Exnámestník SIS Boris Beňa po prepustení z konžskej väznice priznal, že za slobodu zaplatil mastnú sumu.
Dvestotisíc dolárov! To je vraj cena, za ktorú sa spoza mreží v Kongu „vykúpil“ bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Do tamojšej väznice sa dostal v polovičke apríla tohto roka po tom, čo ho v hlavnom meste tejto africkej krajiny Kinshasa zadržala vojenská rozviedka. Prepustili ho zhruba po mesiaci. Po návrate na Slovensko Beňa pre portál Startitup hovoril, že v Kongu je obrovská korupcia.
„Za moje prepustenie najskôr pýtali tri milióny dolárov, nakoniec sme sa dohodli, že za 200-tisíc dolárov ma pustia. Tak sme zaplatili,“ rozrečnil sa Beňa, no vzápätí sa zháčil. Akoby si uvedomil, že povedal až príliš, a finančné podrobnosti svojho prepustenia odmietol ďalej komentovať.
Odborníci na trestné právo však upozorňujú, že vysvetliť by ich bývalý námestník SIS určite mal. Lebo otázka znie: Zaplatil Beňa úplatok, kauciu alebo formu akéhosi trestu? Odpoveď je dôležitá najmä preto, že udalosti z Konga môžu ovplyvniť postavenie Borisa Beňu. Ten je aktuálne v takzvanej podmienke. Ak ju poruší, bude si musieť odpykať trest, ktorý mu odklepol Špecializovaný trestný súd v jednej z korupčných káuz.
Podplácal?
„Ak bolo spomínaných 200-tisíc dolárov oficiálnou kauciou za prepustenie z väzby v Kongu, potom to nie je problém. Ak boli tieto peniaze úplatkom a poskytol ich občan Slovenskej republiky, bol by to podľa personálnej pôsobnosti slovenského Trestného zákona trestný čin podplácania aj u nás a mohli by ho vyšetrovať slovenské orgány činné v trestnom konaní. Teda aspoň teoreticky,“ vysvetľuje pre PLUS 7 DNÍ dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.
Prečo len teoreticky? „Pretože prakticky si to neviem predstaviť vzhľadom na miesto konania, teda Kongo, kde naše orgány činné v trestnom konaní nemajú vyšetrovacie právomoci a boli by odkázané na pomoc konžských orgánov,“ dodáva dekan Burda, ktorý si myslí, že by sa slovenským orgánom nepodarilo objasniť ani základné skutočnosti potrebné na vznesenie obvinenia. „Preto sa obávam, že by sa v tejto súvislosti ani nepodarilo spoľahlivo preukázať, že obvinený neviedol riadny život a že nesplnil podmienku podmienečne odloženého výkonu trestu odňatia slobody uloženého na Slovensku,“ konštatuje Eduard Burda.
Povinnosti v podmienke
Problém však nemusí byť len podozrenie, že Beňa v Kongu podplácal, ale aj dôvod, pre ktorý bol zadržaný, a teda, či sa v danej krajine nedopúšťal trestnej činnosti. Vedúci katedry trestného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského Jozef Čentéš vo všeobecnosti vysvetľuje, že v prípade podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody je odsúdený počas skúšobnej lehoty povinný viesť riadny život, dodržiavať podmienky probačného dohľadu a splniť uložené obmedzenia a povinnosti, ak mu boli uložené. „Pod porušením povinnosti viesť riadny život nemožno vnímať len spáchanie ďalšieho trestného činu na území Slovenskej republiky,“ zdôrazňuje Jozef Čentéš.
V praxi to podľa neho znamená, že ak je osoba v podmienke odsúdená za iný skutok spáchaný mimo Slovenska súdom členského štátu Európskej únie, tento rozsudok má po nadobudnutí právoplatnosti rovnaké účinky ako rozsudok nášho súdu.
„V takomto prípade môže slovenský súd skúmať, či odsúdený viedol riadny život, a rozhodnúť o jeho neosvedčení sa v skúšobnej lehote a nástupe do výkonu trestu odňatia slobody,“ približuje Jozef Čentéš.
Odlišná situácia je však v prípade, ak ide o verdikt súdu mimo členskej krajiny Únie. Ten by najprv musel oficiálne musel uznať aj slovenský súd. Lenže tento postup je veľmi málo využívaný.
Len priateľ
Nezodpovedané otázky v prípade zadržania exnámestníka SIS v Kongu a jeho následného prepustenia sa netýkajú len dôvodu jeho zadržania a zaplatenia vysokej sumy za prepustenie, ale i advokáta z jeho blízkosti. Informácie o tom, že jeden z kedysi najvyššie postavených mužov slovenskej tajnej služby sa dostal v ďalekej krajine zmietanej konfliktmi na slobodu, totiž médiám potvrdil právnik Zoltán Perhács.
„Dôvodom, pre ktorý pán Beňa vycestoval, bola kontrolná činnosť pre spoločnosť, ktorá sa venuje hazardu,“ prezradil po prepustený Beňu Zoltán Perhács, ktorého portál Startitup a následne aj ďalšie médiá označili za jeho advokáta.
Perhács však doteraz oficiálne vystupoval ako obhajca exšéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, o ktorom je známe, že v rámci podnikateľských aktivít zastrešujú jemu blízke firmy aj biznis s hazardom. Beňa a Makó sa podľa vlastných priznaní v minulosti dopúšťali trestnej činnosti, dokonca i spoločne, čo znamená, že ich mená spoločne figurujú v niekoľkých kauzách. Práve preto, aby nemohli navzájom ovplyvňovať svoje výpovede, majú zákaz vzájomného stretávania a kontaktovania sa. Je to jedna z podmienok právoplatného trestu Borisa Beňu.
Boris Beňa. Exnámestník SIS nedávno strávil takmer mesiac v konžskej väznici, z ktorej sa vykúpil za 200-tisíc dolárov. Odkiaľ ich zobral, neprezradil.
Dodajme, že Beňa figuruje spolu s Makóom v kauze vydierania firmy Bopal, ako i v prípade súvisiacom s podnikateľom Zoroslavom Kollárom, v ktorom obvineniu čelí aj bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.
Po všetkom uvedenom je zrejme logické pýtať sa na možné aktuálne prepojenie Beňu a Makóa možno aj cez advokáta Perhácsa. „V súčasnosti pána JUDr. Borisa Beňu nezastupujem v žiadnej právnej veci, preto vaše otázky považujem za bezpredmetné. Obráťte sa, prosím, s nimi na jeho právneho zástupcu, ktorým je podľa mojich vedomostí pán Peter Kubina,“ poskytol PLUS 7 DNÍ prekvapujúcu reakciu Zoltán Perhács. Tvrdí totiž, že k danej téme sa pre médiá vyjadroval ako súkromná osoba, ako priateľ Borisa Beňu. „V danej spojitosti došlo aj k oprave, že nie som jeho právny zástupca!“ upozornil Perhács na zmenu pôvodného textu na portáli Startitup. Prečo sa však k téme vôbec vyjadroval, neprezradil.
Zlý Rumun
Boris Beňa po príchode na Slovensko potvrdil, že pracuje pre spoločnosť, ktorá obchoduje v segmente hazardných hier. „Ja som išiel do Konga kontrolovať priebeh obchodnej transakcie, ktorú tam naša spoločnosť išla uzavrieť,“ zopakoval Beňa slová svojho kamaráta Perhácsa. Razantne pritom poprel, že by išlo o firmu prepojenú na Ľudovíta Makóa, jej názov však neprezradil. Za svojím zatknutím v Kongu vidí obchodného partnera, nejakého Rumuna, ktorý vraj v Afrike určite kohosi podplatil, aby ho strčili do väzby.
Ľudovít Makó. Firmy prepojené na bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy majú blízko aj k hazardnému biznisu.
Beňa odmietol prezradiť, odkiaľ zobral 200-tisíc dolárov na svoje vykúpenie z konžskej väznice. Oproti tejto sume sa 14-tisíc eur, ktoré mu nariadil zaplatiť slovenský súd v rámci dohody o vine a treste za korupčný skutok, zdá smiešnych.
Autor: Jana Šimíčková
Zdroj: