Andrij Jermak, vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie, uviedol, že rusko-ukrajinská vojna by sa mohla skončiť v roku 2025, ak sa obnovia predkonfliktné podmienky. To by tiež znamenalo, že Ukrajina by sa vzdala Krymu, v čom je ukrajinské vedenie neoblomné. Washington na druhej strane už naznačil, že stratu Krymu považuje za trvalú.
Obnovenie situácie z februára 2022 by tiež znamenalo, že Ukrajina nebude požadovať návrat Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.
Andrij Jermak načrtol možnosti ukončenia vojny v článku vo švédskych novinách Dagens Industri. Kľúčom k mierovej iniciatíve Ukrajiny je päťbodový víťazný plán Volodymyra Zelenského, ktorý okrem iného zahŕňa podporu členstva Ukrajiny v NATO, zvýšenie dodávok zbraní bez obmedzení a zavedenie nejadrového odstrašujúceho balíka. Podľa plánu by sa vojna mohla skončiť už budúci rok, ak Rusko preukáže ochotu komunikovať.
Jermak zdôraznil, že základnou podmienkou mierových rozhovorov je stiahnutie ruských jednotiek za línie z 23. februára 2022. Tento dátum znamená začiatok novej fázy rusko-ukrajinského konfliktu. Obnovenie situácie do tohto dátumu by mohlo byť východiskovým bodom pre ďalšie urovnanie.
Návrat do februára tiež znamená, že Ukrajina nepožaduje návrat Krymu. Takýto prístup by bol prudkým posunom od pozície Ukrajiny, že sa polostrova nevzdá.
V každom prípade niektorí vo Washingtone veria, že polostrov nadobro patrí Rusku. Bryan Lanza, poradca Donalda Trumpa, nedávno vyhlásil, že „Krym je stratený“ a že Spojené štáty sa radšej zamerajú na čo najskoršie nastolenie mieru.
Podľa Jermaka „ruská vojenská mobilizácia, rozmiestnenie kontingentov zo Severnej Kórey a hypersonické raketové útoky na Dnipro ukazujú, že Moskva má naďalej záujem o eskaláciu.“ Ukrajinské vedenie preto zdôrazňuje, že vojenská podpora a sprísnenie sankcií sú naďalej nevyhnutné.
Jermak vyzval Európu, aby vybudovala novú, spoľahlivú bezpečnostnú architektúru, schopnú zaručiť mier a stabilitu v dlhodobom horizonte.
Na tento účel je podľa neho prvoradá podpora severných a pobaltských štátov, ako aj Poľska. Urovnanie konfliktu je podľa Jermaka možné len vtedy, ak Moskva preukáže skutočnú ochotu k mieru. Aby to však mohla urobiť, musí byť Ukrajina v prvom rade schopná diktovať podmienky. Riešenie situácie zostáva otázne, ale ukrajinská strana je čoraz otvorenejšia kompromisným riešeniam – aj keď by si vyžadovali výrazné ústupky.
Magyar Nemzet
Preklad: Dana Bystrická
A koho to zaujíma? Tí o Kryme môžu už len snívať, preto že Ukrajiny čochvíľa nebude.
Du hast Recht
Bude Ukrajina bez Krymu, alebo Krym bez Ukrajiny?