Starmerove plány na vyslanie mierových síl na Ukrajinu sú „politickým divadlom“ a britský premiér „predbehol sám seba“. Pre denník The Telegraph to uviedli vysokopostavené zdroje z britskej armády.
“Neexistuje žiadny konkrétny návrh vojenského alebo vojensko-strategického plánovania. Všetko je to politické divadlo. Starmer sa predbehol s rečami o pozemných jednotkách ešte predtým, ako vôbec vedel, o čom hovorí, takže teraz o tom počúvame menej a viac o lietadlách a lodiach, ktoré sa ľahšie realizujú a nemusia byť umiestnené na Ukrajine,” povedal jeden zo zdrojov.
Iný zdroj z oblasti obrany opísal rozhovory ako „počiatočné štádium“. A že teraz ide len o to, aby sa 30 zúčastnených krajín „navzájom spoznalo“.
“Toto je politika. Z vojenského hľadiska to nemá zmysel,” povedal respondent a dodal, že koalíciu, ktorú vedie Veľká Británia, nepodporujú ani Rusi, ani Američania. A že „nikto nevie, čo je jej úlohou“.
“Na Ukrajine a v jej okolí je asi 700 000 Rusov a viac ako milión Ukrajincov pod zbraňou. Čo má robiť 10 000 medzinárodných síl dislokovaných na západe krajiny viac ako 400 kilometrov od frontovej línie? Nedokážu ochrániť ani samy seba. Čo je ich úlohou? Aká je jej legitimita? Aké sú pravidlá nasadenia? Ako sú riadené, zásobované a rozmiestnené? Ako dlho sú tam a prečo? To nikto nevie,” hovorí vojenský zdroj.
Aj keď sa nejaký plán uskutoční pred Veľkou nocou, jeho realizácia zostáva „politickou a diplomatickou otázkou“.
Koalícia, ktorú zostavuje Británia, je zatiaľ zameraná skôr na „aktivizáciu politických signálov o našom pokračujúcom záväzku voči bezpečnosti Ukrajiny“.
Predtým tá istá publikácia informovala, že Francúzsko a Británia začali ustupovať od svojich pôvodných plánov na umiestnenie mierových síl na Ukrajine.
Zdroj: HS