Tridsaťsedem členov amerického Kongresu v roku 2024 zobchodovalo akcie obranného priemyslu v hodnote miliónov dolárov. Samozrejme, budú podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako to bude potrebné“.
Bol to skvelý rok pre washingtonských senátorov a kongresmanov, ktorí v roku 2024 investovali svoje peniaze do akcií obranného priemyslu. Niet divu: Vojny na Ukrajine a na Blízkom východe spôsobili, že akciové trhy obranných spoločností vystrelili rýchlosťou svetla a americkí zákonodarcovia dostali príležitosť pridať milióny dolárov do rodinných rozpočtov. To druhé sa berie doslovne. Keďže nákupy alebo predaje akcií politikmi kričia podozrením z obchodovania s dôvernými informáciami (ak niekto vie, čo bude ďalšia vojna vo Washingtone, dodávky zbraní a kroky vojenského rozvoja, ktoré spoločnosti dostanú najtučnejšie kontrakty), „transparentne“ zverujú svojim rodinným príslušníkom praktickú realizáciu transakcií na burze.
Minulý rok najmenej 37 členov Kongresu (alebo ich blízkych príbuzných) obchodovalo s akciami obrany, dokonca aj na úrovni stredných škôl. Podľa správy, založenej na údajoch Responsible Statecraft zákonodarcovia obchodovali s akciami obranných spoločností v hodnote 24 až 113 miliónov dolárov, ktoré sú na zozname 100 najlepších spoločností Pentagonu. Zaujímavosťou tohto príbehu je, že značný počet týchto politikov je tiež členmi výboru pre obranu alebo zahraničné veci, čo znamená, že mali a stále majú spravodajské informácie, ktoré im uľahčili rozhodovanie o tom, do ktorých spoločností sa oplatí investovať peniaze, aby dosiahli čo najväčší zisk.
Najneomylnejším čuchákom v Kongrese bol prominentný zástanca nekonečného pokračovania vojny na Ukrajine, demokratický poslanec Josh Gottheimer, ktorý obchodoval s cennými papiermi v hodnote 22 miliónov dolárov od spoločností, ktoré okrem iného vynikali v dodávkach zbraní pre vojnu na Ukrajine. Získal tiež značnú časť akcií Microsoftu, a to nie, keď sa rozhodol: spoločnosť len v roku 2023 dodala softvér a cloudové služby ministerstvu obrany za 414 miliónov dolárov, a to pokračovalo aj minulý rok, kým nebolo oznámené protimonopolné vyšetrovanie proti spoločnosti.
Gottheimer, ktorý sedí vo výbore pre spravodajstvo, financie a národnú bezpečnosť v rovnakom čase, očividne presne vedel, kam investovať. Politik je nielen majstrom obchodovania s dôvernými informáciami, ale aj odklonu. Keď vzrástlo podozrenie, že využíva informácie, ktoré nikto iný nepozná na ziskové investície, Gottheimer jednoducho odpovedal, že správu svojich financií zveril špecializovanej spoločnosti, ktorú mohol vidieť len zo svojich bankových účtov, že sa mu darí, inak „doslova netušil, čo robí.“
Druhá na zozname je obľúbená americká politička prezidenta Zelenského Nancy Pelosiová, ktorá pôsobila ako predsedníčka Kongresu, kým republikáni nezískali väčšinu. Dovtedy a aj odvtedy bola horlivým zástancom vojny na Ukrajine, no okrem obvyklej rétoriky „Ukrajina bojuje za demokraciu“ profitovala aj finančne z vplyvu zúriacich konfliktov po celom svete na obranný priemysel.
Demokratickí členovia Snemovne reprezentantov USA chcú zakázať zákonodarcom obchodovať s akciami. Vo štvrtok bývalý predseda federálnej banky v Dallase Richard Fisher obvinil predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú a jej manžela Paula z obchodovania s dôvernými informáciami.
Pelosiová je už mnoho rokov podozrivá z obchodovania s dôvernými informáciami. Ako hovoria kritici, nikto v blízkosti Wall Street nemá taký bezchybný prehľad o tom, čo kúpiť alebo predať. V roku 2021 uskutočnila veľký nákup akcií Microsoftu dva týždne predtým, ako Pentagon oznámil, že so spoločnosťou uzavrie zmluvu v hodnote 22 miliárd dolárov. Koncom júla minulého roka predala cenné papiere Microsoftu v hodnote 1 milióna dolárov, čím sa vyhla bolestiam hlavy, ktorým čelilo protimonopolné vyšetrovanie začaté proti spoločnosti v novembri. Jej „slameným“ mužom je jej vlastný manžel, ktorý kategoricky popiera, že by s ním jeho manželka doma zdieľala informácie, ktoré by mu umožnili pridávať milióny dolárov ročne do rodinnej pokladnice v neférovej výhode.
Hoci Nancy Pelosiová ostro odmieta obvinenia z obchodovania s využitím dôverných informácií, jej meno sa natoľko prepletalo, že sa stalo symbolom nielen dodávok zbraní vojny na Ukrajine, ale aj neférového obchodovania s akciami. Vo februári minulého roka bol predložený v Kongrese návrh zákona, ktorý by zabránil členom a ich manželom obchodovať s akciami počas pôsobenia v predstavenstve. Len minulý rok Pelosiová pridala 38,6 milióna dolárov k svojim politickým platom prostredníctvom obchodovania na akciovom trhu, o ktorom tvrdila, že nemá nič spoločné s informáciami, ktoré by mohla využiť na nákup alebo predaj akcií skôr ako ktokoľvek iný.
Mandiner
Preklad: Dana Bystrická
Zavadzasjuca je v clanku terminologia „obranny priemysel“.
Ide o zbrojarsky priemysel, kde prebieha stale trasformacia hybridnych vojen aj budovanie zoldnierskych armad (Prince) Tadzikmi, Uiguri, pre Syriu a cinsku oblast . Ako je zbrojarsky priemysel subvencovany aj pri vojne na Ukrajine je poslednym prikladom. Nejde tu u anarcho-teroristickom usa o problematiku „serioznosti a moralky“!
us Zbrojarstvo ma hospodarsky podiel 40% a to nie je v topm zahrnuta hospodarska cast PROPAGANDY kam patri aj korumpovanie politikov „invegistativnych“ novinarov v zahranici, „mimovladky“ „klimateroristov“… ako sucast hybridnych vojen. Tie investicie politikov v zbrojarstve nie su prekvapenim a tematizovanie len sucast dalsej psyop.
Veru tak, krvavé americké paprčky sa nezastavia pred ničím.