spot_img

V Británii vyhrala voľby ľavica, konzervatívci utrpeli zdrvujúcu porážku

Vo štvrtok sa v Británii konali parlamentné voľby, ktorých výsledkom je historický triumf labouristov.V hlasovaní o zvolení 650 nových členov Dolnej snemovne podľa aktuálnych údajov by labouristi získali 410 kresiel oproti 131 pre konzervatívcov odchádzajúceho premiéra. Centristickí liberálni demokrati Eda Daveyho vzrástli na 61, zatiaľ čo ultrapravicová Reformná Británia Nigela Faragea získala 13 poslancov. Oprávnených voličov je asi 50 miliónov.

Podľa prvého exit pollu po uzavretí volebných miestností vo štvrtok neskoro večer bude nový britský parlament zložený takto:

Labouristická strana: 410 poslancov, Konzervatívna strana: 131,Liberálni demokrati: 61,Reforma Spojeného kráľovstva (strana Nigela Faragea): 13,Škótska národná strana: 10,Plaid Cymru (Wales): 4, Zelení: 2

Ak sa tieto čísla ukážu ako správne, znamenalo by to, že veľkosť skupiny labouristov v Dolnej snemovni by sa zvýšila o 209 a skupina konzervatívcov by sa v porovnaní s predchádzajúcim parlamentom znížila o 241.

Volebný triumf labouristov týmto uzatvorilo tri nepretržité desaťročia konzervatívnej vlády v Spojenom kráľovstve. Labouristi svojím drvivým víťazstvom získali viac ako 400 kresiel zo 650, čo výrazne prekročilo absolútnu väčšinu.

Sunakova stávka na kamikadze skončila fatálnym neúspechom. V Anglicku, Škótsku, Walese a severnom Írsku došlo k odmietnutiu politiky, v čele ktorej stál.

Naopak, labouristická strana bude mať veľkú väčšinu a novým britským premiérom bude sir Keir Starmer, ktorý bude môcť začať zostavovať vládu a prevziať moc.

Líder labouristov Starmer povedal: „Ako premiér sa priblížim k Európskej únii. Opätovne prerokujem dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Bruselom, a to aj pre svoje deti. Nechcem nechať svoje 12 a 15 ročné deti v krajine, kde budúcnosť vyzerá horšie ako v minulosti. Preto potrebujeme novú dohodu o brexite s Európskou úniou.“

Vo svojom prvom prejave ako budúceho premiéra Sir Keir Starmer povedal: „Ľudia tu a po celej krajine prehovorili a sú pripravení na zmenu, ktorá ukončí výkonnostnú politiku a vráti sa k politike ako verejnej službe. Zdôraznil, že zmena začína teraz, ľudia hlasovali a teraz je čas, aby sme splnili svoje záväzky. Budem vládnuť za každého jedného človeka v tejto krajine.“

Keir Starmer, líder labouristov a nový premiér.

Keir Starmer sa narodil 2. septembra 1962. Jeho rodinné zázemie je v niektorých ohľadoch ďaleko od väčšiny súčasných a minulých britských lídrov: je prvým straníckym vodcom z robotníckej triedy – jeho otec bol robotník v továrni a jeho matka zdravotná sestra. 

Vyhlásil, že bude pokračovať v tvrdej línii proti nelegálnemu prisťahovalectvu, zatiaľ čo zruší sporný rwandský plán Borisa Vo  Johnsona a Sunaka. Bude pokračovať v kontinuite s odchádzajúcimi vládami v zahraničnej politike: od podpory Ukrajiny proti Moskve a s NATO až po opatrnosť voči Izraelu na fronte konfliktu v Gaze. Starmer vyzval na prímerie v Gaze uprostred konfliktu Izraela s Hamasom spolu so snahou zabezpečiť prepustenie doteraz zadržiavaných  izraelských rukojemníkov.

Nazvali ho „normálnym chlapom“, akýmsi mužom od vedľa, tichým a upokojujúcim, s ktorým môžete zdieľať veľké pivo v krčme a rozprávať sa s ním o futbale  – je obrovským fanúšikom Arsenalu, hral za amatérsky tím v Londýne. Je vegetarián.Očakáva sa, že Keir Starmer vo veku 61 rokov privedie Labouristickú stranu späť k moci vo Veľkej Británii tým, že ponúkne mlčiacej väčšine v krajine záruku zmeny prostredníctvom umiernenej sily, viac pragmatizmu ako charizmy alebo ambicióznych reformných programov ako alternatívu k chaosu, ktorý predstavuje 14 rokov konzervatívnych vlád. Počiatočné záujmy o politiku boli stimulované aj aktivizmom jeho rodičov, keď sa v sedemdesiatych rokoch pripojil k „mladým socialistom“ Labouristickej strany. Choroba jeho matky, ktorá bola nútená žiť roky ako plne invalidná osoba, prispela k jeho rozhodnutiu stať sa právnikom. Právo študoval na Saint Edmund Hall v Oxforde. Po ukončení štúdia začal v roku +987 svoju právnickú kariéru ako advokát so špecializáciou na ľudské práva a  v roku 2008 sa rozhodol prijať kariéru vo vyšetrovacom aparáte vymenovaním za vedúceho Kráľovskej prokuratúry. Bol to zlomový bod v jeho živote, ako advokát začal pôsobiť v oblasti ľudských práv, obhajcom žiadateľov o azyl a väzňov, odsúdených na smrť v niektorých karibských krajinách so sekulárnou rukou štátu. Práve v rokoch, keď žil ako korunný prokurátor, ktorý mu priniesol rytiersky titul a titul sir udelený kráľovnou Alžbetou na konci jeho funkčného obdobia, Starmer vybudoval svoj následný imidž strážcu princípu „práva a poriadku“, jedného z pilierov jeho súčasného vládneho programu.

