Generálny tajomník Jens Stoltenberg sa vyjadruje čoraz opatrnejšie.
Členstvo Ukrajiny v NATO označil generálny tajomník obrannej aliancie v rozhovore, odvysielanom v nedeľu televíziou CBS News, za veľmi vážny problém. Na otázku, prečo Ukrajina predtým spomenula 10-ročný časový rámec, Stoltenberg odpovedal, že „nikto nehovoril presne o 10 rokoch“, pričom zdôraznil, že Ukrajina je vo vojne. Vyjadril sa: „Teraz je najdôležitejšie zvýšiť podporu pre krajinu, aby Ukrajina prežila,“ čo nazval predpokladom akéhokoľvek budúceho členstva.
V súvislosti s politickou diskusiou, ktorá sa odohráva v Spojených štátoch o kandidatúre a vhodnosti Joea Bidena, generálny tajomník Severoatlantickej organizácie povedal, že je nevyhnutné, aby NATO zostalo mimo domácich politických diskusií, na ktorých sa nemôže zúčastniť. V prípade obrannej aliancie sa započítavajú rozhodnutia, prijaté spoločne, ako napríklad z v ý š e n i e výdavkov na obranu, ktorá je v Spojených štátoch dôležitou otázkou už mnoho rokov za niekoľkých prezidentov.
Jens Stoltenberg tiež poukázal na to, že už v tomto roku výdavky na obranu 23 členských štátov prekročia cieľ, stanovený pred 10 rokmi na úrovni 2 % HDP. V odpovedi na otázku o návšteve maďarského premiéra Viktora Orbána v Rusku povedal, že rôzni členovia NATO majú rôzne spôsoby udržiavania vzťahov s Moskvou.
Zdôraznil, že Viktor Orbán tiež dal jasne najavo, že Rusko nenavštívil v mene Severoatlantickej aliancie.Táto cesta nemení rozhodnutia, ktoré spoločne prijala obranná aliancia.
Vyhlásil, že každý chce mier, ale vyjadril názor:
Jedinou cestou k mieru je presvedčiť ruského prezidenta Putina, že nemôže vyhrať na bojisku, ale musí si sadnúť a prijať riešenie, v ktorom bude Ukrajina naďalej existovať ako suverénna a nezávislá krajina.“
Jens Stoltenberg označil ďalšiu vojenskú podporu Ukrajiny za jediný spôsob, ako Putina presvedčiť.
Okrem Ukrajiny generálny tajomník spomenul otázku zvyšovania výdavkov na obranu a výzvu, ktorú predstavuje Čína, medzi prioritné témy 75. výročia summitu NATO.
Lídri Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Južnej Kórey sa zúčastnia na summite NATO, kde budú diskutovať o bezpečnosti v indicko – tichomorskom regióne.
Zdroj: Mandiner