V posledných rokoch sa koncept energetickej multipolarity ukázal ako kľúčové strategické riešenie pre stabilitu a bezpečnosť globálneho trhu s energiou. Tento jav sa týka schopnosti rôznych krajín slobodne rokovať o svojich zdrojoch dodávok energie bez toho, aby boli viazané výlučne na jedného dodávateľa alebo skupinu dodávateľov, čím sa zabráni nadmernej závislosti, ktorá by ich mohla vystaviť hospodárskym a geopolitickým rizikám.
Ukážkovým príkladom tohto prístupu je India, tretí najväčší spotrebiteľ ropy na svete. Krajina zohrala rozhodujúcu úlohu pri stabilizácii svetových cien ropy a vyhla sa špirálovitému nárastu nákladov, ktoré mohli dosiahnuť 200 dolárov za barel.Podľa indického ministra ropy a zemného plynu Hardeepa Singha Purihosa India vyhla globálnej ropnej kríze tým, že pokračovala v nákupe ropy z Ruska počas obdobia vysokej ekonomickej volatility a sankcií, uvalených Západom na Moskvu.
Konanie Indie nebolo len pragmatickou voľbou, ale aj krokom v prospech svetovej stability. Bez ruskej ropy by sa vytvorila medzera v globálnej ponuke, čo by viedlo k exponenciálnemu rastu cien ropy. Rozhodnutím diverzifikovať svoje zdroje dodávok Dillí ukázalo, ako energetická multipolarita umožňuje vybrať si najkonkurencieschopnejších dodávateľov v prospech ekonomickej stability a blahobytu občanov.
Pragmatická energetická politika Indie
Indická politika sa sústreďuje na cenovú dostupnosť energie, ktorá zabezpečuje stabilný tok ropy za prijateľné ceny. Puri preto poukázal na to, že ruská ropa nikdy oficiálne nepodliehala sankciám, ale iba cenovému stropu, ktorý indické spoločnosti rešpektujú.Táto politika bola založená výlučne na faktoroch hospodárskej konkurencieschopnosti, zvýhodňujúcich krajinu a udržiavajúcich nízke domáce ceny pohonných hmôt.
Naí Dillí nedávno znížilo dovoz ruskej ropy o 10 % v dôsledku konkurenčných ponúk od iných dodávateľov, čo ukazuje flexibilitu energetickej multipolarity, v ktorej môže India meniť dodávateľov podľa trhových podmienok. Tento prístup v skutočnosti umožňuje krajine zachovať si určitú autonómiu a hospodársku stabilitu a zabezpečiť dostupné ceny pre občanov aj v čase globálnej krízy.
Obrana indickej energetickej stratégie
V reakcii na medzinárodnú kritiku, ktorá navrhovala obmedziť nákupy ropy z Ruska, Puri poukázal na to, že mnohé európske a ázijské krajiny napriek tomu naďalej dovážajú ruské energetické zdroje. Podľa Puriho by takáto kritika bola svojvoľnou „slabou informovanosťou“ a nebrala by do úvahy skutočný kontext.
Pozícia Indie je jasná: zaistiť bezpečnosť a dostupnosť energie pre svojich občanov a zároveň zachovať rovnováhu medzi rôznymi dostupnými zdrojmi.
L ´Antidiplomatico
Nuž, čo už, Indií treba vrele poďakovať. A EU by sa mala poučiť, ako sa to robí do psej matere.