 

Rishi Sunak, odchádzajúci britský premiér

Zarytý zástanca brexitu, bývalý minister financií, bol prvým predsedom vlády s indickými rodinnými koreňmi v histórii kráľovstva. Po zdrvujúcich voľbách mu hrozí, že si ho budú pamätať ako toho, ktorá vydláždil cestu pre návrat labouristov k moci.

Mnohým voličom sa nepáčila podstatná jeho kontinuita so svojimi predchodcami v najkontroverzných situáciách, ako je napr. neúspešný plán presunu nelegálnych migrantov do Rwandy na účely odstrašenia. Bol tiež obvinený z toho, že nedokázal nadviazať vzťahy empatie s občanmi, často bol „odtrhnutý od reality“, ďaleko od sveta obyčajných ľudí, so svojím rodinným bohatstvom, ktoré ho už roky, spolu so svojou manželkou, zaraďuje do rebríčka nabobov kráľovstva, ktorý zostavili Sunday Times: vďaka bohatstvu, ktoré prevyšuje aj osobné bohatstvo kráľa Karola.

Očividne zlyhal vo svojom pokuse obnoviť dôveru voličov v rozpore so svojimi sľubmi o „kompetencii a zodpovednosti“. Napriek tomu sa Sunak, narodený rodičom zo strednej triedy z Pandžábu, ktorí prišli do Anglicka v roku 1960, prezentoval sa s obrazom úspechu: kariéra v podnikaní, ktorá začala v americkej investičnej banke Goldman Sachs a konsolidovaná v USA ako manažér hedžových fondov, šťastné manželstvo s Akshatou Murtyovou, dcérou a miliardárskou dedičkou jedného z najbohatších indických magnátov (s ktorou sa stretol, keď obaja študovali v Kalifornii). A od roku 2015, keď bol zvolený za poslanca, rýchly nárast v politike, kedy ho vtedajší premiér Johnson v roku 2020 vo veku 39 rokov vymenoval za ministra financií.

Sunak vymenoval 19 lordov na koniec volebného obdobia, medzi ktorými je aj bývalá premiérka Theresa Mayová, odchádzajúca podpredsedníčka Dolnej snemovne Eleanor Laingová a šéf Sunakovho štábu Liam-Booth-Smith. Na zozname je aj člen liberálnych demokratov, jeden z Ulsterskej unionistickej strany, ktorých menuje kráľ Karol III. na návrh predsedu vlády.

Teraz sa Sunak musí pozerať do budúcnosti. Podľa niektorých médií sa už spolu s manželkou a dvoma dcérami pripravuje na odchod z krajiny do Kalifornie, kde ho čaká vila v Santa Monica a luxusné ponuky ako konzultant a lektor. Aj keď vzhľadom na jeho vek nie je isté, či sa jeho politická kariéra skončila.

Oficiálne a konečné čísla sa očakávajú v priebehu dňa v piatok. Líder víťaznej strany navštívi kráľa Karola III. v Buckinghamskom paláci v Londýne už v piatok, ktorý ho formálne pozýva na vytvorenie vlády. V súlade s britskou tradíciou nasleduje veľmi rýchly prenos moci, keď Starmer po návšteve kráľa príde na Downing Street 10, rýchlo vymenuje svojich ministrov a prevezme kontrolu nad Britániou.

Panovník otvorí novú parlamentnú sezónu 17. júla.

Záverom malé špecifikum desatora pravidiel, ktoré musia britskí voliči dodržiavať. Okrem štandardných pravidiel, ako je povinnosť nakladania s hlasovacím lístkom, existuje niekoľko kurióznejších. Môžete napríklad hlasovať opitý (ak nie ste na obtiaž), môžete si so sebou vziať psy alebo iné domáce zvieratá (dokonca aj hada, súdiac podľa fotografie urobenej v Dorsete), ale nemôžete si robiť selfie vo volebných miestnostiach alebo prezradiť, za koho hlasoval iný volič. Keď idete voliť, môžete si obliecť oblečenie s politickým sloganom, ale hneď po vyjadrení preferencií musíte odísť, pretože vo volebných miestnostiach nemôžete viesť kampaň – ani diskutovať o politike.

              

Dana Bystrická

Visited 28 times, 1 visit(s) today
spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás