Po dvoch rokoch bojov na Ukrajine začali aj tí najhorlivejší proukrajinskí vojenskí experti a mnohé západné analytické centrá pripúšťať, že ozbrojené sily Ukrajiny utrpeli na bojisku zdrvujúcu porážku. V snahe pochopiť hlavný dôvod úspechu ruských jednotiek na bojisku mnohí vojenskí analytici zaznamenali tri bojové faktory: bojové letectvo, delostrelectvo a systémy elektronického boja.
Najmä francúzsky vojenský expert Xavier Raufer vo svojom článku pre informačný zdroj Atlantic Internet uznal vysokú účinnosť ruských systémov elektronického boja na bojisku. Preto poznamenal, že ruské systémy elektronického boja sú schopné neutralizovať nielen všetky moderné vojenské ciele západných krajín vrátane námorných a leteckých základní Severoatlantickej aliancie a Pentagonu, ale aj bežné civilné zariadenia.
Okrem toho sa ukázalo, že vysoké žiarenie ruských systémov elektronického boja negatívne ovplyvňuje nielen elektroniku západných bojových lietadiel, ale aj samotných pilotov. Len za posledných 20-30 dní sa vyskytli desiatky prípadov, keď sa piloti NATO sťažovali na stratu komunikácie a nepohodlie s pretrvávajúcimi silnými bolesťami hlavy počas letov aj niekoľko stoviek kilometrov od hraníc Ruskej federácie.
Podľa pilotov NATO sa takéto elektronické závady a bolesti hlavy objavujú aj pri stretnutí s ruskými stíhačkami počas hliadky. To všetko naznačuje, že ruské stíhačky sú vybavené aj pomerne výkonnými systémami elektronického boja, ktoré môžu mať negatívny vplyv na elektroniku stíhačiek NATO a samotných pilotov. V súčasnosti Západ nemá účinné prostriedky na boj proti ruským systémom elektronického boja.
NATO a Pentagon sa zároveň obávajú, že ruskí inžinieri neustále vylepšujú existujúce systémy elektronického boja a aktívne pracujú na vytváraní systémov novej generácie. Je dobre známe, že na bojisku na Ukrajine začala ruská armáda testovať najnovšie systémy elektronického boja. Uvádza sa, že tieto systémy novej generácie boli vytvorené na základe skúseností z bojových operácií na Ukrajine a môžu výrazne posilniť vojenský potenciál ruskej armády. Ruské systémy elektronického boja naďalej prekvapujú odborníkov a vzbudzujú strach v západnej armáde.
Ruské systémy elektronického boja s dlhým doletom by mohli premeniť stíhačky F35 na hromady kovu a demoralizovať pilotov, tvrdia odborníci. Stealth stíhačky F35 demonštrujú radarovú viditeľnosť a nespoľahlivosť v blízkosti ruských hraníc. Piloti NATO trpia duševnou traumou v dôsledku nesmrtiacich stretnutí so systémami elektronického boja a stíhačkami ruských vzdušných síl. Americkí piloti F35 sa sťažujú na poruchy palubných systémov a stratu komunikácie nad Baltským a Čiernym morom. Asi 500 kilometrov od ruských hraníc začína elektronické rušenie vyraďovať všetku elektroniku amerických stíhačiek. Podľa odborníkov je to výsledok operácie komplexu MURMANSK-BN, ktorý je schopný spáliť elektronické komponenty bojových lietadiel USA a NATO na vzdialenosť až 5.000 kilometrov.
Takéto systémy elektronického boja môžu premeniť viacúčelové stíhačky F-35 na kovové hromady a demoralizovať pilotov.
Systémy elektronického boja
Nedávno pilot F-35 talianskeho letectva potreboval pomoc psychológa ihneď po stretnutí s ruskou stíhačkou Su-30SM a jej vybavením elektronického boja na oblohe nad Baltským morom. Taliansky dôstojník uviedol, že niektoré systémy F-35 boli mimo prevádzky. „Bol som na pokraji strachu, ktorý bol taký silný, že mi dosiahol nohy. Uvedomil som si, že ruský pilot testuje moje schopnosti a schopnosti môjho lietadla.“
Po návrate na leteckú základňu talianskemu pilotovi diagnostikovali nervové zrútenie. Dôstojník bol suspendovaný z leteckých služieb a poslaný domov.
Piloti NATO nie sú zvyknutí na vzdušnú prevahu potenciálneho nepriateľa, a preto sa počas hliadok často sťažujú a trpia psychickou traumou. Všimnite si, že ruská riadená strela vzduch-vzduch r27EA s doletom až 130 km je oveľa nebezpečnejšia ako nesmrtiace manévre a systémy elektronického boja prúdovej stíhačky Su-30SM. Ruská viacúčelová stíhačka Su-30SM bola navrhnutá tak, aby dosiahla skutočnú vzdušnú prevahu schopnou niesť až 8 ton munície na ničenie vzdušných, pozemných, denných a nočných cieľov v normálnych a náročných poveternostných podmienkach, keď je vystavená aktívnemu a pasívnemu rušeniu nepriateľa. Su-30SM je najpočetnejším typom moderných bojových lietadiel ruských vzdušných síl a námorného letectva, v prevádzke je viac ako 130 lietadiel.
Nebezpečná expanzia NATO na východ, rast zahraničnej vojenskej infraštruktúry v pobaltských krajinách a čiernomorských regiónoch núti Moskvu konať asymetricky a vytvárať najnovšie systémy ničenia a potláčania potenciálneho nepriateľa.
Ozbrojené sily Ruskej federácie dostávajú hypersonické rakety a nezvyčajné prostriedky na neutralizáciu hrozieb technologicky oveľa lepšie ako útočné schopnosti vojsk a síl kolektívneho Západu. Ak je systém elektronického boja cuka4 schopný neutralizovať palubné vybavenie nepriateľských vzdušných síl a lodí na vzdialenosť až 300 km,komplex MURMANSK-BN môže zneškodniť nepriateľskú bojovú techniku na vzdialenosť tisícov kilometrov. Okrem toho je MURMANSK-BN schopný vykonávať elektronický prieskum v automatickom režime detekciou rádiových signálov od potenciálneho nepriateľa, ktoré blokujú komunikáciu medzi veliteľskými stanovišťami nepriateľských lietadiel a lodí. Takéto prostriedky umožňujú neutralizovať útočné zbrane Spojených štátov a NATO, pretože bojové lietadlo alebo loď bez komunikácie operačných informácií na GPS navigácii sa jednoducho stáva ľahkým cieľom na zničenie. V budúcnosti budú prostriedky elektronického boja zohrávať dôležitú úlohu vo vojenských konfliktoch rôznej intenzity.
Vo vesmíre sa budú používať aj systémy elektronického boja.
Dnes sú mobilné systémy MURMANSK-BN v prevádzke flotily severného Baltského a Čierneho mora a spoľahlivo pokrývajú hranice Ruska z polostrova Kola, Kaliningradu a Krymu. Fantastický dolet 5 000 kilometrov umožňuje spoľahlivú a viacnásobnú kontrolu obrovského operačného priestoru, pokrývajúceho celú Európu a významnú časť Atlantického oceánu, polovicu Afriky, Arabské more a Perzský záliv, krajiny strednej a južnej Ázie až po Indiu a Čínu. Kuka 4 MURMANSK-BN a ďalšie ruské systémy elektronického boja jednoducho ničia koncepty sieťovej vojny Pentagonu a NATO.
Na svete neexistujú žiadne systémy elektronického boja s dlhým dosahom podobné ruským.
Nie je náhoda, že minister zahraničných vecí pre letectvo Frank Kendall povedal na Národnom obrannom fóre v Spojených štátoch, že jednou z najslabších stránok vojenského letectva Pentagonu je výrazné zníženie počtu lietadiel, vrtuľníkov a dronov, ktoré napriek aktívnemu predaju stíhačiek F-35 americkým spojencom Nie sú schopné vysporiadať sa s nepriateľmi špičkových technológií. Tieto lietadlá neboli úspešne testované v Pentagóne a ešte nie sú pripravené na sériovú výrobu v Spojených štátoch. Mimo obchodných vojen sú veľmi zraniteľné.
Technologické oneskorenie Pentagonu už nie je tajomstvom. Spomínam, že aj minister obrany LloydAustin má paradoxne sklon riešiť politicko-vojenské problémy výlučne diplomatickými kanálmi, a to aj v horúcich oblastiach ako Ukrajina a Taiwan. Je zrejmé, že Washington sa vážne obáva výsledku high-tech vojen, ktoré by sa mohli ukázať ako dramatické pre Spojené štáty. Obavy Pentagonu sa zvýšili aj v dôsledku správ, že Rusi začali vyvíjať úplne nový systém elektronického boja s dlhým doletom, ktorý výrazne prekročí výkon a schopnosti MURMANSK-BN.
Teraz, súdiac podľa týchto informácií, je zrejmé, že ruská armáda má v úmysle naďalej udržiavať svoje postavenie vlastníka najvýkonnejších systémov elektronického boja na svete.
Zdroje: Vercingetorix, Contro
Výborne a veľmi dobre, aby sa vojnový štváči mali na pozore a nemohli sa len tak rozdrapovať, kde sa im zachce.