Spustenie čínskej aplikácie DeepSeek, ktorá v pondelok otriasla americkým technologickým sektorom, by malo byť budíčkom pre firmy v USA, ktoré sa zaoberajú umelou inteligenciou. Podľa agentúr Reuters a AFP to povedal americký prezident Donald Trump. Neskôr tiež povedal, že o čínsku platformu TikTok prejavila záujem skupina Microsoft. Za pôsobivú označil čínsku aplikáciu spoluzakladateľ a šéf spoločnosti OpenAI Sam Altman.
Asistent umelej inteligencie (AI) čínskeho start-upu DeepSeek v pondelok predstihol konkurenčný ChatGPT americkej spoločnosti OpenAI. Nástup čínskej aplikácie otriasol americkými technologickými firmami, ktoré zaznamenali silné straty na burze. Najhoršie situácia dopadla na spoločnosť Nvidia, ktorej hodnota na burze v pondelok klesla o 600 miliárd dolárov.
„Spustenie aplikácie DeepSeek jednej čínskej firmy by malo byť budíkom pre naše podniky,“ uviedol Trump. Podľa neho to musí americkým firmám pripomenúť, že sa musia sústrediť na zlepšovanie svojej konkurencieschopnosti, aby boli úspešné na trhu.
DeepSeek označil na sieti X za „pôsobivý model“ šéf spoločnosti OpenAI Altman. „A to hlavne kvôli tomu, čo dokážu poskytnúť za danú cenu,“ uviedol o čínskej konkurencii Altman. „My samozrejme dodáme ďaleko lepšie modely,“ dodal Altman, podľa ktorého jeho firma bude pokračovať vo svojom výskumnom pláne.
Nový model umelej inteligencie (AI) r1 od čínskej spoločnosti DeepSeek ukázal, že dominancia USA v tejto oblasti nie je samozrejmosťou. Vďaka svojej nákladovej efektívnosti má totiž potenciál revolučne zmeniť vývoj AI. Zhodli sa na tom hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda a analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.
„Model r1, označený za lacnejší a efektívnejší ako jeho západní konkurenti vrátane OpenAI a Meta, priniesol inováciu v transparentnosti. Užívateľom ukazuje detailné myšlienkové procesy a logiku pri riešení zadaných úloh. Tento model, vyvinutý na báze open-source technológií a údajne využívajúci menej pokročilé čipy, však dosahuje výkon porovnateľný so západnými riešeniami,“ uviedol Nemky.
Dodal, že to spochybnilo doterajšiu pozíciu lídrov na trhu, akým je americká spoločnosť Nvidia, ktorej akcie klesli o vyše 10 % na európskych trhoch. Kovanda poukázal na to, že výrazne oslabujú aj termínové kontrakty na tituly amerického indexu Nasdaq 100, ktorých vývoj predznamenáva možný hlbší pokles kľúčového amerického technologického burzového ukazovateľa.
„DeepSeek je pre Američanov varovaním, že obrovské investície do AI môžu vyjsť navnivoč – či už na úrovni firiem ako Nvidia, Microsoft alebo Meta, alebo na úrovni štátu,“ upozornil Kovanda s tým, že ak by Číňania skutočne dokázali zabezpečiť porovnateľný výkon svojej AI efektívnejšie, otriaslo by to celým americkým prístupom v tejto oblasti, cenami akcií technologických firiem z USA, ako aj plánmi amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Efektivita čínskeho modelu r1 však podľa Nemkyho nemusí byť taká, ako sa na prvý pohľad môže zdať. „Niektoré zdroje ukazujú, že na trénovanie tohto modelu bolo použitých viac čipov ako bolo reportovaných, dokonca až v okolí 50 000 H100 čipov od Nvidie, čo je porovnateľné s modelom Llama od Meta,“ objasnil.
Celý článok je dostupný na zdrojovej adrese: pravda.sk
Treba sa poriadne poučiť z toho, že Čína nie sú USA. A preto si Čínu treba brať ako vzor v rozvoji ekonomiky a spoločnosti.