Diskusia na palete s predsedom strany Domov národná strana Pavlom Slotom. Predčasom sa jeho strana pridala k inciatíve Slovenského hnutia obrody na vypísanie referenda, aby Slovenská republika prestala uplatňovať sankcie proti Ruskej federácii, ktoré preukázateľne poškodzujú našu ekonomiku. Hoci plebiscit podporujú spomenuté politické subjekty, ide o občiansku iniciatívu, ktorú podporuje napríklad Združenie slovenskej inteligencie, ekonóm a prognostik Peter Staněk či bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Slota informoval, že v súčasnosti už petičný výbor eviduje vyše 300-tisíc podpisov občanov. Napriek tomu, že referendum má na Slovensku iba odporúčací charakter, verí, že v prípade jeho úspešnosti dá vláde silný mandát na rokovanie v Bruseli o neuplatňovaní sankcií zo strany SR. Tiež dúfa, že počas referendovej kampane nebude prezident Peter Pellegrini odhovárať ľudí od účasti na ňom podobne ako jeho predchodkyňa Zuzana Čaputová.
Diskusia pokračovala v téme vplyvu sankcií na európsku ekonomiku. Podľa odhadov dosahujú straty zo sankcií a straty z odmietnutia spolupráce s Moskvou približne 1,5 bilióna eur. Európska únia preto plánuje obrovské prezbrojenie v hodnote 800 miliárd eur, čím chce oživiť stagnujúcu ekonomiku zničenú vplyvom sankcií a Green Dealu a zároveň pripraviť pôdu pre vojenský konflikt s Ruskom. Podľa Slotu môže takýto vývoj dospieť až k tretej svetovej vojne. Je to dôsledok toho, že Leyenovej ”Hitlerjugend je dnes už dospelý a riadi EÚ,” povedal a položil si otázku, či sa lídri únie nepoučili z histórie. Upozornil, že EÚ míňa na zbrojenie desaťkrát viac ako “zlé” Rusko, ktoré je Západom označované za hrozbu pre mier. Je presvedčený, že EÚ i NATO čaká zánik.
Venoval sa aj ďalšej aktuálnej téme súvisiacej s Ruskom i Ukrajinou – očakávaným mierovým rokovaniam. Rusko bude v rámci mierového riešenia konfliktu na Ukrajine požadovať, aby akákoľvek dohoda obsahovala „železobetónové bezpečnostné záruky“ vrátane neutrálneho štatútu Ukrajiny. Vyhlásil to námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško. Moskva tiež odmieta rozmiestnenie zahraničných vojenských kontingentov (ani tzv. mierových misií NATO) na jej území s cieľom vytvárania vojenského tlaku na Rusko.
Slota verí, že Rusom že sa tieto záruky podarí vyrokovať, pretože po skúsenostiach s vierolomnosťou kolektívneho Západu neustúpia zo svojich požiadaviek. Takisto poznamenal, že plánovaná “strategická porážka” Ruska vo vojne na Ukrajine sa nekoná – naopak, strategickú porážku už dávno utrpela EÚ a banderovský režim na Ukrajine. S tým súvisí aj nedávna Slotova cesta do Moskvy, kde sa zúčastnil medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Čas našich hrdinov. Prezentoval tam svoj autorský dokument o konflikte na Donbase. Okrem iných sa tam stretol aj s filozofom a politikom Alexandrom Duginom.
Navštívil tiež Štátnu dumu, na pôde ktorej sa rozprával aj o Rusínoch na Slovensku i Ukrajine, kde ich utláča banderovský režim. Slota v spojitosti s tým uviedol, že Slováci by sa mali otvorene hlásiť k Podkarpatskej Rusi, ktorá kedysi v rámci Česko-Slovenska patrila k slovenskému územiu. Keď si Trump nárokuje na Grónsko či Panamský prieplav, a Maďari si robia nároky na slovenské územie, ktoré nazývajú Felvidékom, my podľa jeho slov môžeme žiadať späť Podkarpatskú Rus. Podotkol, že po roku 1989 obyvatelia Podkarpatskej Rusi spísali petíciu, žiadajúcu opätovné pripojenie k ČSFR, vtedajší prezident Václav Havel to však odmietol. Slota si myslí, že by bolo namieste usporiadať na túto tému na spomenutom území referendum.
Viac vo videu:
Zdroj: Diskusia na palete
Ja dôrazne žiadam, aby sa tu konečne prestal šíriť ten nezmysel, že referendum „má len odporúčací charakter“.
Vážení, naštudujte si veci pred tým, než začnete také niečo drístať.
Presne tak, čistá pravda.