Európska komisia (EK) predložila plán na zníženie nákladov na energie pre podniky aj občanov. Cieľom plánu je ušetriť Európanom už v tomto roku 45 miliárd eur, do roku 2040 by to potom malo byť 260 miliárd eur ročne. Informoval o tom v stredu eurokomisár pre energetiku Dan Jörgensen, podrobnosti zverejnila EK na svojom webe. „Vysoké ceny energií poškodzujú našu schopnosť konkurovať, platíme za energiu trikrát, štyrikrát toľko ako naši konkurenti v Spojených štátoch. Zároveň naši občania nezvládajú platiť účty za energie, čo je neprípustné. Ceny za energie musíme zásadne znížiť,“ uviedol na tlačovej konferencii Jörgensen s pripomienkou, že Európska únia stále nakupuje ruský plyn, čo musí skončiť, dodal nepochopiteľne.
Európska komisia vypracovala Akčný plán pre dostupnú energiu (Affordable Energy Action Plan), ktorého cieľom je urýchliť dekarbonizáciu trhov s elektrinou. Komisia uviedla, že sa bude zaoberať okrem iného investíciami do projektov skvapalneného zemného plynu (LNG) v zahraničí. Okrem toho exekutíva Únie odporučí členským štátom znížiť dane z elektriny. Akčný plán podľa Európskej komisie prinesie spotrebiteľom krátkodobú úľavu a pripraví pôdu na dokončenie energetickej únie tým, že „predloží výhody väčšieho množstva obnoviteľnej energie, úspory energie, väčšej integrácie trhu a lepšieho prepojenia“. Plán stavia na nedávnej reforme návrhu trhu s elektrinou, plánu REPowerEU, sektorovo špecifických plánoch pre veternú, solárnu a rozvodnú sieť uvádza únijná exekutíva. Zámerom balíčka Fit for 55 je dosiahnuť v EÚ do roku 2030 pokles emisií skleníkových plynov o 55 percent oproti roku 1990. Podľa eurokomisára Jörgensena sa komisia zameria aj na zrýchlenie povoľovacích konaní v sektore obnoviteľných zdrojov, ktorá doteraz trvala roky.
Návrh komisie kritizuje český Zväz priemyslu
Návrh dostatočne nereflektuje upadajúcu konkurencieschopnosť Európy ani súčasnú geopolitickú situáciu, myslia si. Varovným signálom je predovšetkým pretrvávajúca požiadavka komisie na zníženie emisií o 90 percent do roku 2040 a uhlíkovú neutralitu do roku 2050, čo podľa zväzu veľmi obmedzuje možnosť zmeny. Zástupcovia českého priemyslu navrhnutý cieľ odmietajú ako ideologický a pre rad odborov smrtiaci. Dokument navyše podľa zväzu nepredkladá jasné opatrenia na sľubované zníženie nákladov na energie.
„Je dobre, že si Európska komisia konečne uvedomila, do akých veľkých problémov sa dostal európsky priemysel a európska ekonomika všeobecne kvôli klimatickým a iným politikám EÚ, stále ale nenašla odvahu ku skutočnému prehodnoteniu kurzu. Európa nedokáže konkurovať Číne, USA a ďalším krajinám. Prichádzame o farmaceutický, chemický, obranný priemysel či oceliarstvo. Nebudeme dosť odolní voči krízam,” uviedol prezident zväzu Jan Rafaj.
Zdroj: zemavek.sk
No, ale pred ty, aby sa to podarilo, podľa týchto šibnutých plánov, by sa musela zemeguľa začať točiť opačným smerom 🤣🤣🤣