M. Šutaj Eštok: Slováci by mali byť informovaní o pôvode predávaných potravín
Bratislava 13. februára (TASR) – V roku 2023 sa z krajín mimo EÚ doviezla vyše miliarda potravín, pričom v roku 2013 to bolo 500 miliónov. Slováci by mali byť informovaní o pôvode predávaných potravín, preto sa koaliční poslanci zo strany Hlas-SD spolu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou zapojili do európskej iniciatívy proti falošným potravinám. Vo štvrtok to uviedol na tlačovej konferencii minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
„Ako jediná parlamentná strana sme sa rozhodli zorganizovať výzvu na širokú podporu európskej občianskej iniciatívy s názvom jeden milión podpisov proti falošným potravinám. Ide o iniciatívu na presadenie takých zmien v rámci európskej legislatívy, ktoré zabránia utajovaniu pôvodu potravín aj utajovaniu informácií o tom, kde tieto potraviny, ktoré konzumujú aj naše deti, boli spracované,“ povedal Šutaj Eštok.
Obchody podľa neho v súčasnosti ponúkajú len 67 % slovenských vajec a takmer polovica minerálnych vôd sa na Slovensku predáva z iných krajín. Touto iniciatívou chce Hlas-SD podporiť najmä domácich výrobcov. Šutaj Eštok zdôraznil, že štát bude presadzovať právo na prístup k informáciám o potravinách, aby si ľudia mohli na obale výrobku prečítať, kde sa plodina vypestovala, rovnako by to malo byť dostupné aj na jedálnom lístku v reštaurácii.
Koaličný poslanec z Hlasu-SD Branislav Becík spresnil, že čím viac bude štát ľudí informovať o tom, čo dnes kupujú v obchodoch, tým viac budú vedieť o pôvode a kvalite potravín a siahnu častejšie aj po domácom a lokálnom výrobcovi. Europoslanec za Hlas-SD Branislav Ondruš doplnil, že vo februári 2023 na Slovensko prišlo denne okolo 800 až 1000 kamiónov s potravinami do veľkoskladov, pričom sa nedovážalo len citrusové ovocie, ale aj vajcia, bravčové mäso či zelenina, ktoré sa dajú vyprodukovať aj v domácich podmienkach. V jeseni minulého roka tento počet narástol na takmer 1500 kamiónov denne. V prípade pečiva je to ročne viac ako 5500 kamiónov.
„Určenie pôvodu potraviny, ale aj štátu spracovania je mimoriadne dôležitou informáciou aj preto, lebo na celom svete fungujú brutálne rozdielne pravidlá, ktoré ovplyvňujú to, akým spôsobom alebo aké technológie sa používajú pri spracovávaní potravín,“ uzavrel Ondruš. Dodal, že podporiť iniciatívu môžu Slováci prostredníctvom formulára na stránke www.milionpodpisov.sk.
M. Šutaj Eštok avizuje blížiacu sa dohodu v koalícii
Bratislava 13. februára (TASR) – Koalícia smeruje k dohode, ktorá by mala zabezpečiť väčšinu v Národnej rade (NR) SR. Avizoval to líder koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Hlas ponúkol podľa jeho slov Smeru-SD miesto podpredsedu vlády pre plán obnovy. Šutaj Eštok zároveň informoval o jeho rokovaniach s predsedom SNS Andrejom Dankom a nezaradeným poslancom parlamentu Rudolfom Huliakom.
„Vediem veľmi intenzívne debaty s pánom Dankom a rovnako aj s pánom Huliakom. Chcem veľmi oceniť konštruktívny prístup obidvoch pánov. Dovolím si povedať, že smerujeme k dohode s týmito reprezentantami politických síl v parlamente, k tomu, aby táto vládna koalícia mala zabezpečenú väčšinu,“ poznamenal.
Šutaj Eštok opakovane odmietol predčasné parlamentné voľby. Považoval by ich za rezignáciu na predvolebné sľuby. Potvrdil, že na rokovaniach o situácii v koalícii ponúkli Smeru-SD pozíciu podpredsedu vlády pre plán obnovy, kde je v súčasnosti Peter Kmec (Hlas-SD). „Veľmi dobre si uvedomujeme zodpovednosť za to, že traja poslanci opustili poslanecký klub Hlasu,“ uviedol.
Zároveň informoval o prebiehajúcich rokovaniach s poslancom Hlasu-SD Jánom Ferenčákom, ktorý patril k rebelujúcim. „Vzniesol určité personálne požiadavky,“ ozrejmil. Šutaj Eštok zároveň potvrdil, že s vylúčenými poslancami z Hlasu-SD Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom nediskutuje.
Koaliční predstavitelia rokujú o situácii v koalícii. Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizoval, že ak Hlas-SD a SNS do pondelka (17. 2.) nedosiahnu vnútrostranícku dohodu s poslancami a nezabezpečia obnovenie stálej vládnej väčšiny, navrhne prezidentovi Petrovi Pellegrinimu zmeny vo vláde. Líder koaličnej SNS v reakcii na to zverejnil otvorený list premiérovi, kde mu odkázal, že jeho riešenie krízy je hrubým porušením koaličnej dohody.
Koalícia mala na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Vlani však z klubu SNS vystúpili traja poslanci – Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík. Klub Hlas-SD v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom z SNS a Šalitroša a Migaľa zo strany vylúčili. Poslanci okolo Huliaka už skôr deklarovali pripravenosť pomáhať napĺňať koalícii programové vyhlásenie vlády. Poukazovali však na to, že rokovania ešte prebiehajú a závisí to od ich výsledku. Viacerí ministri pripustili zmeny vo vláde súvisiace so zmenami pomerov v Národnej rade SR.