Možno je náhoda, že deň po správe o tom, že Washington, Londýn a Paríž dali zelenú prevratovej junte v Kyjeve na použitie západných rakiet dlhého doletu proti ruskému územiu, je faktom, že 19. novembra Putin podpísal nový dekrét o ruskom jadrovom odstrašovaní.
Vladimir Putin, ktorý nahradil predchádzajúcu rezolúciu z 2. júna 2020 o ruskom jadrovom odstrašovaní, podpísal nový dekrét o „zdokonalení ruskej štátnej doktríny jadrového odstrašovania“.
Stručne povedané, dekrét, ktorý nadobúda účinnosť okamžite v čase podpisu prezidenta, s hlavným cieľom zabrániť agresii proti Rusku a jeho spojencom, považuje jadrové zbrane za prostriedok mimoriadnej nevyhnutnosti. Okrem toho má politika jadrového odstrašovania výlučne obranný charakter pre Moskvu a je zameraná na zaručenie ruskej suverenity a územnej celistvosti a zabránenie eskalácii vojenských konfliktov.
Podľa nového dekrétu si Rusko vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v reakcii na: použitie jadrových zbraní alebo iných zbraní hromadného ničenia proti Rusku alebo jeho spojencom; akýkoľvek akt agresie konvenčnými zbraňami, ktorý ohrozuje jeho suverenitu alebo územnú celistvosť.
Princípy jadrového odstrašovania zahŕňajú:
trvalé (bojové) usporiadanie; centralizované riadenie; flexibilita pri prispôsobovaní sa vonkajším hrozbám; nepredvídateľnosť pre potenciálneho protivníka, pokiaľ ide o rozsah a čas možného použitia.
Pokiaľ ide o hlavné hrozby, tie sa prejavujú v prípade, že:
potenciálni nepriatelia majú zbrane hromadného ničenia alebo vysoko presné nejadrové zbrane; vojenská infraštruktúra a jednotky sú rozmiestnené v blízkosti hraníc Ruska; nové vojenské bloky alebo rozširovanie existujúcich; dochádza k činnostiam, ktoré ohrozujú ruské životné prostredie alebo sociálne zabezpečenie.
O príslušných úlohách manažmentu:
je na prezidentovi, aby rozhodol o použití jadrových zbraní; V tejto súvislosti je vláda zodpovedná za hospodársku a zahraničnú politiku krajiny; je na Bezpečnostnej rade, aby určila hlavné smery vojenskej politiky.
Na prevádzkovej úrovni:
jadrové odstrašovanie funguje nepretržite, a to v čase mieru, ako aj v čase ohrozenia alebo vojenského konfliktu, až do začiatku použitia jadrových zbraní; Rusko napriek tomu zdôrazňuje svoju túžbu znížiť jadrové riziká a zabrániť zhoršeniu medzištátnych vzťahov, ktoré by mohlo viesť k jadrovým konfliktom.
Týmto spôsobom Moskva považuje jadrovú zbraň za nástroj obrannej záruky, ktorý sa má použiť len v podmienkach krajnej nevyhnutnosti. Základom ruskej politiky zároveň zostáva podmienka, že jadrové zbrane môžu byť použité aj proti krajinám, ktoré majú vysoko presné nejadrové rakety. Inými slovami, Kremeľ opäť pripomína Washingtonu a Kyjevu, že odpálenie amerických rakiet proti „starým“ ruským územiam by mohlo viesť aj k atómovému útoku a predovšetkým USA budú považované za účastníka vojnových operácií v rovnakej miere ako ukrajinské sily.
L ´Antidiplomatico
Preklad: Dana Bystrická