Eurozóna minulý rok zakončila chmúrnymi vyhliadkami, ukazuje hneď niekoľko ekonomických indikátorov. Hospodársky blok, v ktorom je 20 krajín Európskej únie platiacich eurom, pritom už viac ako rok balansuje na pokraji hospodárskej recesie. Oživenie je ale stále v nedohľadne, napísala agentúra Reuters. Dôvodom na obavy je teraz aj hrozba zavedenia ciel na dovoz do Spojených štátov. Kľúčový ukazovateľ dôvery v ekonomiku, ktorý zverejnila Európska komisia (EK), za december klesol na 93,7 bodu z novembrovej hodnoty 95,6 bodu. Zaostal tak za odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa index oproti predchádzajúcemu mesiacu prakticky nezmení. Výrazne sa zhoršil ukazovateľ pre priemysel, horší je aj indikátor pre spotrebiteľský segment, zatiaľ čo na vzostupe je očakávanie ďalšieho rastu cien.
Európska komisia čísla zverejnila len krátko po tom, čo údaje z Nemecka ukázali prepad zákaziek v priemysle. Ich pokles v novembri predstavoval 5,4 percenta, zatiaľ čo v októbri sa zákazky znížili o 1,5 percenta. Ekonómovia sa domnievali, že v novembri zostane objem zákaziek medzimesačne bez zmien. Maloobchodné tržby potom v novembri v Nemecku klesli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,6 percenta, zatiaľ čo medzi analytikmi sa čakal opačný vývoj. Odhady ukazovali na rast, v priemere o 0,5 percenta. V októbri tržby v nemeckom maloobchode po spresnení dát klesli o 0,4 percenta, predbežná správa hovorila o poklese v rozsahu 1,5 percenta. Priemysel má v Nemecku značný vplyv, už viac ako rok je ale v recesii. Vysoké náklady na energie, pokles dopytu v Ázii a lacnejšia konkurencia z iných trhov majú na sektor negatívne dopady. Nemecko má najväčšiu ekonomiku v eurozóne aj v celej Európskej únii a je kľúčovým obchodným partnerom aj pre mnoho slovenských firiem.
„Žiadna zmena trendu nie je v nemeckom priemysle na dohľad. V najlepšom prípade ešte len dosahuje dno,“ povedal ekonóm Carsten Brzeski z banky ING. „To sklamanie z maloobchodných tržieb naznačuje, že oživenie súkromnej spotreby z tretieho štvrťroka pravdepodobne vo štvrtom štvrťroku nepokračovalo,“ dodal. Zverejnené dáta naznačujú, že ekonomika eurozóny v závere minulého roka sotva vykázala rast. Zároveň je možné, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka opäť zaznamenal pokles. Pokračuje tak nepriaznivý vývoj, ktorý trvá od prudkého zdraženia energií v roku 2022 a jeho vplyvu na priemysel. Ekonómovia dlho počítali s tým, že oživenie zaistí súkromná spotreba, vzhľadom na to, že domácnostiam teraz za miernejšie inflácie výrazne rastú reálne príjmy. Štúdia Európskej centrálnej banky (ECB) ale naznačuje, že domácnosti budú neobvykle veľkú časť svojich príjmov aj naďalej šetriť, aby obnovili finančné rezervy, ktoré sa čiastočne rozpustili vo vysokej inflácii. To môže nádej na rast výdavkov zhatiť.
Zdroje:
1./Europe shares rev up as auto sector jumps on report of softer U.S. tariffs, Reuters, 6.1.2025
2./Beaten-down European stocks lure investors back as Trump trades wobble, Reutres, 8.1.2025
Autor: Alex Richter
Prevzaté od: zemavek.sk
Niet sa čomu ani čudovať a je to všetko celé úbohé, smiešne a choré