Correa o pokrytectve USA: „Ak by Assange odsúdil Čínu a Rusko, mal by vo Washingtone pamätník.“

Po prepustení Juliana Assangea, zakladateľa WikiLeaks, bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa vyjadril svoju úľavu a radosť, pričom zároveň zdôraznil nespravodlivosť, ktorú utrpel austrálsky novinár. „Myslím si, že s Julianovým prepustením je svet o niečo menej nespravodlivý,“ povedal Correa.

Bývalý prezident poznamenal, že Assange bol obeťou prenasledovania za odhalenie pravdy. „Naozaj to bolo šialenstvo.Ukradli mu 12 rokov života za to, že povedal pravdu,“ povedal Correa a zdôraznil, že skutoční vojnoví zločinci zostali nepotrestaní, zatiaľ čo tí, ktorí takéto zločiny odsúdili, boli prenasledovaní. „Skutoční vojnoví zločinci zostali nepotrestaní. Tí, ktorí odsudzujú vojnové zločiny, boli prenasledovaní.“

Correa ďalej zdôraznil nespravodlivosť Assangeovho zadržania a uviedol, že nikdy nemal stratiť slobodu. „Dnes sme šťastní, pretože bol oslobodený, ale nikdy nemal stratiť slobodu. Naopak, mal byť uznaný za svoju odvahu a novinársku schopnosť hovoriť pravdu,“ povedal.

Kritika vlády Lenína Morena

Rafael Correa nešetril kritikou vlády Lenína Morena za jej úlohu v prípade Assangea. Kroky Morenovej vlády nazval „celosvetovou hanbou, ktorá sa zapíše do dejín“. Podľa CorreuMoreno konal nielen proti sekulárnej inštitúcii azylu, ale aj proti ekvádorskej ústave. „Je to prvá vláda v histórii, ktorá povolila zahraničnej verejnej sile vstúpiť na svoje veľvyslanectvo, v tomto prípade zatknúť človeka, ktorému bol poskytnutý politický azyl,“ povedal Correa.

Dvojitý meter Spojených štátov a médií

Correa tiež kritizoval dvojaký meter amerického justičného systému a západných médií. „Ak by zločiny, ktoré odsúdil Julian Assange, boli zločinmi Ruska alebo Číny, už by mal pamätník v samom centre Washingtonu. Ale boli to zločiny Spojených štátov, a to je to, čo ho pochovalo zaživa,“ povedal bývalý ekvádorský prezident.

Poukázal tiež na zbabelosť niektorých novinárov a médií pri podpore Assangea. „Kde bola žurnalistika? Kde boli médiá, ktoré mali brániť slobodu prejavu, brániť pravdu? Rezignovali na svoje poslanie. V poslednom čase sa niektorí vrátili, ale myslím si, že už bolo neskoro,“ povedal Correa.

Julian Assange opustil väzenie s maximálnym stupňom stráženia Belmarsh po tom, čo strávil 1 901 dní vo väzbe. Najvyšší súd v Londýne udelil Assangeovi kauciu a novinár hneď opustil Spojené kráľovstvo. Jeho zadržiavanie v Belmarsh sa začalo v roku 2019 po tom, čo ekvádorský prezident Lenín Moreno povolil jeho zatknutie na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde Assange zotrvával v politickom azyle od júna 2012.

L ´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás