Diskusia na palete s podnikateľom s nehnuteľnosťami a spolumajiteľom bratislavského hotela Carlton Erikom Mikurčíkom. S jeho menom sa už osem rokov spája kauza Carlton, v ktorej figuruje aj známa technologická firma ESET. Podľa neho ide o najväčšiu živú korupčnú kauzu na Slovensku. V roku 2017 pozval do projektu nadobudnutia komplexu hotela Cartlton ako investorov dvoch spolumajiteľov ESET-u Maroša Grunda a Rudolfa Hrubého, ktorí ho však onedlho podvodným spôsobom z projektu vytlačili. Udialo sa to za asistencie skorumpovaných zástupcov justície a mediálnej koordinácie s Denníkom N, ktorého vlastníkom je ESET. Hrubý Mikurčíkovi už dva mesiace po kúpe hotela začal naznačovať, že chce zmeniť štruktúru hlasovacích práv a vlastnícke podiely. Pre Mikurčíka to bol šok.
Počas rodinnej dovolenky v Španielsku ho nečakane kontaktovala redaktorka Denníka N Monika Tódová a opýtala sa ho, odkedy nie je konateľom hotela Carlton. Odvtedy sa Mikurčíkov život zmenil na “zlý sen”. Po návrate domov s manželkou zistili, že podpredseda bratislavského obchodného súdu Vladimír Sklenka s vyšším štátnym úradníkom Jurajom Kürtim na objednávku Mikurčíkových spoločníkov z ESET-u uskutočnili podvodný prepis v obchodnom registri, ktorým ho vytesnili zo spoločnosti. Odvtedy podľa jeho slov spoločníci míňali z príjmov hotela 450-tisíc eur ročne na právne služby navyše na elimináciu Mikurčíka a jeho rodiny. V súčasnosti v kauze prebieha okolo 70 súdnych konaní.
Do kauzy aktívne zasahoval aj Daniel Lipšic, ktorý je spojený s ESET-om a spodľa Mikurčíka má za úlohu všemožne chrániť a obhajovať zástupcov spoločnosti ESET a kryť ich nezákonné činy. Mikurčík tvrdí, že Lipšic vydieral bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby podal obžalobu na Mikurčíka za zablokovanie obchodného registra, ktorým si však Mikurčíkovci chránili vlastnícke práva a svoju spoločnosť po tom, ako sa dozvedeli o podvodnom prepise na OR. Kováčik obžalobu, v ktorej boli závažné chyby (okrem iného výpočtová chyba vo výške 33 miliónov eur) skutočne podal v expresne rýchlom čase. Keby sa toto udialo v Číne, podľa Mikurčíka by autorovi takejto obžaloby verejne na štadióne strelili do zátylku, pričom rodine popraveného by dali “uhradiť pohreb a tú guľku”.
V prípade rozhodoval okresný prokurátor Bystrík Palovič, ktorý mal od Mikurčíka žiadať úplatok 100-tisíc eur za zastavenie konania. Vyšetrovanie sa začalo až po deviatich mesiacoch po podaní Mikurčíkovho trestného oznámenia, hoci polícia mala podľa zákona o podaní rozhodnúť do 30 dní. Do prípadu sa zapojil aj podnikateľ Marián Kočner. Vo zverejnenej komunikácii v aplikácii Threema bolo až 600 správ explicitne sa týkajúcich Mikurčíka a kauzy Carlton. Kočner konal proti nemu a na popud Hrubého zo zákulisia manipuloval súdne konania.
Rovnako do rozhodovania sudcov zasahovali aj ministerka spravodlivosti Lucia Žiňanská a jej štátna tajomníčka a neskôr šéfka rezortu Mária Kolíková, tvrdí. Mikurčíkova manželka Zuzana Kalmanová napísala list prezidentke Zuzane Čaputovej (volebnú kampaň jej platil ESET), ktorá v kusej odpovedi odporučila obrátiť sa na Generálnu prokuratúru. Tú však o pár dní hlava štátu na pôde parlamentu tvrdo kritizovala, tvrdiac, že GP zlyháva v boji proti korupcii. Mikurčík upozorňuje, že jeho prípad svedčí o tom, že ESET, ktorý sa cez politikov a politické strany snaží ovládnuť Slovensko, sa nezastaví pred ničím – a to aj v prípade, že získa kontrolu nad vládnou mocou.
Viac vo videu:
Zdroj: Diskusia na palete