Svetová verejnosť s napätím sleduje udalostí ostatných dní a týždňov a najhorúcejším problémom aj naďalej zostáva rusko-ukrajinský ozbrojený konflikt. Mnohým sa zdá, že sa ľady pohli. Po návrate Donalda Trumpa do Oválnej pracovne sa skomplikovala otázka vojenskej podpory Ukrajiny, črtá sa menšie „nedorozumenie“ medzi USA a EÚ, ruská armáda vyháňa ukrajinské jednotky z Kurskej oblasti a postupuje na všetkých frontoch a v Džidde sa uskutočnili dlho očakávané americko-ukrajinské „mierové“ rokovania. To všetko sa odohráva na hlavnej medzinárodno-politickej scéne a preto si to všímajú všetci. Niečo sa však zostáva v pozadí, avšak to sú tiež pozoruhodné skutočnosti.
Napríklad, nedávne americko-ukrajinské rokovania v Džidde. Určite si všetci všimli, že sa na nich nezúčastnili „šéfovia“ – Doland Trump a Volodymyr Zelenský. Po nedávnej fraške v Bielom dome rokovania v Džidde sa konali bez ich účasti. Zostava ukrajinskej delegácie bola známa už dávnejšie a, takpovediac, „očakávaná“: šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrej Jermak, minister zahraničných vecí Andrej Sybiha a minister obrany Rustem Umerov. Delegáciu USA tvorila tiež trojica vedúcich spolupracovníkov Trumpa: minister zahraničia Marco Rubio, Trumpov osobitný vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz.
A iba pozorný divák si všimol, že v americkej delegácii chýbal, takpovediac, „šéf Ukrajiny“ Keith Kellogg, ktorý ešte pred pár týždňami priťahoval najväčšiu pozornosť svetových médií v radoch Trumpových ľudí. Jednou z príčin jeho „popularity“ bolo, bezpochyby, aj to, že v januári tohto roka Donald Trump vymenoval generálplukovníka Keitha Kellogga za svojho veľvyslanca pri rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Hneď po vymenovaní bol, fakticky, všade a vždy. A z ničoho nič už po dvoch mesiacoch sa akosi „stratil“…
Politológovia sa domnievajú, že jeho „odvolanie“ môže naznačovať rastúci vplyv politikov, ktorí sú skeptickí k podpore Ukrajiny, ako, napríklad, viceprezident Jay Dee Vance a iní. Kellogg sa však pred novinármi neschováva, odpovedá na ich otázky a popiera, že by bol suspendovaný, a situáciu nazýva obvyklými politickými hrami vo Washingtone. Kellogg je tvrdý rusofób, v tejto „disciplíne“ je oveľa bližší k Demokratom, ako väčšina jeho kolegov Republikánov, zástanca razantnej pomoci Ukrajine a jej členstva v NATO. V otázke rokovaní s Ruskom vyzdvihuje možné ťažkosti a nebezpečenstvá debát s Vladimírom Putinom a riziká uzavretia mierovej dohody, nepriaznivej pre Ukrajinu, ktorá by mohla hrať Moskve do karát. A z ničoho nič sa tento rusofób „stratil.“
Všimla si to aj známa americká analytická spoločnosť „Politico,“ ktorá si posvietila na „zmiznutie“ Kellogga. „Uplynuli dva mesiace a niektoré zdroje v Trumpovej administratíve tvrdia, že Kellogg bol skutočne vylúčený z rokovaní, pretože ďalší úradníci, najmä štátny tajomník Marco Rubio, poradca pre národnú bezpečnosť Mike Voltz a veľvyslanec na Blízkom východe Steve Witkoff, zohrávajú kľúčovú úlohu pri rokovaniach s Ukrajincami a Rusmi. Rokovania medzi Američanmi a Ukrajincami v Saudskej Arábii sú toho ukážkovým príkladom: prečo nie je Trumpov osobitný zástupca pre Ukrajinu prítomný na rozhovoroch s Ukrajinou?“ kladie Politico takmer rétorickú otázku. Uvádza, že, podľa niektorých predstaviteľov Trumpovej administratívy a jeho neoficiálnych poradcov, Kelloggova neprítomnosť na rokovaniach zdôrazňuje, že bol odsunutý na vedľajšiu koľaj…
„Kelloggova úloha je otázna. Nie je jasné, prečo prezident v tejto veci neurobí konečné rozhodnutie. Je tu príliš veľa vedúcich pracovníkov, plus Witkoff, ktorí sa snažia hrať úlohu hrdinu, ktorý ukončil vojnu. Kellogg sa potáca a vnáša zmätok do toho, kto a čo robí,“ povedal nemenovaný predstaviteľ Trumpovej administratívy pre denník NatSec. Kellogg zjavne nie je populárny medzi „Trumpovcami“ a nemá priateľov v ich radoch. Viacerí svetoví analytici poukazujú na to, že generál v otázke zahraničnej a vojenskej politiky má dosť podobné názory a postoje, ako drvivá väčšina Demokratov. Aj preto chýbal v Džidde.
Niektorí úradníci však popierajú informácie, že Kellogg bol „odstránený alebo odsunutý na vedľajšiu koľaj.“ Hovorkyňa Bieleho domu Anna Kellyová uviedla, že jedinou úlohou Kellogga je „riadiť sa jasnými pokynmi prezidenta na ukončenie tejto vojny.“ Dokonca aj ukrajinskí politológovia sú opatrní a prízvukujú, že je príliš skoro hodnotiť, čo bude Kelloggovo odstránenie znamenať pre budúcnosť Ukrajiny. Niektorí úradníci a Republikáni, blízki Bielemu domu, to považujú za znak rastúceho vplyvu tej časti „Trumpovcov,“ ktorá je skeptickejšia voči ďalšej podpore Ukrajiny zo strany USA.
Toto „krídlo“ je zosobnené takými osobami, ako viceprezident Jay Dee Vance a Elbridge Colby, ktorému predpovedajú vysokú pozíciu v Pentagóne. Ostatní Republikáni v úrade prezidenta i mimo neho však tieto informácie popierajú a tvrdia, že Kellogg hrá dôležitú úlohu a že všetci v administratíve chápu, že prezident má posledné slovo v akejkoľvek dohode s Ukrajinou. Okrem toho, prízvukujú, že Rubio a Voltz, ktorí sa vrátili z rozhovorov v Saudskej Arábii s potenciálne významným prielomom v pláne dočasného prímeria, sú sami tvrdými kritikmi Ruska a tešia sa plnej dôvere prezidenta.
Osoba, blízka Kelloggovi, pre Politico povedala, že často hovorí priamo s prezidentom, „a pracuje pre neho, nie pre nikoho iného.“ Zdroj podotkol, že Kellogg začal pracovať pre Trumpa už v roku 2015, na rozdiel od väčšiny ľudí, zapojených do rokovaní. Zdroj tiež tvrdí, že Kellogg má najlepší vzťah v úrade prezidenta s Volodymyrom Zelenským, podčiarkuje, že pretrváva už niekoľko rokov. Ďalší zdroj, blízky Kelloggovi, poprel, že by bol z rozhovorov odsunutý na vedľajšiu koľaj, a situáciu označil za „spoločný boj o vplyv vo Washingtone.“
Tak alebo inak, ale Kellogg momentálne zjavne nie je na koni. Možno najviac toto môže tešiť Kremeľ. V Moskve Kellogga považujú za „priateľa Ukrajiny“ alebo skôr za „nepriateľa Ruska“ aj kvôli jeho rusofóbskym názorom, aj kvôli tomu, že tvrdo trvá na vojenskej podpore Kyjeva a mierové rokovania akosi nespomína. V Moskve je považovaný za „prežitok studenej vojny“ a mnohí ruskí analytici poukazujú na úzke vzťahy Kellogga s americkým vojensko-priemyselným komplexom, prízvukujú, že podobný človek nemôže mať záujem o mier. To je to isté, ako očakávať, že nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetal má záujem o zastavenie všetkých vojenských konfliktov vo svete. Preto v Moskve „odstránenie“ Kellogga vítajú…
Autor: Eugen Rusnák
Zdroj: zemavek.sk
Trump pozna Witkova este z 1980 rokov a dorucil nu aj ospravedlnujuci list za medialny incident nadclofeka Z..
Bola prezentovana teraz aj prepracovana verzia vitaza buducej Eurovizie 2025
https://www.youtube.com/watch?v=JY0jqZByuoc