B. Susko chce pre audit pri dotáciách zvolať Radu vlády SR pre ľudské práva
Bratislava 4. septembra (TASR) – Šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) chce pre výsledky auditu pri dotáciách v oblasti ľudských práv zvolať Radu vlády SR pre ľudské práva. Urobiť tak plánuje po ukončení celého procesu. Poukázal na to, že audit odhalil manipulácie a porušenie zákona pri prideľovaní dotácií. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády.
„Tento systém bol netransparentný,“ povedal s tým, že niektoré mimovládne organizácie boli uprednostňované. Medzi nimi sa mali podľa jeho slov nachádzať aj organizácie prepojené na rodinu lídra opozičného Michala Šimečku. Upozornil na podozrenia z manipulácie.
V súvislosti s dotačnou výzvu, za ktorou stál rezort spravodlivosti, skritizoval Susko aj exministerku Máriu Kolíkovú. „Ja vyzývam pána Šimečku a pani Kolíkovú, aby sa k tomu vyjadrili a aby sa ospravedlnili subjektom, ktoré na ich úkor nemuseli byť úspešné,“ dodal.
Výsledky auditu plánuje rezort spravodlivosti po ukončení celého procesu zverejniť. Susko zdôraznil nezávislosť auditu. „Proces a výsledky auditu bol nezávislý, nerobil ho ani Robert Fico, ani Boris Susko,“ dodal.
Ministerstvo spravodlivosti SR vo februári informovalo o zrušení dotačnej výzvy na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 s alokáciou 769.500 eur. Rezort mal podozrenia z manipulácie pri výbere úspešných žiadateľov o dotácie. Dotačný mechanizmus preto podrobil auditu. Opozícia zrušenie výzvy kritizovala. Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková odmietla tvrdenia o manipulácii pri prideľovaní dotácií. Vyzvala na zverejnenie výsledkov auditu.
B. Susko rešpektuje utorkové rozhodnutie ŠTS v prípade Dušana K.
Bratislava 4. septembra (TASR) – Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. Ten ho v utorok (3. 9.) uznal za vinného.
„Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Podľa mojich vedomostí ešte prebieha trestné stíhanie vo veci zneužitia právomocí verejného činiteľa s ohľadom na manipulácie vyšetrovania alebo manipulácie s dôkazmi pri vyšetrovaní práve aj v tomto prípade, takže ešte sa môžeme možno dočkať aj nejakých prekvapení, uvidíme, ako bude proces pokračovať,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády.
Šéf rezortu spravodlivosti zdôraznil, že dovolanie v tomto prípade nedával. „Ja som podal dovolanie v úplne inom prípade ako tomto, takže ja by som tieto dve veci vôbec nespájal,“ dodal.
Samosudca Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, uznal v utorok Dušana K. za vinného. Od uloženia súhrnného trestu upustil. Obžaloba ho vinila zo zločinu prijímania úplatku. V roku 2016 mal v špeciálne upravenej knihe prijať 50.000 eur za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaný sa voči nemu odvolal, rozhodovať tak bude Najvyšší súd SR.
Susko: Drobná kriminalita narástla od začiatku roka, nesúvisí s trestnou novelou
Bratislava 4. septembra (TASR) – Nárast drobnej kriminality bol zaznamenaný na Slovensku už od začiatku roka, respektíve z predchádzajúceho roka. Nesúvisí preto s novelizáciou trestných kódexov, ale skôr s infláciou či migráciou. Vyhlásil to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Vyplýva to podľa neho z komunikácie s jednotlivými zväzmi obchodu.
„Komunikujeme s jednotlivými zväzmi obchodu. Z komunikácie vyplýva, že nárast drobnej kriminality je už od začiatku roka, respektíve už z predchádzajúceho roka, čiže vôbec nesúvisí s novelizáciami trestných kódexov, súvisí skôr s infláciou, respektíve migráciou. To nám potvrdzujú aj čísla za ostatné obdobie odsúdených zahraničných páchateľov, ktorých máme, ktorý násobne stúpol oproti predchádzajúcim obdobiam,“ uviedol Susko novinárom po stredajšom zasadnutí vlády. Štatistiky za posledné obdobie zatiaľ ministerstvo vnútra nemá, preto presnejšie informácie nevie ani Susko.
Minister pred dvomi týždňami avizoval, že rezort spravodlivosti požiadal ministerstvo vnútra o dáta z hľadiska policajnej štatistiky. Povedal tiež, že nárast drobnej kriminality sa nemôže spájať s novelou trestných kódexov, pretože zatiaľ neexistujú dáta, ktoré by mohli potvrdiť súvis.
Opozičné strany v auguste upozorňovali na nárast kriminality po zmene v trestných kódexoch. Úprava podľa nich zvyšuje motiváciu kradnúť. Tvrdenia o náraste krádeží šéf rezortu spravodlivosti odmietol. Poukázal na to, že efekt novej legislatívy na mieru kriminality ešte nie je možné vyhodnocovať.
Zdroj: TASRTV, TASR