Bidenova „Samsonova možnosť“ 

Nebolo ťažké predpovedať, že tí, ktorí plánovali a vykonávali americkú zahraničnú politiku bez akejkoľvek predstavivosti a čohokoľvek, čo by aspoň trochu pripomínalo odvahu, sa ukážu ako neschopní usporiadaného prechodu k multipolárnemu svetovému poriadku. 

Americká abdikácia povojnovej hegemónie sa týmto stala jednou z najvýznamnejších udalostí dvadsiateho prvého storočia a vznikli otázky, ako budú politické kliky vo Washingtone reagovať na takúto zmenu v úlohe Ameriky v spoločenstve národov a čo by mohli urobiť (koľko rizík by podstúpili), aby sa vyhli alebo aspoň zabránili tejto svetovej historickej zmene. 

Aký chaotický alebo inak povedané, aký chaotický by bol príchod nového postamerického svetového poriadku? 

Práve sme boli svedkami týždňa šokujúcich provokácií, keď Spojené štáty a Británia zintenzívňujú svoju zástupnú vojnu proti Rusku pod zámienkou obrany Ukrajiny v už prehratej vojne. 

Washington a Londýn, druhý so súhlasom prvého, teraz povolili zjavne nezodpovednému kyjevskému režimu odpáliť rakety americkej a britskej výroby smerom na ruské územie. 

Ukrajinci pri tom nestrácali čas. Ozbrojené sily Ukrajiny (AFU) minulý utorok vypálili na ruské ciele salvu rakiet ATACMS (Army Tactical Missile System) americkej výroby. O deň neskôr AFU vypálila podobnú paľbu britských rakiet Storm Shadow na ruské územie

Miera plánovania a koordinácie týchto útokov sa zdá byť zrejmá. Nikto vo Washingtone, Londýne ani Kyjeve nezasiahnuté ciele komentuje, ale aj tie boli nepochybne vybrané po starostlivej konzultácii. 

Moskva reagovala presne tak, ako pred týždňami povedala. Útoky považuje za vojnový stav so západnými mocnosťami a minulý štvrtok zaútočila na ukrajinský cieľ hypersonickou raketou novej generácie, schopnou niesť jadrovú hlavicu. 

Správa nemôže byť jasnejšia a je treba dodať, že ju človek dokáže presne prečítať, a preto máme odpovede na vyššie uvedené otázky. 

Po udalostiach z 11. septembra sa neochvejná oddanosť americkej nadradenosti nevyhnutne ukázala ako neodvolateľný záväzok bez náznaku akejkoľvek miery. 

Najnovšia eskalácia zástupnej vojny na Ukrajine zo strany Bidenovho režimu naznačuje limity tohto záväzku: žiadne neexistujú. 

Teraz si uvedomujeme, že svet bude s trpkosťou odsúdený na neustály chaos a násilie, pokiaľ budú ideológovia amerického impéria schopní organizovať odpor proti svetu, ktorý bojuje o svoju existenciu. 

Americká raketa M57A1 Army Tactical Missile System 

Teraz poznáme riziká, ktoré tí, ktorí sú oddaní predĺženiu záverečnej fázy impéria, podstúpia na obranu toho, čo už nie je obhájiteľné:všetky riziká sú prijateľné, pokiaľ sa držia moci. Budú riskovať ďalšiu svetovú vojnu, budú riskovať jadrové zničenie. 

V týchto dňoch veľa počúvame o izraelskej doktríne, známej ako Samsonova voľba, podľa ktorej by Izraelčania, ak by sa cítili v existenčnej hrozbe, použili svoj jadrový arzenál na to, aby so sebou stiahli svet. . 

Existuje viac-menej široký spôsob, ako pochopiť rozhodnutie Spojených štátov povoliť použitie rakiet dodaných Západom proti ruským cieľom. Je to čiastočne otázka prechodnej politiky a čiastočne otázka dynamiky neskorej imperiálnej ideológie. Zvážme oboje. 

Je to určite tak, ako minulý týždeň zdôraznil Joe Lauria v Consortium News, že extrémna bezohľadnosť rozhodnutia USA povoliť použitie rakiet dodaných Západom proti ruským cieľom odráža zlomyseľné odhodlanie tímu neúspešného prezidenta, ktorý sa chystá opustiť úrad, podkopať ohlásený zámer novozvoleného prezidenta Trumpa ukončiť vojnu na Ukrajine. 

Aj tak sa nedá pochopiť, ako by udelenie povolenia Kyjevu na použitie rakiet západnej výroby (so západnými armádami) proti Rusku mohlo zmeniť Trumpove zámery. Jediný spôsob, ako by takýto krok mohol fungovať, je vyprovokovať Rusko k oveľa väčšej a oveľa nebezpečnejšej vojne. To nás privádza späť k jasnému bodu: žiadne riziko nie je príliš veľké, ak jeho podstúpenie predĺži dlhý americký útok na Rusko v mene americkej nadradenosti. 

Je tu aj žalostná túžba Joea Bidena zachovať si svoje „dedičstvo“. Biden bol hlupák, ktorý sa nedá opísať slovami, keď sa rozhodol podmaniť si Ruskú federáciu ako projekt, ktorým by sa jeho meno zapísalo do učebníc dejepisu. 

Toto je ďalšia prehratá vojna: Bidenovo „dedičstvo“ leží v troskách ešte predtým, ako by po sebe zanechal čo len jedno. Muž zo Scrantonu bude spomínaný na základe zlyhaní, nebezpečenstiev a neporiadkov, ktoré po sebe zanecháva, ako na najhoršie výkonného prezidenta v povojnovej americkej histórii. 

Pred nejakým časom sa Rusi začali odvolávať na „Bidenov kolektív“, aby vzali do úvahy skutočnosť, že neexistuje spôsob, ako zistiť, kto robí politické úsudky a rozhodnutia bežne pripisované „prezidentovi“, „pánovi Bidenovi“ alebo „Bielemu domu“. 

Niekto by si mohol myslieť, že by bolo neuveriteľne nezodpovedné od demokratov a celého Capitol Hill s nimi, keby nechali Spojené štáty bez schopného prezidenta, ale navrhnime prehodnotiť: 

Aj keď bolo určite nezodpovedné nechať Oválnu pracovňu v stave, v akom bola mnoho mesiacov, ak nie rokov, je to úplne uveriteľné vzhľadom na rozsah, v akom Deep State (štát národnej bezpečnosti, ak máte chuť) teraz riadi politiku USA, ak aj nie celkom otvorene, ale takmer. 

Pokiaľ vieme, na objasnenie tohto bodu minister zahraničných vecí Blinken, poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, William Burns, riaditeľ CIA a niekoľko ďalších tvoria malý kruh, ktorý viedol americkú politiku počas väčšiny Bidenovho prezidentského funkčného obdobia, nezávisle aj prostredníctvom jeho súhlasu. 

Vonkajší kruh so sídlom na Pennsylvania Avenue 1600, ale s menšou operačnou právomocou, by zahŕňal osobnosti ako Samantha Power, ktorá vedie Agentúru pre medzinárodný rozvoj, Avril Hainesová, riaditeľka národnej spravodajskej služby a minister obrany Lloyd Austin. 

Toto je „kolektívny Biden“, tak dobre vytvorená ilúzia. Pozrite sa na jeho členov a je mnoho ďalších, ktorých nie sú menovaní. Sú to praefecti, prokurátori a konzuli impéria. Nemajú záujem o politiku a nechcú mať nič spoločné s občianstvom. Impérium je ich ideológia a oni sa venujú výlučne rozširovaniu jeho moci. 

A práve títo viac-menej vzdialení aparátčikovia tvoria kolektívneho Bidena a ktorí sú ešte ľahostajnejší k nadmernému riskovaniu v porovnaní so slabou postavou, za ktorou riadia záležitosti impéria. 

Ako mnohí pozorovali po tom, čo Rusko pred dvoma rokmi a deviatimi mesiacmi začalo intervenciu na Ukrajine, Joe Biden začal vojnu, ktorú si nemôže dovoliť prehrať. Joe Biden sa však o niekoľko týždňov uspokojí so svojou Corvette a slnečnými okuliarmi. 

Deep State má v tejto chvíli v stávke oveľa, oveľa viac, dá sa povedať, nie menej ako dlhovekosť amerického impéria. A ľudia, ktorí ho tvoria, sú tí skutoční porazení, ktorí si nemôžu dovoliť prehrať. 

V tejto chvíli nie je možné vedieť, čo sa stane teraz, keď Spojené štáty s Veľkou Britániou v závese povolili raketové útoky dlhého doletu. 

Okrem iného nevieme, ako bude Deep State zvládať úsilie, ktoré by Trump mohol vynaložiť na ukončenie vojny. Títo ľudia podkopali jeho plány na zlepšenie vzťahov s Moskvou počas jeho prvého funkčného obdobia, to si musíme pamätať. 

Rozsah zúfalstva, zdieľaného medzi Deep State a Bidenom, odchádzajúcim politikom, je však veľmi jasný. Bidenov kolektív údajne neinformoval Pentagon pred rozhodnutím o raketách. Zároveň oznámil plány na dodávku protipechotných mín do Kyjeva, ktoré odfúknu nohy bojovníkom a zmrzačia deti, ktoré na ne narazia o roky alebo desaťročia neskôr. 

Mierne povedané, toto nie je správanie politickej kliky, ktorá je presvedčená, že má svoj vlastný osud pod kontrolou. 

Veľa sa hovorilo o hypersonickej rakete s názvom Oreshnik, ktorú ruská armáda vypálila na ukrajinské zariadenie obranného priemyslu v ukrajinskom meste Dnepropetrovsk minulý štvrtok, deň po tom, čo Kyjev vypálil salvu britských rakiet Storm Shadow na Rusko. V západných médiách sa objavili výkriky, že „Putinovo Rusko“ sa opäť vyhrážalo, že sa uchýli k jadrovému útoku. 

Niet pochýb o nezvyčajnej, ak nie bezprecedentnej sile Oreshnika. Podľa prvých tlačových správ to vyvolalo výbuchy, ktoré trvali tri hodiny. A v skutočnosti môže niesť jadrovú hlavicu. 

Nie je možné stotožniť sa však s prevládajúcim výkladom prvého nasadenia Orešnika, rovnako ako so žiadnym z predchádzajúcich prejavov o údajných hrozbách Ruska, že sa tak stane s jadrovým jadrom. Posolstvo, ktoré mohol Kremeľ veľmi dobre napísať kriedou na trup Orešniku, je možné zhrnúť ako: 

Pripomíname vám, že na oboch stranách sme jadrové mocnosti. Dovoľte nám vniesť trochu zdravého rozumu do slepej uličky, do ktorej ste nás priviedli. 

Televízny prejav prezidenta Vladimira Putina minulý štvrtok večer podporuje túto interpretáciu. Zatiaľ čo na Ukrajinu bude pravdepodobne vypustených viac Orešnikov, ciele, ako napríklad minulý štvrtok, sa budú vyberať na základe ich vojenských zásluh a Rusko sa bude naďalej držať rozmiestňovania rakiet krátkeho alebo stredného doletu na akékoľvek miesto mimo Ukrajiny, v závislosti od toho, čo urobia Spojené štáty ďalej. 

Ako zvyčajne, ruský líder zaujal dlhodobý pohľad, ako by sme mali všetci a umiestňuje ruskú reakciu na krízu, ktorú práve vytvorili Spojené štáty a Británia, do historického kontextu dlhého zoznamu zrád Západu v období po studenej vojne. 

„Nebolo to Rusko, ale Spojené štáty, ktoré zničili medzinárodný bezpečnostný systém,“ povedal Putin. 

Glenn Diesen, ruský redaktor pre globálne záležitosti a jeden z najmúdrejších hláv v podobných otázkach, minulý týždeň uverejnil článok, v ktorom tvrdil, že Západ „prekročil hranicu medzi zástupnou vojnou a priamou vojnou“. V ňom Diesen položil otázku, ktorú má teraz na mysli každý: 

„Ako zareaguje Rusko? Na eskalačnom rebríku je ešte niekoľko krokov, kým stlačíte jadrové tlačidlo. Rusko môže zintenzívniť útoky na ukrajinské politické ciele a infraštruktúru, zaviesť severokórejské jednotky, ktoré boli pravdepodobne určené ako odstrašujúci prostriedok v takejto situácii, zaútočiť na prostriedky NATO v Čiernom mori a logistické centrá v Poľsku alebo Rumunsku, zničiť satelity, používané na útoky na Rusko alebo zaútočiť na vojenské prostriedky USA/NATO v iných častiach sveta pod zámienkou, že umožní iným krajinám brániť sa.“ 

Nepoznáme pravdepodobnosť alebo nepravdepodobnosť ktorejkoľvek z týchto prognóz. Zdá sa však, že Bidenov kolektív a národný bezpečnostný aparát, ktorý ho podporuje, mohli dostať Kremeľ do akéhosi začarovaného kruhu. 

Pokiaľ bude Rusko uplatňovať zdržanlivosť, ktorú teraz prejavuje – povedzme dovtedy, kým Putin a jeho minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zostanú štátnikmi v miestnosti – Spojené štáty a ich klienti ako Británia pravdepodobne posunú svoju provokačnú kampaň k ďalšiemu kroku, ďalšiemu kroku a tak ďalej.Toto je dlhá cesta k americkej verzii Samsonovej možnosti. 

A ak je jediným spôsobom, ako zastaviť tieto provokácie, reagovať na ne tak, ako to zamýšľa Západ, teda eskalácia do stavu rizika, ktorý by žiadny štátnik so zdravým rozumom nepovažoval za prijateľný, Ruská federácia by sa mohla ocitnúť v rovnakej vojne, ktorej dlhé roky odolávala vstúpiť. Krátka cesta k možnosti Samson. 

Môžeme „poďakovať“ Joeovi Bidenovi za to, že viedol svet do tohto nebezpečného obdobia. Nemyslíme si však, že Biden je dosť diabolsky múdry na to, aby to urobil sám. A to je to, čo by nás malo najviac znepokojovať. 

Zdroj: Consortium News, Controinoformazione 

https://consortiumnews.com/it/2024/11/25/opzione-patrick-lawrence-bidens-sansone/ 

Preklad: Dana Bystrická 

Visited 262 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás