Dlho očakávaný summit BRICS sa začal v utorok 22. októbra v ruskom meste Kazaň, ktorý je prezentovaný ako kľúčová udalosť pri formovaní nového medzinárodného poriadku, charakterizovaného multipolaritou v opozícii voči unipolárnemu systému, ktorý doteraz dominoval globálnej geopolitickej rovnováhe. Summit tak sľubuje vytvorenie nového „postamerického“ poriadku napriek rôznorodosti členov skupiny. Tá, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – ku ktorým tento rok pribudli aj Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty (BRICS+) – predstavuje 45 % svetovej populácie a 23 % svetového bohatstva, ako aj 16 % medzinárodného obchodu.
Na summite v Kazani, ktorý sa bude konať do 24. októbra počas rotujúceho ruského predsedníctva, sa zúčastnia delegácie z 36 krajín. Prítomných je mnoho hláv štátov; medzi najdôležitejších patria čínsky prezident Si Ťin-pching, indický premiér Narendra Modi, iránsky prezident Masoud Pezeshkian a ako pozorovateľ turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Brazílsky prezident LuizInácio Lula da Silva nebude zo zdravotných dôvodov prítomný. Na potvrdenie dôležitosti summitu sa očakáva účasť generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. Medzi hlavné témy programu patrí vývoj novej menovej a finančnej dynamiky: postupné oslabovanie dolára v globálnom obchode je podľa BRICS v skutočnosti kľúčom k zníženiu hegemónie USA a Západu na planéte.
Nie je náhoda, že medzi prvými Putinovými bilaterálnymi stretnutiami, ktoré sa konali na okraj stretnutia, bolo aj stretnutie s prezidentkou Novej rozvojovej banky BRICS Dilmou Rousseffovou, počas ktorého šéf Kremľa vysvetlil, že zvýšenie platieb v národných menách zníži geopolitické riziká: „Zvýšenie platieb v miestnej mene umožňuje znížiť náklady na obsluhu dlhu, zvýšiť finančnú nezávislosť členských krajín BRICS a minimalizovať geopolitické riziká, čím sa hospodársky rozvoj v dnešnom svete čo najviac oslobodí od politiky,“ povedal ruský prezident. Ako očakáva aj britská tlačová agentúra Reuters, na summite v Kazani sa bude diskutovať o vytvorení platobného systému v národných menách BRICS, ktorý by zahŕňal nový systém zasielania správ alternatívu k západnému SWIFT.
Predovšetkým sa však bude diskutovať o medzinárodnom finančnom nástroji, zameranom na podporu členských krajín v čase hospodárskej krízy, ktorý predstavuje alternatívu k financovaniu z Medzinárodného menového fondu (MMF). Ak je prvý bod, t. j. vytvorenie platobného systému nezávislého od dolára, zameraný na prekonanie prekážky západných sankcií, druhý má za cieľ obísť brettonwoodske inštitúcie, ktoré sa zrodili po druhej svetovej vojne a na ktorých spočíva medzinárodná mocenská architektúra ovládaná Západom.
Tieto otázky odrážajú tie, ktoré sa už riešili na summite v roku 2023 v Johannesburgu v Južnej Afrike, čo potvrdzuje skutočnosť, že ide o prebiehajúci projekt, ktorého realizácia bude trvať roky.
Viacerí západní pozorovatelia poukázali na to,že stretnutie v Kazani Moskva využíva ako výkladnú skriňu na to, aby ukázala, že snahy Západu o izoláciu Ruska neboli úspešné a navrhla témy osobitného záujmu Kremľa, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s témami ostatných krajín organizácie. Napriek tomu, že členovia BRICS a potenciálni kandidáti sú extrémne rôznorodí, niektoré spoločné prvky sú dostatočne silné na to, aby poskytli skupine potrebné lepidlo, ako uvádza aj autoritatívny americký časopis Foreign Policy (FP): v skutočnosti všetci členovia zdieľajú, viac či menej silno, potrebu opätovne potvrdiť suverenitu ako organizačný princíp medzinárodných vzťahov, ako aj túžbu uniknúť dominancii dolára. Navyše, všetci „predpovedajú svet, v ktorom upadajúci Západ už nebude jedinou mocnosťou, a preto je potrebné pripraviť sa, ak nie ponáhľať, na to, čo príde ďalej.“
Prvky divergencie sa týkajú pozícií Indie a Brazílie v porovnaní s ostatnými zakladajúcimi členmi: zatiaľ čo Naí Dillí a Brazília vnímajú skupinu hlavne ako ekonomickú platformu na podporu spravodlivejšieho obchodu, najmä Rusko, Čína a Irán ju vidia ako príležitosť pripraviť sa na to, čo príde po možnom úpadku hegemónie USA a urýchliť to. Vyslovene protizápadný postoj by India a Brazília úplne nezdieľali. Okrem toho môže historický konflikt medzi Indiou a Čínou vytvoriť určité rozpory v rámci bloku. V posledných dňoch však obe krajiny oznámili veľkú dohodu o hraniciach, ktorá ukončila patovú situáciu vo východnom Ladakhu a zlepšila vzťahy medzi oboma národmi.
Bez ohľadu na rozdiely, skupina, zrodená v roku 2006 pod skratkou BRIC, ktorú vytvoril ekonóm Jim O’Neill, sa rýchlo rozširuje a čoraz viac krajín, od Azerbajdžanu po Palestínu, od Kuby po Sýriu, žiada o pripojenie sa k nej, a to nielen kvôli atraktívnym politicko-ekonomickým vyhliadkam, ale aj preto, že jej cieľom je vybudovať spravodlivejší medzinárodný poriadok, s ktorým by sa vyvážila západná drvivá moc. ktorý po desaťročia prostredníctvom neoliberálneho diktátu dusil rast globálneho Juhu.
L ´Indipendente
Preklad: Dana Bystrická