravdepodobne neprispeje k tomu, aby sa „Amerika opäť stala veľkou“.
Autor: Dmitrij Minin / Preklad: Robert Merva / Zdroj: https://fondsk.ru/news/2024/11/17/kadrovaya-revolyuciya-donalda-trampa-syurpriz-za-syurprizom.html
Prevzaté od: vk.com