Jeffrey Sachs, známy ekonóm a prezident siete OSN pre riešenia trvalo udržateľného rozvoja, vydal varovanie pred spoločným vyhlásením vydaným po summite NATO.
Popredný ekonóm Jeffrey Sachs sa vo štvrtok vyjadril, že NATO neprejavilo záujem o hľadanie riešenia vojny na Ukrajine prostredníctvom rokovaní na tohto týždňovom summite vo Washingtone. Dodal, že aliancia namiesto toho predstavila plán, ktorého cieľom je predĺžiť krízu.
V stredu NATO vydalo spoločné vyhlásenie zo summitu vo Washingtone, v ktorom podrobne opísalo iniciatívy aliancie na ďalšiu izoláciu Ruska, posilnenie bezpečnosti na jeho východnom krídle, zlepšenie bezpečnostnej pomoci pre Ukrajinu a uviedlo, že Ukrajina je okrem iných opatrení na „nezvratnej ceste“ k vstupu do NATO.
„Komuniké nevyjadruje žiadny záujem ani zámer nájsť riešenie pre Ukrajinu prostredníctvom rokovaní,“ zdôraznil Sachs.
„Naopak, zdvojnásobuje nezvratnú cestu Ukrajiny k členstvu v NATO, čo sa nikdy nestane kvôli odporu Ruska, ale ktoré zbytočne a bezohľadne predĺži súčasnú vojnu,“ dodal.
Sachs ďalej povedal, že NATO omylom pripisuje všetku vinu za vojnu na Ukrajine Rusku, pričom úplne ignoruje prevrat v roku 2014, zlyhanie dohody z Minska a tlak NATO na rozšírenie.
Spoločné vyhlásenie NATO tiež opätovne potvrdzuje opätovnú a jasnú neokonzervatívnu hegemóniu USA.
„Deklarácia NATO je jasným neokonzervatívnym záväzkom zachovať hegemóniu USA. Vyzýva NATO, aby dodržiavalo „poriadok založený na pravidlách“, čo je v skutočnosti poriadok založený na USA, ktorý je často v priamom rozpore s Chartou OSN,“ zdôraznil Sachs.
Sachs poznamenal, že vyhlásenie opisuje NATO ako obrannú silu napriek jeho opakovanému zapojeniu do útočných operácií na zmenu režimu v krajinách ako Afganistan, Irak, Srbsko, Líbya, Ukrajina a ďalšie.
Ďalej vysvetlil, že vyhlásenie NATO opakuje článok 10 Washingtonskej zmluvy, v ktorom sa uvádza, že Rusko nemá žiadne slovo pri rozširovaní NATO okolo svojich hraníc.
Známy ekonóm tiež uviedol, že spoločné vyhlásenie NATO podčiarkuje jeho záväzok voči pokročilým biotechnológiám, čo vyvoláva obavy z potenciálnej biologickej vojny.
Poznamenal tiež, že vyhlásenie zdôrazňuje plán NATO pokračovať v rozmiestňovaní protibalistických rakiet v celej Európe, ako to predtým urobilo v Poľsku, Rumunsku a Turecku, čo je krok, ktorý destabilizoval rámec kontroly jadrových zbraní od jednostranného odstúpenia Spojených štátov od Zmluvy o protibalistických raketách v roku 2002.
Stalo sa tak v čase, keď Biely dom oznámil, že od roku 2026 budú Spojené štáty v Nemecku prerušovane nasadzovať palebné schopnosti na veľké vzdialenosti svojej pracovnej skupiny pre viaceré domény.
Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov zároveň vyjadril znepokojenie a povedal, že plány USA rozmiestniť rakety stredného a krátkeho doletu v Nemecku priamo ohrozujú medzinárodnú bezpečnosť a zvyšujú riziko pretekov v raketovom zbrojení.
Contro