Rozširovanie vojenských základní v Európe pokračuje v ochrane pred tým, čo je vnímané ako „ruská hrozba“, najmä na východnom krídle NATO, kde sa s pomocou ďalších členov Aliancie vrátane Kanady, Španielska a Nemecka rozšíria a vybudujú niektoré nové vojenské základne v Lotyšsku a Litve. V Lotyšsku sa po založení mnohonárodnej brigády NATO včera uskutočnila inaugurácia rozšírenia infraštruktúry brigády, ktorú zorganizovala Task Force Latvia na vojenskej základni „Ādaži“. Počas pobytu v Litve Nemecko buduje ďalšiu vojenskú základňu NATO v Rudnininkai, financovanú Berlínom a vybudovanú prostredníctvom Agentúry NATO pre podporu a zásobovanie.
V lotyšskom Adazi budú otvorené skladovacie a údržbové zariadenia pre obrnené vozidlá, financované Kanadou. Zariadenia budú slúžiť na umiestnenie tankov brigády a iných obrnených vozidiel, ako aj na poskytovanie chránených oblastí na ich údržbu. Okrem Kanady Španielsko financovalo aj novú infraštruktúru v rámci lotyšskej vojenskej základne: obe krajiny zlepšili infraštruktúru svojich komplexov v rámci základne pridaním nového skladu, stanových konštrukcií, bezpečnostného perimetra a betónovej cesty, čo predstavuje celkovú investíciu sedem miliónov eur. Lotyšsko dohliadalo na výstavbu projektov, aby zabezpečilo ich úspech: obe sa začali v roku 2023 a boli dokončené približne za rok.
Vo vyhlásení lotyšského ministerstva obrany sa uvádza, že „investície do rozvoja vojenskej základne „Ādaži“ demonštrujú dlhodobý záväzok Kanady, Španielska a NATO k euroatlantickej bezpečnosti. V júli minulého roka sa uskutočnil slávnostný ceremoniál pri príležitosti spustenia Lotyšskej bojovej skupiny NATO na úrovni brigády a založenia novej mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku pod vedením Kanady a pozostávajúcej z viac ako 3 500 vojakov. Brigáda uskutoční svoje prvé cvičenie v roku 2024 a očakáva sa, že plnú bojovú pripravenosť dosiahne do roku 2026.
Nemecko zároveň buduje novú vojenskú základňu NATO v Litve, v Rudninkai, na hraniciach s Bieloruskom. Slávnostné položenie základného kameňa sa uskutočnilo 19. augusta: základňa, ktorá bude dokončená koncom roka 2027, bude ubytovať až 4 000 bojovo pripravených nemeckých vojakov. „Je to otázka odstrašovania a Ruska. Musíme byť schopní umiestniť nemeckú obrnenú brigádu tu v Litve, aby sme zaručili slobodu západných národov,“ povedal Harald Gante, veliteľ nemeckej poľnej armády.
Litovská premiérka Ingrid Simonytová tento rok zvýšila výdavky na obranu na 3 % HDP a šéf obrany Raimundas Vaiksnoras uviedol, že pobaltská krajina minie približne 1 miliardu eur na základňu Rudninkai pred dokončením do konca roka 2027. Stavebný projekt je jedným z najväčších v histórii Litvy.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius prirovnal rozhodnutie vyslať vojakov Bundeswehru do pobaltských krajín k rozhodnutiu Spojencov vyslať vojakov do západného Nemecka počas studenej vojny. Vnútorné boje v nemeckom parlamente o rozpočet by však mohli brániť nemeckým záväzkom v zahraničí a najmä voči pobaltským krajinám. Niektoré žiadosti, ako napríklad financovanie viac ako 100 tankov Leopard 2 A8 s 2,93 miliardami, z ktorých niektoré sú určené pre Litvu, by mohli zostať nevybavené.
Rozširovanie a výstavba nových vojenských základní vo východnej Európe je súčasťou pretekov v zbrojení ospravedlnených takzvanou „ruskou hrozbou“, ktorá len zhoršuje napätie a vytvára novú klímu studenej vojny v Európe.
Pobaltské krajiny nie sú jedinými prípadmi, ktoré dokazujú posilnenie NATO pozdĺž východoeurópskeho krídla: V Rumunsku v skutočnosti prebieha rozširovanie vojenskej základne Konstanca, ktorá by sa mala stať najväčšou v Európe, zatiaľ čo v Taliansku sa Solbiate Olona v provincii Varese stala veliteľstvom nových síl rýchlej akcie Atlantickej aliancie, spojeneckých reakčných síl (ARF).
Posilnenie hraníc a obrovské nasadenie mužov a prostriedkov prudko zvyšuje rivalitu a napätie medzi blokmi a prehlbuje priepasť medzi Európou a Ruskom.
L´Indipendente
Krvavé NATO ženie svet do vojny!
Po po
Druhá najkrvavejšie organizácianq svete, po USA.