spot_img

Obrovský škandál v EÚ – podozrivé financovanie s cieľom ovplyvniť eurovoľby

Obrovský škandál s financovaním pred eurovoľbami: Viaceré európske médiá informovali o podozrivom financovaní zo strany EÚ s cieľom ovplyvniť mediálne spravodajstvo tesne pred minuloročnými voľbami do Európskeho parlamentu . Do škandálu sú zapojení vrcholoví lídri európskych inštitúcií. A ako inak, jedná sa o závratné sumy

Podľa dostupných správ mala EÚ rozdeliť pred eurovoľbami médiám obrovský finančný balík vo výške neuveriteľných 132 miliónov eur –a to bez akejkoľvek transparentnosti o tom, kto, na čo a prečo tieto peniaze dostal. Informuje maďarský denník Mandiner.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ IBC Group Mario Nawfal prostredníctvom X upozornil, že predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová presmerovali peniaze cez súkromnú reklamnú agentúru Havas Media France, čím obišli výberové konanie a platby tým utajili.

Obvinenia naznačujú, že ich cieľom bolo ovplyvniť mediálne spravodajstvo v prospech kandidátov podporovaných Bruselom.

Opäť dvojitý meter v európskej politike?

Ten istý európsky politický establišment, ktorý bežne kritizuje lídrov ako Donald Trump a Vladimir Putin za ovplyvňovanie médií, teraz čelí obvineniam z tajného financovania spravodajských organizácií s cieľom formovať verejnú mienku pred voľbami.

Prípad však vyvoláva vážne obavy o transparentnosť, slobodu tlače a integritu demokratického procesu.

Nedostatočné zverejnenie informácií o tom, ktoré médiá dostali tieto finančné prostriedky a za akých podmienok, podporilo špekulácie, že táto iniciatíva bola zámernou snahou manipulovať s médiami a informáciami v prospech vedenia EÚ.

Podľa denníka Il Fatto Quotidiano predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová dohliadali na prerozdeľovanie týchto prostriedkov bez toho, aby zverejnili ich príjemcov alebo kritériá prideľovania.

Utajovanie tejto operácie zintenzívnilo kritiku záväzku EÚ voči slobode médií a vyvolalo otázky o možnom konflikte záujmov.

Jedným z najznepokojujúcejších aspektov škandálu je úplná absencia verejných záznamov s podrobnými informáciami o tom, ktoré mediálne subjekty získali finančné prostriedky. Ak by boli médiá finančne motivované, ako naznačujú správy, aby pripravovali spravodajstvo v prospech EÚ, predstavovalo by to vážne porušenie novinárskej etiky. Upozornil Simon Mercieca vo Voices of Malta.

V Taliansku veľké spravodajské kanály, ako je portál La Repubblica, údajne dostávali priame platby výmenou za uverejňovanie obsahu priaznivého pre inštitúcie EÚ – bez toho, aby o tom informovali svojich čitateľov.

Ak by sa to potvrdilo, išlo by o skrytú propagandu financovanú európskymi daňovými poplatníkmi.

Obišli verejnú kontrolu

Namiesto toho, aby inštitúcie EÚ uskutočnili otvorené výberové konanie alebo zverejnili výzvy na predkladanie žiadostí, zverili túto operáciu súkromnému subjektu, čím ju účinne ochránili pred verejným dohľadom.

Zverením distribúcie finančných prostriedkov spoločnosti Havas Media France Európska komisia a Parlament zabezpečili, že finančné transakcie zostali mimo dosahu tradičných mechanizmov zodpovednosti a hlavne nepodliehali kontrole.

Kritici tvrdia, že táto taktika odráža metódy používané v autoritárskych režimoch, kde štátom financované médiá nenápadne ovládajú mediálne naratívy a zároveň si zachovávajú ilúziu nezávislosti tlače.

Vplyv na voľby

V júni 2024 sa konali voľby do Európskeho parlamentu, počas ktorých kandidáti, ktorí sa nezhodovali so smernicami Bruselu, čelili nepriateľskému mediálnemu spravodajstvu.

V tom istom čase Roberta Metsolová a Ursula von der Leyenová presmerovali platby médiám, údajne s cieľom ovplyvniť výsledky volieb v ich prospech.

Von der Leyenová sa usilovala o opätovné vymenovanie za predsedníčku Európskej komisie, zatiaľ čo Metsolová sa snažila upevniť svoju politickú pozíciu a osadiť post predsedníčky Európskeho Parlamentu. Obe teraz pôsobia v týchto funkciách.

Toto strategické prideľovanie finančných prostriedkov médiám vyvoláva vážne obavy o integritu volieb a potenciálne politické zasahovanie.

Nezávislí novinári a predstavitelia opozície už vyzvali na úplné vyšetrenie a požadovali zodpovednosť za to, ako boli použité verejné prostriedky. Mnohí tvrdia, že médiá by mali slúžiť ako kontrola politickej moci – nie ako zaplatený hovorca tých, ktorí sú vo funkcii.

A čo transparentnosť a zodpovednosť?

Toto najnovšie odhalenie prispieva k rastúcim obavám zo zasahovania EÚ do mediálneho prostredia a z oslabovania nezávislej žurnalistiky v Európe. Organizácie na ochranu slobody tlače a organizácie na monitorovanie médií požadujú, aby úradníci EÚ zverejnili, ako bolo pridelených 132 miliónov EUR, kto dostal platby a či boli uložené nejaké redakčné obmedzenia,požiadavky či povinnosti – a teda aké správy zverejňovať a o kom.

Ak sa tieto obvinenia potvrdia, škandál by mohol výrazne poškodiť dôveru verejnosti v európske inštitúcie a vyvolať naliehavé otázky o etických hraniciach žurnalistiky financovanej z EÚ.

Von der Leyenová, Metsolová a Európska komisia zatiaľ o škandále mlčia.

Zdroj: HS

Visited 1 190 times, 1 visit(s) today
spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás