Nedávne rozmiestnenie raketového systému stredného doletu americkou armádou na severe Filipín bolo „neuveriteľne dôležité a umožnilo americkým a filipínskym silám spoločne trénovať na potenciálne použitie takýchto ťažkých zbraní v podmienkach ázijského súostrovia,“ uviedol generálmajor Marcus Evans, veliaci generál 25. pešej divízie na Havaji, ako uvádza agentúra Associated Press.
Americká armáda rozmiestnila raketový systém Typhon na severe Filipín v rámci spoločných bojových cvičení v apríli s filipínskymi jednotkami. Je to pozemná zbraň, ktorá dokáže odpáliť raketu Standard-6 a raketu Tomahawk Land Attack.
Raketový systém Typhon mal byť minulý mesiac premiestnený z Filipín, ale obe krajiny sa dohodli, že raketový systém ponechajú na severe Filipín na neurčito.
Raketový systém Typhon by sa považoval za zakázanú zbraň, ak by Spojené štáty neodstúpili od Zmluvy o jadrových silách stredného doletu (INF), pretože rozmiestnenie takýchto rakiet stredného doletu na prahu iných krajín by nevyhnutne skrátilo reakčný čas protivzdušnej obrany a predstavovalo by významnú hrozbu, povedal pre Global Times vojenský expert z Pekingu, ktorý si želal zostať v anonymite.
Americké rozmiestnenie rakiet stredného doletu by mohlo viesť k pretekom v zbrojení, napätiu a militarizácii regiónu, ktoré neslúžia záujmom žiadnej krajiny v regióne vrátane samotných Filipín, uviedol expert.
Niektorí filipínski experti vyzvali na stiahnutie Typhonu. Anna Malindog-Uy, viceprezidentka think-tanku Asian Century Philippines Strategic Studies Institute so sídlom v Manile uviedla, že nasadenie v USA naznačuje skôr ofenzívnu stratégiu ako jednoduchú obranu a riziká pretekov v zbrojení, diplomatických rozporov a vojenskej eskalácie sú skutočné a zrejmé.
Wilson Lee Flores, komentátor pre Philippine Star, v správe agentúry Xinhua uviedol, že nasadenie je nemiestne a znepokojujúce, pretože by mohlo vyvolať nezdravé preteky v zbrojení v Ázii a zvýšiť geopolitické napätie medzi hlavnými krajinami v regióne.
L Ántidiplomatico
USA prisli tam len oslavit, do svojej byvalej-sucasnej kolonie, 123. vyrocie prveho ich Balangiga masakeru na civilistoch v 20-tom storoci. Dejiny pisane vitazmi sa nedali uz nicim okraslit. To sa tiahne dodnes cez Vietnam, Irak, Libyu, Afriku, Gazu, …
USA za 250 rokov existencie viedli a vedú neustále vojny vo svete . Za toto obdobie, (čo je aj dokázané), nebojovali len 20 rokov. Čiže niet sa čo čudovať, že sa pripravujú , ako vieme na ďaľšie.