Diskusia na palete s bývalým ministrom školstva, politológom a vysokoškolským pedagógom Jurajom Draxlerom. Úvod rozhovoru patril aktuálnej svetovej udalosti č. 1 – presvedčivému víťazstvu Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Z hľadiska zahraničnej politiky zdôraznil najmä jeho odlišný prístup k Ukrajine a Rusku ako doterajší prezident a politici Demokratickej strany, v dôsledku čoho zrejme príde k významným zmenám v postojoch USA k vojne na Ukrajine. Iný je prípad konfliktu na Blízkom východe, pretože Trump je silným spojencom Izraela. Draxler je však skeptický k očakávaniam, že príde k veľkým zmenám v doterajšom fungovaní amerického hospodárstva.
Pripomenul, že súčasná slovenská vláda by mala po politickej zmene v Bielom dome nastaviť konštruktívne vzťahy s Washingtonom, keďže už naznačila, že má záujem aktívne vstupovať do procesov vedúcich k skončeniu rusko-ukrajinského konfliktu. Ide tiež o otázku dodávok zemného plynu a ropy, kde dnes čelíme komplikáciám z ukrajinskej strany. Máme ekonomické záujmy aj na samotnej Ukrajine, kde by sme sa mohli podieľať na rekonštrukcii vojnou zničenej krajiny.
Konflikt sa podľa neho tak či tak vyčerpáva a očakáva, že už v zime príde k príprave mierových rozhovorov. Ironicky dodal, že niekomu možno aj vyhovuje víťazstvo Trumpa, pretože sa očakávané skončenie vojny na Ukrajine dá teraz “zhodiť naňho”. Aj keby pri moci v USA zostali demokrati, je presvedčený, že by boli nútení hľadať riešenia ako skončiť vojnu, pretože ukrajinská armáda už nie je schopná zastaviť postup ruských síl.
Rozhovor pokračoval glosovaním slovenskej vnútropolitickej scény. Myslí si, že konlikt poslancov Národnej koalície a SNS bude chcieť vládna koalícia vyriešiť radikálne, čoho dôsledkom môže byť i prerozdelenie ministerstiev, nevylučuje však ani dlhšiu krízu. Vláda by v prvom rade mala napĺňať svoje programové vyhlásenie a občania očakávajú, že ich život sa bude zlepšovať. Kuloárne informácie o presune ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na post predsedu NR SR, odchode ministerky hopodárstva Denisy Sakovej na rezort vnútra a obsadenie jej doterajšieho miesta Tomášom Tarabom nechcel komentovať.
Na otázku, čo hovorí na “ohlušujúce ticho” médií po odsúdení exprezidenta Andreja Kisku za daňový podvod, odpovedal, že sa dalo očakávať, že médiá, ktoré boli jeho fanúšikmi, prijmú spomenutú skutočnosť s rozpakmi. Niektoré dokonca jeho konanie ospravedlňovali a boli by radi, keby sa na túto správu o pár dní zabudlo. Kiska je podľa jeho slov smutný politický príbeh, pretože začínal s pomerne veľkou podporou obyvateľstva, no rýchlo svoj politický kapitál “prešustroval”. Pripomenul jeho rétoriku, ktorá “akoby bola napísané niekde inde”. Škandalózny bol aj jeho výrok, že Slovenská republika je mafiánsky štát. “Takéto slová si hlava štátu nemôže dovoliť vysloviť,” podotkol. Ako doplnil, daňový podvod, za ktorý bol podmienečne odsúdený, uskutočnil vedome a niečo také je neospravedlniteľné.
Komentoval aj nedávnu kauzu, spojenú s bratislavským gymnáziom, kde sa študenti v rámci halloweenskej párty prezliekli za dôchodcov nesúcich trasparent s nápisom “Ja milujem Fica”, na čo časť verejnosti rozhorčene reagovala na sociálnych sieťach a záležitosť kritizoval aj šéf Jednoty dôchodcov či minister vnútra. Dodal, že nie je priateľom sviatkov importovaných zo zahraničia, ktoré nie sú súčasťou našej kultúrnej tradície a nesúhlasí ani s ich politickým zneužívaním. Na druhej strane si myslí, že nie je potrebné s rozhorčením komentovať každú podobnú spoločenskú udalosť.
K rozhovoru premiéra Roberta Fica pre ruskú štátnu televíziu povedal, že ju vníma v kontexte toho, že SR sa uchádza o to, aby v blízkej budúcnosti hrala úlohu pri budúcich mierových rokovaniach a aby ruským občanom ukázal, že je pripravený konštruktívne sa zapojiť do týchto procesov. Ku kritike Ficovho televízneho vystúpenia zo strany českého premiéra a predsedníčky českého parlamentu poznamenal, že v Českej republike sú dnes pri moci skôr politickí aktivisti, než reálni politici. Ako pokračoval, zasahovať týmto spôsobom do vnútorných vecí susedného štátu sa nepatrí. Rovnako odsúdil výrok britského veľvyslanca na Slovensku na Ficovu adresu. Cestu premiéra do Číny, ktorá mala predovšetkým ekonomický charakter, považuje za správny krok v rámci zahraničnej politiky “na všetky svetové strany”.
Obsahom rozhovoru s exministrom školstva bola okrem iného aj mediálna situácia na Slovensku, keď vláda od začiatku volebného obdobia čelí permanentným útokom zo strany mainstremu a nemá adekvátny priestor na objektívne informovanie o svojej činnosti. Problémom je podľa jeho slov najmä stagnujúca situácia okolo verejnoprávnych médií, kde sa situácia oproti minulosti napriek legislatívnym krokom a odchodom bývalého vedenia prakticky nezmenila. Je presvedčený, že by malo nastať “čistenie mediálneho prostredia”, čím má na mysli nastavenie prísnejších pravidiel fungovania médií a nastavenie zrkadla mediálnemu prostrediu.
Viac vo videu:
Zdroj: Diskusia na palete – YouTube