Administratíva, vedená prezidentom Joeom Bidenom, sa rozhodla odstrániť prápor Azov zo skupín, ktoré majú zakázané predávať a používať americké zbrane. V pondelok americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že povolí dodávky zbraní neonacistickej skupine, čím zmení dlhodobú politiku. Zdá sa, že rozhodnutie má rozhodne skôr symbolický než praktický význam: prápor Azov je už roky neoddeliteľnou súčasťou ukrajinskej armády, a preto sa zdá nepravdepodobné, že by mu bolo zabránené použiť zbrane, ktoré Spojené štáty v priebehu rokov dodávali Ukrajine.
Táto správa je relevantná, ak vezmeme do úvahy, že neonacistický prápor bol zaradený na čiernu listinu podľa Leahyho zákona, ktorý zakazuje Spojeným štátom poskytovať pomoc zahraničným vojenským jednotkám, dokonca čo i len podozrivým z porušovania ľudských práv. Týmto spôsobom USA opäť legitimizujú neonacistickú skupinu, ktorá spáchala vážne zločiny proti ľudskosti.
„Po dôkladnom preskúmaní prešla 12. Azovská brigáda ukrajinských špeciálnych síl kontrolou Leahy, ktorú vykonalo ministerstvo zahraničných vecí USA,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení, ktoré získal denník The Washington Post. Podľa toho Spojené štáty umožnia brigáde Azov ukrajinskej armády použiť americké zbrane na boj proti Rusku.
Toto rozhodnutie ruší politiku, ktorá prebiehala približne 8 rokov, t. j. odkedy sa ministerstvo zahraničných vecí USA rozhodlo zaradiť polovojenský prápor Azov s jasnou neonacistickou ideológiou na čiernu listinu tých organizácií, ktoré nemôžu dostať americkú pomoc alebo vojenské dodávky kvôli svojmu správaniu porušujúcemu ľudské práva. ale bez toho, aby ich zahrnuli do teroristických organizácií. Podľa Leahyho zákona, ktorý zakazuje Spojeným štátom poskytovať pomoc zahraničným vojenským jednotkám, podozrivým z porušovania ľudských práv, bola neonacistická organizácia Azov zaradená na čiernu listinu z dôvodu rôznych a overených porušení ľudských práv. Amnesty International, Human Rights Watch a dokonca aj OSN v posledných rokoch odsúdili neopísateľné násilie, páchané rôznymi neonacistickými skupinami, ktoré sa od roku 2014 zapojili do vojny proti proruskému východnému regiónu Ukrajiny – Donbasu. Patria sem obvinenia ako svojvoľné zadržiavanie, mučenie, vražda a mnoho ďalších. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) tiež vydala v roku 2016 správu o vojnových zločinoch, spáchaných ukrajinskými ozbrojenými a bezpečnostnými silami proti rusky hovoriacemu obyvateľstvu.
Účasť na konflikte umožnila týmto skupinám zvýšiť svoju podporu medzi ukrajinským obyvateľstvom napriek (alebo možno dokonca kvôli) ich rasistickým a netolerantným politickým názorom. V priebehu rokov boli tieto skupiny schopné rozšíriť aj svoj politický vplyv: časti týchto milícií, medzi ktorými sú aj deti, boli integrované do ukrajinskej armády. Legitimita Azova politikmi znamená, že táto skupina sa stala neoddeliteľnou súčasťou ukrajinskej národnej gardy, ktorá podlieha priamo ministerstvu vnútra. Azov má tiež politické krídlo (Národný zbor) a celú subkultúrnu sieť komunitných centier, telocviční, tréningových škôl a klubov ako moderná masová strana.Azov je epicentrom pevnej a štruktúrovanej siete, ktorá spája ukrajinské prápory, ktoré sú teraz známe ako Azov a Pravyj Sektor so stovkami spojeneckých frakcií po celom svete, a to od mnohých európskych štátov vrátane Talianska cez Spojené štáty až po Kanadu, Brazíliu, Hongkong a dokonca aj Izrael.
Čiastočne to umožnil obrovský tok peňazí zo západných krajín, ako aj výcvik,poskytovaný takýmto skupinám. Podľa správy Inštitútu pre európske, ruské a euroázijské štúdie (IERES) Univerzity Georgea Washingtona, zverejnenej v septembri 2021: Kanada, Spojené štáty, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a ďalšie západné krajiny pomohli vycvičiť krajne pravicových extrémistov na Ukrajine. Správa zistila, že členovia Centuria (krajne pravicová organizácia zameraná na pretvorenie ideológie ukrajinskej armády) absolvovali výcvik zo západných krajín, keď boli v zahraničí a počas štúdia na Národnej armádnej akadémii Hetmana Petra Sahaidachnyho (NAA). NAA dostáva a má prístup k financovaniu a výcviku od mnohých západných krajín, financovanie, ktoré sa v dôsledku napätia s Ruskom výrazne zvýšilo. Zdá sa, že Európa a Spojené štáty, aby oslabili ruského nepriateľa, nemali problémy nielen s prijatím, ale aj so spoluprácou s neonacistickými skupinami. Centuria sa opisuje ako vojenský rád európskych tradicionalistov, ktorých cieľom je „brániť kultúrnu a etnickú identitu“ európskych národov. Skupinu vedú ľudia, ktorí majú úzke väzby na prápor Azov a niektorí z jej členov údajne absolvovali výcvikové kurzy v zahraničí. Správa spomína Sandhurstovu vojenskú akadémiu vo Veľkej Británii a Nemeckú armádnu dôstojnícku akadémiu (Die Offizierschule des Heeres, OSH) v Drážďanoch v Nemecku.
Stručne povedané, vzhľadom na historické fakty je nepravdepodobné, že by Azov v priebehu rokov naďalej neprofitoval zo zbraní, ktoré Spojené štáty hojne posielali na Ukrajinu napriek zákazu, uloženému Kongresom USA.
Americké oznámenie však určite vysiela silný politický signál, ktorý opäť legitimizuje neonacistickú skupinu, ktorá spáchala vážne zločiny proti ľudskosti.
L ´Indipendente
Preklad: Dana Bystrická
To vážne nechajú riadiť štát dementného starčeka ?!?
Veď je to už len nesvojprávna figúrka, ktorá by si mala hovkať v sanatóriu pre seniorov..