VIDEO: TERAZ TAKTO: “Ruský plyn tu bude stále,” hovorí šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík

Predseda ÚRSO vytiahol šokujúce fakty o tom, koľko bude stáť naša zelená budúcnosť. „Na naplnenie cieľov Green Dealu musí Európa musí investovať 530 miliárd eur. A my ich nemáme,“ upozorňuje J. Holjenčík.

Dohoda o tranzite plynu medzi Ukrajinou a Ruskom vyprší na konci tohoto roku. To bude znamenať stopku pre ruský plyn.

“Trasa z východu na západ cez plynovod cez Slovensko je pre Slovensko výhodná a lacná. Opačná trasa nás bude stáť oveľa viac peňazí, pretože budeme na jej konci. Každá prepravná trasa má inú cenu, môže byť aj dvoj až trojnásobne vyššia, ako máme teraz,” konštatuje predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík a dodáva, že neodoberať ruský plyn nie je ekonomické, ale politické rozhodnutie.

Od cien plynu sa odvíjajú aj ceny elektriny.

“Len pre ilustráciu. Cena zemného plynu v USA je 6 eur za megawatthodinu, u nás je to 36 eur. Šesťnásobok. To sa nutne musí premietnuť do ceny elektrickej energie. A na tieto ceny vplývajú aj naše nezmyselné emisné povolenky. Niekto si tu vymyslel obchod s CO2, kupovanie emisných povoleniek, ktoré neviem komu a na čo slúžia, pretože praktický dopad na znižovanie CO2 nemajú žiadny. Európa si sama strieľa do kolena,” hovorí na rovinu šéf regulačného úradu a upozorňuje na fakt, že cenu energií zvyšujú aj zelené zdroje.

“V médiách sa hovorí, aká je výhodná cena elektriny z fotovoltov, aká je zelená elektrina lacná. No pravda to nie je. Cena elektriny z fotovoltiky je zhruba 90 eur za megawatthodinu. Fotovoltická elektráreň v našich podmienkach dokáže ročne produkovať elektrinu 1100 hodín do roka. Lenže rok má 8760 hodín. Tých 7600 hodín musíme vyrábať elektrinu z niečoho iného. Priemerná cena z jadra je na úrovni ani nie 50 eur. Takže aké lacné sú zelené energie? Nemám proti nim nič, ale stavajme ich tam, kde to využijeme. A spotrebujme tú elektrinu v mieste, kde sa vyrobí, aby sme ju neprepravovali tisíce kilometrov. Lebo to sú náklady, ktoré sa musia premietnuť do ceny. Toto si EÚ musí uvedomiť,” hovorí J. Holjenčík.

O stovkách miliárd, ktoré Európa potrebuje na to, aby naplnila nereálne zelené ciele, o firmách, ktoré obchádzajú sankcie a nakupujú ruský plyn a ropu, aby nám ho potom bez “ruskej nálepky” predávali drahšie, ale aj o tom, o koľko sa slovenským domácnostiam predraží nadchádzajúca zima hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík.

Video:

Zdroj: TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou

Visited 116 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás